Ministar Filipović na hitnom je sastanku s upravom kompanije Ine. Najavio je kako će zatražiti izvanrednu neovisnu reviziju poslovanja. Prije sastanka stao je pred novinare i uputio čestitku svima koji su bili uključeni u otkrivanje ove afere.
'Bilo je nekih koji su pokušali dovesti u pitanje moju odgovornost, takve moram razočarati. Naime sporni ugovor potpisan je dva mjeseca prije mog dolaska na čelo Nadzornog odbora. To se sve događalo 2020. godine. Poznato je tko je tad bio predsjednik NO-a, članovi itd.', rekao je ministar Davor Filipović prije sastanka s upravom Ine.
“Moram naglasiti kako nisam podržao usvajanje zaspisnika sa sjednice NO-a gdje su se usvajali poslovni planovi Ine za 2022. jer nisam sudjelovao u tim odlukama. Osim toga moram istaknuti kako se radi o četvrtoj razini odlučivanja u Ini, a uprava će morati odgovoriti na brojna pitanja. zatražit ću i izvanrednu reviziju plinskog poslovanja za 2020., 2021. i dio 2022. godine”, dodao je.
'Moram istaknuti kako je reakcijom službi Porezne uprave razotkrivena ova afera, blokirana imovina. Vidimo da sustav funkcionira. Osobno nisam imao nikakva saznanja po ovom pitanju. Netko je tada trebao trebao nadzirati taj ugovor i odobriti ga', rekao je ministar te još jednom ponovio da će tražiti da se provede izvanredna neovisna revizija poslovanja Ine. Uz to zatražit će i reviziju internih kontrola.
Na pitanje je li se čuo s bivšim ministrom Tomislavom Ćorićem, Filipović je rekao: “Nisam, nisam njegov odvjetnik, ali ministar Ćorić nije mogao znati što radi četvrta linija upravljanja.”
Ministar je od hrvatskih članova uprave Ine zatražio da sazovu Nadzorni odbor i od uprave traže očitovanje o slučaju.
Ministarstvo poslalo priopćenje
“U otkrivanju konkretnog slučaja i kriminalističkom istraživanju istog, te osiguranju oduzimanja nezakonite imovinske koristi, aktivnu ulogu imale su službe Ministarstva: Ured za sprječavanje pranja novca i Porezna uprava – Samostalni sektor za financijske istrage.
Ured za sprječavanje pranja novca je nakon operativne analize sumnjivih transakcija zaprimljenih sukladno Zakonu o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, utvrdio sumnju na pranje novca i povezana predikatna kaznena djela te dostavio slučaj na daljnje postupanje i procesuiranje Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta. Samostalni sektor za financijske istrage Središnjeg ureda Porezne uprave proveo je višemjesečno financijsko istraživanje u suradnji s PNUSKOK-om i Uredom za sprječavanje pranja novca Ministarstva financija te u koordinaciji s USKOK-om, slijedom čega je USKOK-u podnio kaznene prijave zbog počinjenja više kaznenih djela iz područja gospodarstva.
Samostalni sektor za financijske istrage (SSFI) obavlja poslove analize i financijskog istraživanja prvenstveno u predmetima u kojima postoje ozbiljne naznake organiziranog kriminaliteta, koruptivnih kaznenih djela i kaznenih djela subvencijskih prijevara na štetu sredstava Europske unije”, objavilo je Ministarstvo u subotu priopćenjem oko događaja u Ini.
Nevezano uz ovaj članak, molio bih da mi netko pojasni zašto mi se komentari redovito brišu, a ne kršim pravila komentiranja? Jer da je tako, valjda bih dobivao i žute ili crvene kartone. Moj profil je čist k'o suza, dok komentari ipak nestaju. Primijetio sam i to da ponekad u komentarima iznesem dobru i argumentiranu tezu, koja bi autorima promaknula, samo da bih sutradan ugledao članak sa svoj m gotovo prepisanim tekstom, a ponekad sam pronalazio i čitave rečenice preuzete iz mog komentara. Krši li u tom slučaju Večernji list -moja autorska prava? Hvala....