Zabrinjavajuće u europskim pravosuđima

Europske udruge traže zaštitu sudaca u Turskoj, a poljski suci odbijaju biti dio nepoštenih suđenja

FILE PHOTO: Bomb threat issued for Polish institutions in Warsaw
Foto: KACPER PEMPEL/REUTERS
1/2
21.10.2022.
u 09:10

Trideset sudaca poljskog Vrhovnog suda, gotovo trećina sudaca tog suda, potpisalo je izjavu da neće suditi zajedno s kolegama koji su imenovani nakon što je vlada revidirala sustav imenovanja sudaca.

Udruga hrvatskih sudaca objavila je na svojim stranicama o novim okolnostima u vezi s izrazito zabrinjavajućim stanjem pravosudnih sustava u Turskoj i Poljskoj.

Četiri glavne europske organizacije sudaca, Udruga europskih upravnih sudaca (AEAJ); Europska udruga sudaca (EAJ, ogranak Međunarodne udruge sudaca – IAJ). Rechters voor Rechters (Suci za suce) i Magistrats Européens pour la Démocratie et les Libertés (MEDEL) ponovno su se obratile otvorenim pismom izvršnim tijelima Europske unije i Vijeću Europe radi zaštite turskih sudaca.

Pozivaju europske institucije da poduzmu korake kako bi uvjerili Tursku da odmah oslobode suca Murata Arslana i ostale nezakonito pritvorene suce i tužitelje, te da sve nezakonito razriješene suce i tužitelje odmah vrate na posao. Zatim da izvrše sve odluke Europskog suda za ljudska prava, vrate se načelima poštenog suđenja po članku 6. Europske konvencije o ljudskim pravima, te ponovno otvore sve pravomoćne postupke u kojima su zanemareni temeljni međunarodni standardi poštenog suđenja, kako je proglasio ESLJP.

Trideset sudaca poljskog Vrhovnog suda, gotovo trećina sudaca tog suda, potpisalo je izjavu da neće suditi zajedno s kolegama koji su imenovani nakon što je vlada revidirala sustav imenovanja sudaca. Vrhovni sud Republike Poljske je u siječnju 2020. rezolucijom utvrdio da su suci koje je imenovalo Nacionalno sudbeno vijeće (KRS) od njegova reformiranja 2018. nelegitimno imenovani. Europski sud za ljudska prava je 2021. također presudio da je KRS “neopravdano pod utjecajem zakonodavne i izvršne vlasti” i da je “manjkav”.

Suci potpisnici izjave ističu da postoje temeljne pravne prepreke koje onemogućuju njihovo sudjelovanje u radu na sudskim predmetima zajedno s osobama imenovanima u manjkavom postupku. Zato ne vide mogućnost zajedničkog suđenja. Navode da sudac ne može svjesno prekršiti pravo građana na pošteno suđenje i državu Poljsku izložiti obvezi plaćanja visoke razine odštete. Suprotno ponašanje u suprotnosti je s dužnošću „vjernog služenja Republici Poljskoj” i „poštivanja zakona i vladavine prava”, kako je navedeno u sudskoj prisezi.

Izjavom suci naglašavaju da su iscrpili sustavna i proceduralna sredstva koja strankama jamče mogućnost dobivanja pravilno sastavljenog sudskog vijeća. Stoga, izjavljuju da neće sudjelovati u aktivnostima koje poduzimaju vijeća u kojima sudjeluju ljudi imenovani u manjkavom i nelegitimnom postupku, objavila je Udruga hrvatskih sudaca.

VIDEO: Rusi masovno dolaze u Srbiju, cijene najma u Beogradu i Novom Sadu otišle u nebo: 'Ne pitaju za cijenu'

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije