Šefovi država i vlada zemalja članica Europske unije dogovorili su se u petak na summitu u Bruxellesu o klimatsko-energetskom paketu, te su prihvatili plan za oporavak europskog gospodarstva.
Predsjedatelj Europskog vijeća, francuski predsjednik Nicolas Sarkozy, ocijenio je u petak sporazum "povijesnim".
- Ono što se dogodilo je povijesno, nema kontinenta na svijetu koji bi imao tako obvezujuća pravila kao ova koja smo prihvatili jednoglasno - rekao je Sarkozy novinarima nakon summita.
Europska unija sebi je postavila ciljeve do 2020. godine. Ciljevi su za 20 posto povećati udio obnovljive energije u ukupnoj potrošnji, za 20 posto smanjiti emisije stakleničkih plinova i za 20 posto povećati energetsku učinkovitost, odnosno postići uštedu u tom postotku u odnosu na 1990. godine.
U četvrtak navečer francusko predsjedništvo već je uspjelo otkloniti protivljenje Njemačke, Poljske i Italije, tri zemlje koje su prijetile staviti veto ako se ne uzmu u obzir njihovi zahtjevi.
Ostala je pritom još Mađarska koja je mehanizam solidarnosti s novim članicama EU, zemljama istoka Europe, ocijenila nedostatnim. Francusko predsjedništvo stavilo je u petak na stol novi prijedlog, koji je očito zadovoljio Budimpeštu.
Čelnici su dogovorili i plan za oporavak europskog gospodarstva, koje je ozbiljno počela pogađati globalna financijska kriza.
- Dogovorili smo ambiciozni paket - rekao je na konferenciji za novinare britanski premijer Gordon Brown.
- Svi su se složili da se radi o vrlo ozbiljnoj krizi. Svi su se složili da postoji potreba za ekonomskim oporavkom na temelju plana EK - rekao je Sarkozy.
Ipak, čelnici su odbacili francusko-britanski poziv na smanjivanje PDV-a, odgodivši raspravu o tom pitanju za sastanak ministara financija u proljeće sljedeće godine.
Temelj za raspravu bio je prijedlog Europske komisije, koji uključuje fiskalne poticaje i investicije u visini od 1,5 posto GDP-a u EU ili 200 milijarda eura.
(Hina)
Poznan: Dogovoreno osnivanje fonda za posljedice klimatskih promjena
POZNAN - Sudionici UN-ove konferencije o klimatskim promjenama u poljskom gradu Poznanu su u petak na kraju rada skupa postigli dogovor o osnivanju fonda od 60 milijuna dolara iz kojega bi se financirali napori siromašnih zemalja na ublažavanju posljedica klimatskih promjena.
Tajništvo konferencije UN o klimatskim promjenama kaže da je na skupu u Poznanu učinjen napredak prema usvajanju plana kako bi se u Kopenhagenu krajem 2009. usvojio novi globalni sporazum po pitanjima klimatskih i drugih promjena zbog zagrijavanja.
Industrijski razvijene zemlje dogovorile su se oko toga da siromašnije države mogu odmah početi podnositi zahtjeve za pomoć pri ublažavanju suša i poplava, širenja pustinja te ostalih posljedica globalnog zagrijavanja.
Predviđa se da će do 2012. godine u fondu za pomoć biti do 300 milijuna dolara godišnje.
"Ova odluka je kamen temeljac", rekao je predstavnik Svjetskog fonda prirode (WWF) Kit Vaughan. Predstavnici 189 zemalja koji su sudjelovali dvotjednoj konferenciji rekli su da će se o pojedinostima dodjele sredstava i provjere namjenskog trošenja novca odlučivati naknadno.
(Hina)