Ovih dana na društvenim mrežama dijele se fotografije smeđih naslaga u moru u Rovinju. Slične prijave stižu i iz drugih dijelova Istre, uključujući Barbarigu i Poreč, gdje su također zabilježeni problemi sa sluzi i pjenom u moru. "Plaže u Rovinju su jako, jako prljave. Nisam slikala svaku, ali bila sam na tri plaže i užasno izgleda. Stranci, a i naši domaći su zgroženi. Plaže su skoro pa krcate, a rijetko tko se kupa u moru. Prljavština ostaje na kupaćim kostimima, teško se skida, poneki ljudi pokušavaju rastjerati pjenu i prljavštinu, ali bezuspješno je", požalila se čitateljica 24sata.
Iako su posljednja ispitivanja pokazala da je kvaliteta mora i plaža u Rovinju izvrsna, stručnjaci su otkrili da se u ovom slučaju radi o fenomenu cvjetanja mora, koji se najviše primjećuje upravo u tom području. Cvjetanje mora nastaje pod određenim vremenskim uvjetima, poput promjena temperature i povećanog unosa hranjivih soli te se najčešće događa krajem lipnja i početkom srpnja. Fenomen uzrokuje pojačano razmnožavanje fitoplanktona, što rezultira sluzavim nakupinama na površini mora.
Centar za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković u Rovinju potvrdio je da je riječ o prirodnom fenomenu koji nije štetan za ljude te da se mogu slobodno kupati. "Radi se o uobičajenim vrstama koje inače žive u Jadranskom moru, primjerice Cerataulina pelagica, Pseudo-nitzschia spp., Thalassionema nitzschioides, uz koje vidimo i neke predstavnike dinoflagelata iz rodova Protoperidinum, Prorocentrum i Gymnodinium. Bitna informacija za javnost je da fenomen nije štetan za ljude i mogu se slobodno kupati. Ribari mogu očekivati smetnje na ribarskim alatima uzduž cijele obale Istre dok fenomen ne prođe", kažu u Centru.
VEZANI ČLANCI:
FOTO Ovo je najmanji, najniži i najgušće naseljeni otok na Jadranu: Najviša nadmorska visina mu ne prelazi 1,25 metara
Možda je u izvješću o kvaliteti morske vode duž obale trebalo opisati i redoviti fenomen cvjetanja mora i njegov utjecaj.