Kamen spoticanja

Filozofi: Gradu je bilo važnije je li se Gajo izjašnjavao kao Srbin

petrovic01_PXL_kar_160413
Kristina Štedul Fabac/PIXSELL
16.04.2013.
u 09:11

'Ponudili smo Gradu prijedlog ugovora. Oni su to izbjegli, pa smo i mi njih'

Dogovori oko naoko bezazlenog filozofskog simpozija o Gaji Petroviću, po mnogima najvećem hrvatskom filozofu 20. stoljeća, koji je pripadao vrhu svjetske filozofije druge polovice prošlog stoljeća, mogli bi njegovom rodnom Karlovcu stvoriti probleme.

Odbijao se deklarirati

Simpozij je održan u petak u organizaciji Hrvatskog filozofskog društva, Veleučilišta Karlovac i Hrvatske gospodarske komore-Županijske komore Karlovac, a povodom 20 godina od smrti filozofa. Izostanak predstavnika Grada bio je upadljiv.

– Grad nismo zvali. Karlovac je možda izgubio priliku da postane središte znanstvene izvrsnosti – poručio nam je predsjednik Hrvatskog filozofskog društva Lino Veljak i pojašnjava da se to odnosi na organiziranje simpozija i preoblikovanje Veleučilišta u sveučilište.

Ipak, daje naslutiti da ovo potonje nije ugroženo. Objašnjava da se prvotno razgovaralo s gradonačelnikom Damirom Jelićem, ali samo usput, jer je ovaj bio u gužvi.

– Grad je poslao kurtoazno pismo da ne može prihvatiti ovaj termin. Pokušalo se simpozij odgoditi za jesen. Ponudili smo im prijedlog ugovora, no oni su to izbjegli, pa smo i mi njih – kaže Veljak.

Više se pregovaralo sa zamjenikom gradonačelnika Dubravkom Delićem.

– Njega je zanimalo je li točno da je Petrović bio član Srpske akademije nauka i umetnosti i da se izjašnjavao kao Srbin. Odgovorio sam mu da, koliko znam, nije za života bio član SANU, ali da je odlučno odbijao nacionalno se izjasniti – dodaje Veljak.

Delić pak tvrdi da nije istina da se raspitivao o Petrovićevoj nacionalnosti.

Osnivač Praxisa

– Nisam znao da je bio simpozij. Nismo pozvani, a pregovarali smo da se održi najesen, jer smo mi u velikoj gužvi. Oni su od nas tražili logističku i financijsku podršku, a mi smo tražili da nam se dostave njegove reference – kaže Delić.

Dodaje da se nije razgovaralo o Karlovcu kao središtu simpozija i o preoblikovanju Veleučilišta. 

Petrović, koji je u Karlovcu pohađao osnovnu i srednju školu, ostat će ponajviše upamćen kao jedan od osnivača Korčulanske ljetne škole, koja je okupljala pojedince koje se smatralo najvećim umovima svoga vremena, i po osnivanju časopisa Praxis. Bio je rado viđen gost na mnogim sveučilištima i institutima diljem svijeta. Preminuo je u Zagrebu.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije