EU - promicateljica mira i blagostanja

bih_eu_tx.jpg
import
04.12.2007.
u 18:29

Europska unija je regionalna organizacija europskih država kroz koju članice ostvaruju zajedničke ciljeve. Jedinstvena je nadnacionalna integracija europskih demokratskih zemalja okupljenih s ciljem zajedničkog promicanja mira i blagostanja.

Današnja EU rezultat je razvoja započetoga u okvirima Europskih zajednica pedesetih godina protekloga stoljeća. Proces europske integracije započeo je kao udruživanje država članica u sklopu EZ za ugljen i čelik koja je Pariškim ugovorom utemeljena 1952. Nekoliko godina poslije došlo je do širenja i na područje nuklearne energije u okviru EZ za atomsku energije i na druga područja gospodarske suradnje u sklopu Europske ekonomske zajednice.

EEZ i Euroatom osnovane su 1958. Rimskim ugovorima. Premda je prvotno integracija bila gospodarska, u temelju joj je bila politička ideja približavanja europskih država. Gospodarska integracija dovela je do širenja suradnje i na druga područja.

Današnja je EU, osim za uspostavu i reguliranje unutarnjeg tržišta nadograđenog monetarnom unijom sa zajedničkom valutom eurom, nadležna i za brojne druge politike, uključujući i kulturu, obrazovanje ili zaštitu zdravlja. Uz to, države članice u institucionalnom okviru Europske unije danas surađuju i u područjima koja se drže važnim dijelom nacionalnog suvereniteta, kao što su vanjska politika, unutarnji poslovi i pitanja pravosuđa.

Europske su zajednice prerasle 1993. u EU stupanjem na snagu Ugovora iz Maastrichta. Ugovorom o EU uspostavljena je trojaka struktura, koja se često opisuje kao pročelja antičkoga grčkog hrama s tri stupa, a stupovi se međusobno razlikuju po naravi suradnje. Prvi stup čini dotadašnja EZ, drugi suradnja država u vanjskoj i sigurnosnoj politici, dok u trećem stupu surađuju državne policije i pravosudna tijela.

Ta se struktura EU zadržala do danas, unatoč kasnijim izmjenama Ugovora iz Maastrichta, odnosno Ugovorom iz Amsterdama 1999., i Ugovorom iz Nice 2003. Bude li usvojen Ustavni ugovor, EU će izgubiti trojaku strukturu, ali zadržat će različite ovlasti koje su joj države dodijelile.


Članice

Europska unija danas broji 27 država članica. Prostire se na 4.325.675 kilometara četvornih i ima oko 496 milijuna stanovnika. Integraciju su započele Belgija, Francuska, Italija, Luksemburg, Nizozemska i Njemačka, koje su osnovale EZ za ugljen i čelik, a zatim Euratom i EEZ. Pridružile su im se 1973. Danska, Irska i Velika Britanija. Grčka postaje članicom 1981., a Portugal i Španjolska 1986. Do četvrtog proširenja došlo je 1995., kada su članicama EU postale Austrija, Finska i Švedska. Najveće proširenje bilo je 2004., kada su članice postale Cipar, Češka, Estonija, Letonija, Litva, Mađarska, Malta, Poljska, Slovačka i Slovenija. Bugarska i Rumunjska u EU su ušle 2007. (ms)

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije