THOMAS BELLUT

Nijemci odgovorili na tvrdnje Grlića Radmana da Tuđman nije ideološki potpaljivač rata u Jugoslaviji

Thomas Bellut
Foto: Andreas Arnold/DPA/PIXSELL
1/10
16.03.2020.
u 17:30

U odgovoru se, između ostalog, navodi da točke na koje se ministar referira - po njegovu uvjerenju i mišljenju znanstvenih savjetnika - nisu posrijedi objektivne pogreške, nego prije različite ocjene jugoslavenskog sukoba te se razlikuju ovisno o političkom stajalištu i nacionalnoj pripadnosti

Je li hrvatski predsjednik Franjo Tuđman, uz srbijanskog predsjednika Slobodana Milanovića, bio ideološki "potpaljivač" rata u bivšoj Jugoslaviji, kako su ga izrijekom nazvali u dokumentarnom filmu ZDF-a (Druge njemačke televizije) "Balkan u plamenu - bure baruta"?

Ta, kao i druge ocjene te serije od tri dijela, koja je više puta bila prikazana u Njemačkoj, izazvala je reakciju hrvatskog Ministarstva vanjskih poslova, otkuda je ministar Gordan Grlić Radman, krajem studenog prošle godine poslao otvoreno pismo intendantu ZDF-a Thomasu Bellutu, na koje je ovaj i odgovorio. U odgovoru se, između ostalog, navodi da točke na koje se ministar referira - po njegovu uvjerenju i mišljenju znanstvenih savjetnika - nisu posrijedi objektivne pogreške, nego prije različite ocjene jugoslavenskog sukoba te se razlikuju ovisno o političkom stajalištu i nacionalnoj pripadnosti. No ipak prihvaća dio kritika, ističući kako je uredništvo moglo neke aspekte bolje istaknuti.

Video - Specijal o Tuđmanu - životni put

 

Kako se u javnosti dosta špekulira s odgovorom s njemačke televizije, zatražili smo od MVEP-a cijelo pismo, uz upit zašto ga nisu objavili sami, budući da je od njegova primanja prošlo više od dva mjeseca. Odgovor iz MVEP-a je bio taj da su poštivali privatnost pošiljatelja, jer ono nije bilo u formi otvorenog pisma, no kako ga je ZDF nekim novinarima iz Njemačke dao na uvid, pa se sada dijelove selektivno citira, sada smatraju da je u redu javnosti izvijestiti o istom. Večernji ga, stoga, donosi u cijelosti.

Također, na upit je li takav postupak Ministarstva prema bilo kojem mediju primjeren, kažu da su ozbiljno razmišljali i vagali reakciju, no da je velik broj građana hrvatskog porijekla u Njemačkoj izražavao svoje neslaganje s iznesenim u filmu te apeliralo na MVEP da "nešto učine".

- Znali smo da je Mađarska reagirala na prikazivanje migrantske krize, ali u formi prosvjeda. Nismo pisali prosvjed, niti kritiku, već smo otvorenim pismom, bez ikakvog pritiska, argumentima objasniti da je narativ koji iznose neki povjesničari neobjektivan i kriv te kojim se iskrivljuju povijesne činjenice - kažu iz MVEP-a.

Jedna od primjedbi MVEP-a odnosila se na dio filma u kojem se kaže kako "suverenitet prva traži Hrvatska“. Smatraju kako je u SFRJ "Slovenija bila pokretačka snaga je komunistički režim u Hrvatskoj bio mnogo rigidniji u odnosu na onaj u Sloveniji i da je u Savezu komunista Hrvatske utjecaj Srba bio natproporcionalan."

Odgovor iz ZDF-a pak kažu da bi se neki stručnjaci sigurno složili "kada bi se to odnosilo na 1990. Međutim, serija obuhvaća „veće povijesno razdoblje“ i u tom kontekstu za mnoge je „Hrvatsko proljeće“ 1971. bilo simbolom prvih zahtjeva jugoslavenskih naroda za neovisnošću.  No,  ističu  iz MVEP-a, serija ne tematizira period 70-ih godina prošlog stoljeća.

Na dio iz filma u kojem se kaže kako se "ideološki potpaljivači zovu se Tuđman i Milošević. Dvojica bezobzirnih nacionalista koji dovode do prelijevanja čaše …“, Grlić Radman piše kako to ne odgovara realnosti.

"Nedvojbeno je da ni Franjo Tuđman, ni hrvatska vlada u tim teškim vremenima nisu uvijek činili sve ispravno, ali Franju Tuđmana izjednačavati sa Slobodanom Miloševićem kao "potpaljivačem“ krvavog raspada Jugoslavije znači uspoređivati ih bez uporišta u činjenicama. Uostalom, to jasno proizlazi i iz dokumentarnog filma."

ZDF odgovara kako je film u trećem dijelu obilježen odavanjem priznanja za izgradnju demokratske hrvatske države i hrvatskog tržišnog gospodarstva. Dio zasluga za to sasvim sigurno pripada Franji Tuđmanu. Pojam „potpaljivač“ ovdje se konkretno odnosio na njegovu politiku uoči i tijekom rata u BiH.

- Ipak, slažem se s Vama da je uredništvo to moglo jasnije istaknuti - piše Bellut.

Slično je s tvrdnjom da "Tuđman preuzima fašističko znakovlje“ kao i tvrdnju koju je u razgovoru iznijela Laura Silber "da je šahovsko polje za Srbe u mnogim aspektima imalo značenje slično kukastom križu“, gdje iz MVEP-a kažu kako je to crveno-bijelo šahovsko polje stoljećima je prisutno kao hrvatski grb, kako u SR Hrvatskoj, tako i ranije.

- Mišljenja sam da je slično i s Vašom kritikom na dio u kojem se o „šahovskom polju“ govori kao „fašističkom simbolu“. Osobe odgovorne za seriju svjesne su da je posrijedi hrvatski grb i nacionalni simbol koji je znatno stariji od zločina fašizma. Ali u prijepornom dijelu govori se o tome kako je u to vrijeme odabir grba sa šahovskim poljem radi razlikovanja od Jugoslavije djelovao na građane srpskog podrijetla... Doduše, mogu potpuno razumjeti, cijenjeni gospodine ministre, da Vi ne dijelite mišljenje gospođe Silber - kažu sa ZDF-a te ističu da zasebni dokumentarni filmovi ne mogu, naravno, prikazati sve aspekte jedne tako složene teme. 

Pismo ministra Gordana Grlića Radmana možete pročitati ovdje

GALERIJA Odgovor ZDF-a

Thomas Bellut
1/4

Komentara 123

DU
Deleted user
18:35 16.03.2020.

A da istražite tko je režiser, i tko je financirao ovaj dokumentarac.

DI
Diosiario
17:57 16.03.2020.

Milošević nije bio nacionalist nego socijalist i upravo u tome je ključ problema. Što se tiče rata u BiH i njega su kao i u Hrvatskoj počeli Srbi (uostalom, sa stajališta strategije to je isti rat) a Muslimani nisu bili spremni pa su im Srbi sve uzeli, a onda kad su uz pomoć Hrvata stali malo na vlastite noge zaključili su da su Hrvati slabiji od Srba i da će lakše kompenzirati izgubljene teritorije na račun Hrvata i tu je izvor građanskog rata između Hrvata i Muslimana u BiH. Tuđman dakle niti luk jeo niti luk mirisao, potpisao sve jedan mirovni sporazum kojeg je predložila međunarodna zajednica i imao parolu "bolje tisuću godina pregovarati nego jedan dan ratovati" a primjerice Alija Izetbegović je imao maksime tipa "treba staviti trostruki obruč oko Bosne a unutra nek se krčka" ili "nije bitno hoće li nas poginuti 200 ilo 200 hiljada, bitno je da ostvarimo svoj cilj". Dakle, tu je sve jasno samo se neki prave da im nije jasno.

Avatar Graničari Stari
Graničari Stari
18:46 16.03.2020.

Današnje Švabe ne znaju tko im glavu nosa...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije