– Saborski zastupnici i ja kao predsjednik Sabora, ali i građani, nismo zadovoljni izvještavanjem o saborskim raspravama jer često doskočica ili vic nekog zastupnika dobiju više pažnje u medijima nego neka ozbiljna rasprava. I ne bi to bio toliki problem da to nije slučaj i na javnom mediju – kazao je to jučer u Saboru Josip Leko tijekom rasprave “Mediji i javni interes” u organizaciji Centra za demokraciju Miko Tripalo i Centra za istraživanje medija FPZ-a.
Sloboda i RPO
I dalje ne otkrivajući kada će nacrt nove medijske strategije konačno biti gotov, ministrica kulture Andrea Zlatar Violić ustvrdila je da su mediji javni interes i javno dobro te ključ demokracije pa je pad razine medija i pad demokratizacije društva. Šef Odbora za medije Mladen Novak drži da slobode medija neće biti sve dok postoje RPO ugovori i dok mediji ovise o pojedinim velikim oglašivačima. U najgorem su položaju, kako kaže, lokalni mediji jer služe “uglavnom tome da veličaju lik i djelo šerifa, tj. šefova lokalnih zajednica”. Istaknuvši problem vlasništva medija i odredbe Kaznenog zakona o sramoćenju koja ugrožava istraživačko novinarstvo, čelnik HND-a Zdenko Duka ustvrdio je da danas zbog raznih, pa i onih PR interesa, u medijima gotovo imamo dezinformiranje, a ne informiranje. Josip Kregar za medijsku je scenu rekao da izgleda kao cirkus jer su mediji prepuni sadržaja o kuhanju, ljepoti i seksu, nauštrb ozbiljnih problema u društvu.
– Situacija u medijima je nesređena, a narod je pasivan. A tko od toga ima koristi? Oni u bankama i poslovnim krugovima – rekao je Kregar, a Šime Lučin upozorio je da urednici danas često nisu predstavnici struke, već su na strani vlasnika medija.
Novinarima – lošije
Dok se Davor Bernardić založio za granski kolektivni ugovor, Gvozden Flego kazao je da Vijeće Europe, unatoč otporima, radi na uvođenju osobne iskaznice svakog medija u kojoj bi bio naveden stvarni vlasnik medija. Novinarka Jasmina Popović ustvrdila je da su novinari danas lošije zaštićeni nego 90-ih kada su se kolektivni ugovori potpisivali, a danas se gube. Slavica Lukić velikim problemom u medijima proglasila je krizu urednika koji su postali “menadžeri i produžena ruka vlasnika”. Lukić kaže da profesionalna urednička autonomija u privatnim medijima više ne postoji.
>>Zovko o presudi RTL-u: Novinari su izloženi sudskoj agresiji i represiji
>>Zdenko Duka ponovno izabran za predsjednika HND-a
Plenarna sjednica saveza komunista drustveno politickih radnika u novinarstvu......sve komunista do komuniste i bez berlinskog zida vladaju hrvatskim medijima uspjesnije nego za vrijeme druga bakarica.