Magma bi sutra trebala predstaviti potencijalnog investitora koji bi tu tvrtku trebao spasiti od bankrota. No, nakon sjednice NO-a u petak, sve je izglednije da novog (su)vlasnika još nema na vidiku, nego, s obzirom na to da i manjinski dioničari tvrde kako o ulagačima nemaju saznanja, bračni par Fižulić samo kupuje vrijeme, kao što su to činili i Pevecovi.
Trgovine zjape prazne
Tome u prilog ide i najnoviji poziv ulagačima da reprogramiraju svoja ulaganja u komercijalne zapise kompanije, dok Goranku Fižuliću nad glavom visi i “grijeh” kupnje spornih 400 dionica na svoje ime, s kojima je prešao zakonsku granicu potrebnu za obvezu preuzimanja, što bi ga sada, kako bi proveo Hanfinu odluku, moglo stajati i 650 milijuna kuna. Dok ne osigura to jamstvo, G. Fižulić nema ni pravo glasa na Skupštini kompanije. No, otkud namaknuti toliko novca ako tvrtki, što je i priznao u intervjuu u tjedniku Lider, banke ne daju ni 40 do 50 milijuna kuna prijeko potrebnih za opstanak? Tvrtka bi sutra, objavljeno je na burzi, osim s imenom i aktivnostima novog ulagača, koji je navodno već obavio due diligence u kompaniji, u javnost trebala izaći i s rezultatima poslovanja u trećem kvartalu. No, sve pokazuje da Magma, koja se već lani našla u dubokoj krizi i restrukturiranju – čemu je prethodila i zabrana rada nedjeljom – i dalje tone sve dublje. U prvoj polovici 2010. ostvaren je gubitak od 63,9 milijuna kuna, a ukupni je prihod pao za četvrtinu u odnosu na isto razdoblje lani. Dućana i zaposlenih sve je manje, a i oni koji rade zjape poluprazni, tako da posljednjih mjeseci raste promet konkurenciji.
Goranko Fižulić, donedavno jedan od najuspješnijih hrvatskih poduzetnika, među rijetkima je koji se može pohvaliti i ministarskom funkcijom, premda je nakon kratke političke karijere jednog od čelnika HSLS-a otišao iz politike. Prije 20-ak godina bio je građevinski inženjer koji je za Industrogradnju i Konstruktor radio na projektiranju i nadzoru gradnje. Krajem osamdesetih sa suprugom Biserkom pokreće privatni biznis, koji je od proizvodnje plastičnih čamaca brzo dogurao do poslovnog carstva s igračkama, vlastitim modnim markama Coconut, North Spirit i Urban Republic te zastupstvom niza velikih svjetskih brandova poput Esprita, Top shopa, Mexxa, Dorothy Perkins, Miss Selfridge... Broj dućana i lanaca Turbo limač, Turbo sport, Magma home, potom i Magma style ubrzano raste, širi se na BiH, Srbiju, Mađarsku, Sloveniju... a osnovana je i Magma International u Hong Kongu.
Godišnje 200 dana na putu
Ljubitelj jedrenja i luksuznih jahti sa svojom suprugom uživa u jedrenju preko Atlantika i oko Kariba i poslovno više od 200 dana godišnje provodi na putu. No, iako je izjavljivao da najbolje djeluje u kriznim vremenima, a u lipnju ove godine u intervjuu za Večernji list tvrdio i da kriza prolazi i njegove će trgovine uskoro početi zarađivati više – nelikvidnost, dugovi i minusi na računu tvrtke, koji se gomilaju već više od dvije godine, sve su veći.
Hoće li se donedavno treća tvrtka po jakosti u Hrvatskoj (izvan prehrane) uspješno oporaviti, moglo bi se pak čuti već sutra za kad su iz Magme obećali izvijestiti javnost.
CRG Capital, o kojem se špekulira da bi mogao ući u Magmino (su)vlasništvo, prvi je “private equity” fond u regiji CEE specijaliziran za restrukturiranje kompanija u teškim financijskim problemima, koji u kompanije ulazi s relativno niskim kapitalom od najviše 25 milijuna eura i orijentira se isključivo na restrukturiranje poslovanja.
Kak se ono veli?!!¨Tko visoko leti nisko pada.hehehehehehe