Izbjegavanje izlaganja hladnoći, osobito gerijatrijskih bolesnika oboljelih od srčanih, respiratornih, endokrinih i psihogerijatrijskih bolesti, te rad na otvorenom i aktivnosti koje prouzročuju ubrzano disanje, neke su od preporučenih mjera zaštite zdravlja starijih osoba koje je objavio Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar".
Služba za javnozdravstvenu gerontologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" upozorava da starije osobe gube osjet za promjenu temperature, pa im preporučuje dodatni oprez.
U vrijeme zimskih mjeseci nužno je učestalije kontaktirati sa starijom osobom, koja uvijek uz sebe mora imati osobne podatke i broj telefona osobe za kontakt kojoj se može javiti. Starije osobe uslijed sniženog bazalnog metabolizma i promjena u organima i organskim sustavima tijekom fiziološkog starenja i nedostatne fizičke aktivnosti pripadaju rizičnoj skupini pučanstva, osobito osjetljivoj na hladnoću.
Preporučuje se izbjegavanje izlaganja hladnoći, posebno u ranojutarnjim i noćnim satima. Prilikom izlaska preporučeno je odijevanje slojevite, ne preuske odjeće, te tople i komotne obuće, kao i izbjegavanje kretanja po zaleđenim površinama.
U slučaju pojave simptoma poput trnjenja, gubitka osjeta, uz izrazito blijedu kožu, a pri utopljenju izrazito crvenu kožu, treba se javiti liječniku opće medicine. U organizam je nužno unositi dovoljno tekućine, toplih čajeva ili juha, a izbjegavati alkohol i više od dvije šalice kave dnevno.
U slučaju pojave drhtavice kod predugog izlaganja hladnoći, nužan je hitan povratak u unutrašnji prostor. Starije osobe sklone oticanju nogu trebaju izbjegavati dugo stajanje i sjedenje prekriženih nogu, stoji u priopćenju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar".
>> 'Temperature će biti malo niže od prosječnih, iduća dva tjedna osjetno hladno'