Predsjedništvo EU u utorak je objavilo kratak zaključak trosatne rasprave koju je Vijeće EU za opće poslove uz radnu večeru u ponedjeljak vodilo o Hrvatskoj.
"Ministri su primili na znanje namjeru Europske komisije da čim je to ranije moguće Vijeću podnese nacrt zajedničkih polazišta (DCP) za preostala otvorena poglavlja u pregovorima", ključna je rečenica u tome zaključku. Ona govori da je ipak postignuta suglasnost o danu ulaska Hrvatske u EU, koji će EK u DCP-u službeno predložiti zemljama članicama, a šefovi država ili vlada EU 27 prihvatiti na summitu 24. lipnja. Neslužbeno, konačni bi nadnevak bio 1. srpnja 2013.
Iako su nove države članice, osim Bugarske i Rumunjske, te Austrija i Italija bile protiv francuskoga non-papera sa zahtjevom da se Hrvatskoj u razdoblju od potpisivanja pristupnoga ugovora do ulaska u EU uvede motrenje provedbe prihvaćenog zakonodavstva, uz moguće kazne od djelomične blokade novca iz europskih fondova do odgode ulaska u članstvo do godine dana, na kraju su se s time suglasile jer su i Britanci i Nizozemci na tome inzistirali.
Ni jedna zemlja nije, međutim, stala uz francuski prijedlog da Hrvatska uđe u "revidirani Schengen". Čini se da su Francuzi na taj način željeli progurati ratifikaciju svojega zahtjeva za proširenjem mogućnosti ponovna uvođenja nadzora unutarnjih granica kroz hrvatski Pristupni ugovor.
Komisija će, neslužbeno, na zahtjev Belgije, Nizozemske i Ujedinjenoga Kraljevstva, DCP predstaviti tek nakon što glavni haaški tužitelj Serge Brammertz 6. lipnja pročita svoj novi izvještaj pred Vijećem sigurnosti UN-a.
Dakle, Haag nema veze s EU-om, ali EU ceka Brammertzovo odobrenje.