Francuski i američki zrakoplovi protudžihadističke koalicije izveli su niz napada u Siriji na infrastrukturu tzv. Islamske države u Raki i na stotine kamiona-cisterni koje prevoze naftu.
Novi napadi su pokrenuti nakon što je Francuska ovog vikenda upozorila da će biti nemilosrdna u ratu protiv skupine IS, koja je preuzela odgovornost za napade u Parizu u petak.
Francusko ministarstvo obrane objavilo je da je 10 francuskih lovaca-bombardera izbacilo 20 bombi u nedjelju navečer na sjever Sirije i uništilo jedno zapovjedno mjesto i jedan kamp za obuku IS.
Prema podacima Sirijskog opservatorija za ljudska prava (SOHR) u noći je u Raki bilo najmanje 36 eksplozija.
– Eksplozije su potresle cijeli grad. Bilo je zračnih napada sjeverno i južno od Rake – precizirao je Rami Abdel Rahamne, direktor SOHR-a .
Među ciljanim metama SOHR je naveo brigadu 17, kamp za obuku u kojem se nalazi skladište oružja, na sjevernom ulazu u grad.
Abu Mohamed iz skupine aktivista protivnika IS kaže da u Raki nije bilo ubijenih civila. On je precizirao da je zračnim napadima ciljano 10 položaja koje IS koristi kao baze kao i kontrolne točne džihadističke skupine u Raki, na južnom ulazu u grad.
U reakciji na napade, ISIL je zabranio promet i prekinuo dovod električne energije u grad, dodao je.
Zrakoplovi koalicije uništili su 116 kamiona cisterni koje ISIL koristi na istoku Sirije, naveo je Pentagon.
– Ovo nije prvi slučaj napada na kamione cisterne, ali prvi put ih je toliko uništeno – precizirao je glasnogovornik koalicije.
Ti kamioni su uništeni u nedjelju blizu Bukamala, u mjestu koji drži ISIL na granici s Irakom, gdje kamioni čekaju na punjenje spremnika.
Koalicija je nedavno najavila da će zadati udarac financiranju ISIL-a. ISIL kontrolira većinu naftnih polja u Siriji, posebice u pokrajini Deir Ezor. To krijumčarenje donosi joj 1,5 milijuna dolara dnevno dok prosječna cijena iznosi 45 dolara po barelu, prema pisanju Financial Timesa u listopadu.
Stručnjak za džihadističke pokrete Charlie Winter iz Londona rekao je da ne vjeruje da su se visoki čelnici ISIL-a nalazili u Raki, gdje bi bili laka meta, ali da će u slučaju da je bilo civilnih žrtava brzo dovesti kamere kako bi opravdali buduće brutalnosti.
On drži da Francuska raspolaže s dovoljno informacija i ako vodi napade iz "dobrih razloga", a ne samo zbog osvete, ona može izvesti nešto korisno.
Drugi stručnjak za džihadističke pokrete Hašem al-Šami je rekao da je teško izbjeći civilne žrtve jer ISIL često postavlja kampove za obuku i skladišta oružja blizu bolnica i drugih civilnih zgrada.
Šami je dodao da ISIL dijeli svoje snage u tri zone, svoja uporišta koja nisu izložena kopnenim napadima, miješana područja koja bi mogla biti pod prijetnjom neprijateljskih napada i ratne zone gdje se skupina bori. Njezini čelnici su često u miješanim područjima.
Francuska koja godinu dana sudjeluje u međunarodnoj koaliciji protiv ISIL-a u Iraku, odlučila je u rujnu proširiti svoje operacije na Siriju i zadržala je samostalnost u odlukama izbora meta u toj zemlji.
>> NATO ide na Islamsku državu?
>> U Njemačkoj uhićen Alžirac koji je prošli tjedan među izbjeglicama širio priče o napadu u Parizu
Tek sada nakon skoro pet godina rata I nakom 17 mjeseci sto ih navodno "bombardiraju" im unistavaju glavni izvor samofinanciranja. Dok god budu dolazili novci iz Saudijske Arabije, Kuvajta, UAE i Katara, dotle ce ti divljaci prosperirarti I obavljati prljave poslove rusenja rezima za zapad. Kada se svi okrenemo elektricnoj energiji onda ce svi ti jahaci deva propasti jer im nitko nece kupovati jedinu stvar koju imaju.