Da je šefu HSS-a Josipu Friščiću prvi put nešto ipak važnije od Podravke, pokazuje žar kojim gura gradnju termoelektrane na drvnu biomasu nadomak pogonima koprivničke prehrambene kompanije.
Mora biti baš tamo!
Elektrana je nedavno, u ekspresnom roku, dobila dopusnicu Ministarstva zaštite okoliša usprkos protivljenju Podravkinih stručnjaka, koprivničke vlasti i većine javnosti, gradskoga komunalnog poduzeća te ekologa, koji se slažu da dimnjaku od 60 metara nije mjesto u blizini proizvodnje dječje hrane, juha i Vegete te u vodozaštitnom području izvora iz kojeg se čitava Koprivnica opskrbljuje pitkom vodom. Elektrana bi trebala biti prvi objekt u industrijskoj zoni Koprivničkoga Ivanca i za nju je država ovih dana toj općini darovala zemlju vrijednu sedam milijuna kuna te dala još šest milijuna kuna za uređenje infrastrukture. Koprivnički Ivanec selo je u kojemu Friščić živi, a kao predstavnik investitora, njemačke tvrtke E-two-energy”, pojavljuje se HSS-ov tajkun Borislav Hrlec.
“Nečuvena je ideja da se blizu prehrambene i farmaceutske industrije gradi jedno ovakvo postrojenje (...) Vjerojatan je gubitak pojedinih standarda/certifikata, što povlači za sobom gubljenje pojedinih tržišta EU i šire (...) Marketinški negativni aspekt je neprocjenjiv...” – izvaci su iz mišljenja Podravkinih i Belupovih stručnjaka o “Friščićevoj elektrani”. Zbog takve je procjene šef uprave Miroslav Vitković, kako se doznaje, došao u nemilost stranačkoga šefa, a javno je kazao kako elektranu valja graditi na većoj udaljenosti od Podravkinih pogona. Međutim, tada postrojenje više ne bi bilo u Friščićevu selu.
Zbog pritiska Podravke Hrlec je pristao na dotjerivanje (i poskupljenje) projekta, poput uvođenja zatvorenog sustava manipuliranja pepelom, ali ono najvažnije, a to je lokacija, “zaključano” je rješenjem ministarstva Marine Matulović Dropulić.
Skandalozna odluka
– Na sastanku, na kojem su bili i Hrlec i državni tajnik Nikola Ružinski, upozorili smo ih da će Podravka od Instituta “Hrvoje Požar” naručiti neovisnu studiju o utjecaju buduće termoelektrane na prehrambenu industriju. Iako je to znao, Ružinski je za nekoliko dana potpisao pozitivno rješenje za projekt, ne čekajući dovršetak studije – kazao nam je izvor iz Podravke.
Friščić je, pak, Podravki javno poručio neka iskoristi struju iz buduće termoelektrane, pa na svoje proizvode može zalijepiti “zelene markice”. To što bi kompanija mogla izgubiti druge certifikate, nije komentirao.
– Skandalozno je da je Ministarstvo uopće razmatralo projekt jer elektrana rabi 30 posto potencijala, a 60 posto energetske vrijednosti baca se u zrak – izjavio je SDP-ov zastupnik i gradonačelnik Koprivnice Zvonimir Mršić. On također tvrdi da će se kao gorivo upotrebljavati ne samo drvo nego i komunalni otpad s regionalnog odlagališta za sjeverozapadnu RH, koje bi se također trebalo graditi u Friščićevu selu.
sto je Friscicu, pala parica neka , provizija.............?! It look inteligente