Hrvatska tvrtka SeaCras uvrštena je među top pet svjetskih inovatora s rješenjima u području održivosti plave ekonomije, u sklopu izazova Regenerative Blue Economy Challenge. Izazov je organizirao Svjetski ekonomski forum (World Economic Forum), uz podršku UN-a, Kraljevine Saudijske Arabije te vodećih svjetskih inicijativa za zaštitu i obnovu morskih ekosustava.
Prijetnje onečišćenja priobalnog mora, devastacija morskih staništa, nedostatak podataka o stanju mora, utjecaj klimatskih promjena, nekontroliran pomorski promet i izlov ribe te obnova grebena neki su od problema za koje su tvrtke trebale predstaviti svoja rješenja.
U konkurenciji 200 tvrtki koje su ušle u uži krug te nakon pet krugova evaluacije rješenje SeaCrasa prepoznato je kao jedno od najboljih cjelovitih i inovativnih rješenja.
More kao resurs
– Izazov Regenerative Blue Economy postavio je visoke kriterije, prema kojima su tvrtke trebale demonstrirati ne samo svoja tehnološka rješenja već i inovativan pristup stvaranju dodane vrijednosti destinacijama i privatnim kompanijama koje koriste more kao resurs. Nadalje, kandidati su trebali prikazati kako doprinose lokalnoj i široj zajednici u kontekstu podizanja ekološke svijesti te aktivnosti koje su proveli, prema načelima open data, odnosno podataka za sve – pojasnio je zadatak i ciljeve ovog natjecanja izv. prof. dr. sc. Robert Kopal, glavni znanstvenik SeaCrasa.
Robert Kopal, glavni znanstvenik Seacrasa
U izazovu Svjetskog ekonomskog foruma SeaCras je predstavio svoj portfelj proizvoda Coastal Intelligence, temeljen na obradi satelitskih snimaka iznimno visoke rezolucije naprednim algoritmima umjetne inteligencije.
Portfelj uključuje integrirani nadzor i praćenje stanja mora u priobalju, aplikaciju za demonstraciju korporativne i destinacijske održivosti te mjerenje učinka i ciljeva oporavka morskog okoliša za potrebe ESG izvještavanja.
– Ponosni smo i zahvaljujemo na priznanju koje su nam dodijelili iz Svjetskog ekonomskog foruma i njihovih partnera. Do sada smo nagrade dobivali na razini Europske unije, no ovaj globalni kontekst predstavlja novu stepenicu u razvoju tvrtke i prepoznavanju hrvatskih tehnoloških kompanija na svjetskoj razini – istaknuo je dr. sc. Mario Špadina, direktor SeaCrasa.
Mario Špadina, direktor Seacrasa
Ovo priznanje SeaCrasu Svjetski ekonomski forum predstavit će i na nadolazećem Climate Week NYC 2024 u New Yorku, jednom od najvećih događanja za klimatske aktivnosti na svijetu.
– Pokazali smo kako transferom znanstvenih principa na industrijsku razinu stvaramo inovativne proizvode i usluge. Svijet ide u smjeru u kojem se more prestaje tretirati kao beskonačan resurs, a mi nudimo rješenja za ostvarenje tog cilja – naglasio je R. Kopal.
Inače, SeaCras već nadzire okoliš na destinacijskoj i mikrolokacijskoj razini za javne institucije, kao što su lučke uprave Dubrovnik i Korčula, ustanove za upravljanje zaštićenim područjima u jadranskoj Hrvatskoj, nacionalni parkovi i parkovi prirode na Jadranu te putničke luke poput Zadar Cruise Porta, ističu iz SeaCrasa.
Još od 2019. godine SeaCras razvija sustave satelitskog praćenja mora koji imaju najbolji omjer vrijednosti i cijene, globalnu pokrivenost tijekom cijele godine, više od deset puta manju emisiju stakleničkih plinova od ostalih tipova praćenja i neinvazivni su za okoliš, pojasnili su iz tvrtke te istaknuli kako su dostigli status lidera u integraciji novih tehnologija za očuvanje mora kao glavnog resursa.
Najveća inovacija u industriji
Predstavnici SeaCrasa su nedavno, sredinom rujna, održali pozvano predavanje na najvećem skupu kruzing industrije u Europi, Seatrade MED u Malagi, gdje je njihov Coastal Intelligence portfelj usluga izabran kao najveća inovacija u industriji u zadnjem desetljeću. A uskoro, početkom listopada, predstavit će isti portfelj u Agenciji Europske unije za svemirski program, u sekciji Turizam i prirodna baština, gdje je drugi put u tri godine proglašen najboljom poslovnom praksom u Europskoj uniji, izvijestili su iz tvrtke.
Kakvoća mora u luci Jeddah, Kraljevina Saudijska Arabija
Uz partnere, SeaCras je službeno pridružen misiji Europskog digitalnog blizanca mora (European Digital Twin Ocean). Poseban naglasak stavljen je na suradnju s istraživačkim institucijama u Hrvatskoj, kao što su Institut Ruđer Bošković, zagrebački Fakultet elektrotehnike i računarstva, digitalni inovacijski centar Innovamare te Međunarodni institut za klimatske aktivnosti, istaknuli su iz tvrtke.
Uz direktora tvrtke Marija Špadinu i glavnog znanstvenika Roberta Kopala, jak razvojni i istraživački tim čine znanstvenici Stipe Lukin, Robert Šulc te stručnjaci za razvoj poslovnih strategija, marketinga, održivosti poslovanja i financiranja Dražen Nikolić, Davor Blaženčić, Krešimir Steinbauer i Luka Gojčeta.