Vinko Grgić, aktualni gradonačelnik Nove Gradiške te nezavisni saborski zastupnik, prvi je kapitalac iz Hrvatske protiv kojeg Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) pokrenuo istragu, što je ujedno i prvi hrvatski slučaj kojeg istražuje EPPO. Iz tog ureda jučer su priopćili da je istraga pokrenuta protiv Grgića te još tri osobe, i to kako su naveli zbog "kaznenih djela koja uključuju aktivne i pasivne koruptivne radnje i zlouporabu položaja". Osim Grgića, istraga je pokrenuta i protiv Kreše Peteka, vlasnika tvrtke Elektrocentar Petek te Silvija Klobučara i Ive Čule.
Riječ je o svojevrsnom kraku afere Janaf kojom su Grgić i Petek obuhvaćeni, no u nekom trenutku ta se priča razgranala na dva kraka, a istragu onog djela koji se bavi prevarama s novcem iz europskih fondova preuzeo je EPPO. Uglavnom Grgić se sumnjiči da je od Peteka tražio mito kako bi manipulirao postupkom javne nabave, odnosno kako bi omogućio Peteku da njegova tvrtka dobije jedan posao koji se sufinancirao iz Europskog kohezijskog fonda. Radilo se o projektu vrijednom 562.000 eura, odnosno 4,2 milijuna kuna.
Što se tiče Klobučara i Čule, oni se sumnjiče da su prilagodili dokumentaciju o nabavi tako da Elektrocentar Petak zadovoljava sve uvjete iz natječaja, čime su mu omogućili da bude u prednosti pred ostalim ponuđačima. Radilo se o gradnji reciklažnog dvorišta i nabavki opreme, što je financirano novcem iz europskog kohezijskog fonda. Iz EPPO-a kažu da je Grad Nova Gradiška pri tome oštećen za najmanje 12.000 eura, odnosno 90.624 kune, dok je Europski kohezijski fond oštećen za oko 57.000 eura, odnosno 427.228 kuna
Ranijom USKOK-ovom istragom u aferi Janaf obuhvaćen je i projekt izgradnje solarne elektrane BIOSOL, vrijedan oko 4 milijuna kuna, a Petekova tvrtka je na koncu dobila taj posao, nakon što je kako se sumnja, Petek obećao Grgiću 100.000 kuna mita. Kako se dogovaralo pogodovanje Peteku ali i mito istražitelji su doznali tijekom tajnog praćenja i prisluškivanja što Peteka što Grgića, pa je tako zabilježen i njihov sastanak iz ožujka lani u vrijeme najstrože karantene zbog COVIDA 19.
Inače, kada je cijela ta priča dospjela u javnost, Grgić je bio SDP-ov gradonačelnik Nove Gradiške i saborski zastupnik te stranke. Da bi USKOK protiv njega mogao pokrenuti istragu Sabor mu je na početku afere Janaf na zahtjev DORH-a skinuo imunitet te je on jedno kratko vrijeme proveo i u Remetincu. U međuvremenu je izbačen iz SDP-a, a na svibanjskim lokalnim izborima, istragama usprkos, ponovo je izabran za gradonačelnika Nove Gradiške. Ostao je i saborski zastupnik, no više nije u klubu SDP-a već je nezavisni. Zbog toga mu je početkom srpnja na zahtjev Ureda europskog javnog tužitelja ponovo skinut imunitet. Istraga koja se protiv njega vodila u sklopu afere Janaf tako je sada prešla u nadležnost EPPO-a, no kada ta istraga bude okončana, ako dođe do podizanja optužnice, postupak će se voditi na hrvatskom sudu. EPPO je s radom počeo 1. lipnja, a nakon samo šest tjedan rada pohvalili su se da su istražili oko 1000 prijava koje su se odnosile na prevare i izvlačenje novca iz europskih fondova, pri čemu su, kako su naveli, zaplijenili oko sedam milijuna eura.
VIDEO: Dražen Barišić i Vinko Grgić dovedeni pred suca istrage zbog afere Janaf
Fin neki čovjek, vidi se da je poštenjačina.