STRUČNJACI OBJASNILI O ČEMU JE RIJEČ

FOTO Turiste zgrozile plaže u Istri: 'Pune su prljavštine i sluzi. Rijetko tko se kupa u moru'

Cvjetanje mora
24sata
16.07.2024.
u 09:28

Iako su posljednja ispitivanja pokazala da je kvaliteta mora i plaža u Rovinju izvrsna, stručnjaci su otkrili da se u ovom slučaju radi o fenomenu cvjetanja mora, koji se najviše primjećuje upravo u tom području.

Ovih dana na društvenim mrežama dijele se fotografije smeđih naslaga u moru u Rovinju. Slične prijave stižu i iz drugih dijelova Istre, uključujući Barbarigu i Poreč, gdje su također zabilježeni problemi sa sluzi i pjenom u moru. "Plaže u Rovinju su jako, jako prljave. Nisam slikala svaku, ali bila sam na tri plaže i užasno izgleda. Stranci, a i naši domaći su zgroženi. Plaže su skoro pa krcate, a rijetko tko se kupa u moru. Prljavština ostaje na kupaćim kostimima, teško se skida, poneki ljudi pokušavaju rastjerati pjenu i prljavštinu, ali bezuspješno je", požalila se čitateljica 24sata.

Iako su posljednja ispitivanja pokazala da je kvaliteta mora i plaža u Rovinju izvrsna, stručnjaci su otkrili da se u ovom slučaju radi o fenomenu cvjetanja mora, koji se najviše primjećuje upravo u tom području. Cvjetanje mora nastaje pod određenim vremenskim uvjetima, poput promjena temperature i povećanog unosa hranjivih soli te se najčešće događa krajem lipnja i početkom srpnja. Fenomen uzrokuje pojačano razmnožavanje fitoplanktona, što rezultira sluzavim nakupinama na površini mora.

Centar za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković u Rovinju potvrdio je da je riječ o prirodnom fenomenu koji nije štetan za ljude te da se mogu slobodno kupati. "Radi se o uobičajenim vrstama koje inače žive u Jadranskom moru, primjerice Cerataulina pelagica, Pseudo-nitzschia spp., Thalassionema nitzschioides, uz koje vidimo i neke predstavnike dinoflagelata iz rodova Protoperidinum, Prorocentrum i Gymnodinium. Bitna informacija za javnost je da fenomen nije štetan za ljude i mogu se slobodno kupati. Ribari mogu očekivati smetnje na ribarskim alatima uzduž cijele obale Istre dok fenomen ne prođe", kažu u Centru.

VEZANI ČLANCI:

FOTO Ovo je najmanji, najniži i najgušće naseljeni otok na Jadranu: Najviša nadmorska visina mu ne prelazi 1,25 metara

Cvjetanje mora
1/13

Komentara 6

NE
NenadNikolicCroatia
10:45 16.07.2024.

Možda je u izvješću o kvaliteti morske vode duž obale trebalo opisati i redoviti fenomen cvjetanja mora i njegov utjecaj.

99
"99"
09:59 16.07.2024.

svake godine ista priča i drama...sve ovisi o kojoj se uvali radi jer uvale okrenute prema zapadu i jugu bit će pune algi kad pušu vjetrovi iz tih smjerova, no kada noću vjetar okrene ne istočni, onda se ta sluzava masa vrati na otvoreno more pa kad danju vjetar opet okrene prema obali vraća se nazad...nije otrovno ali je neugodno jer se lijepi za kosu i dlake po tijelu pa poslije treba ribati da se očisti. Mene samo zanima zašto bogatiji gradovi na obali tipa Poreč, Rovinj itd. ne mogu angažirati plovilo koje bi vuklo neku manju površinsku mrežu po lokacijama gdje ima hrpe tih algi jer bi se time očsitila barem najkritičnija mjesta i zaštitila vizuelno i od smrada jer kad more izbaci alge na obalu, one se usmrde? To ne bi bio veliki trošak, a pokazalo bi se gostima da se radi sve da im odmor bude što ugodniji

Avatar pendreck
pendreck
11:41 16.07.2024.

Rijeka Po fino gnoji more....Fosfati...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije