Članica Facebook grupe Udruga Glas poduzetnika objavila je fotografije prekršajnog naloga za frizerski salon u Zagrebu kojem je izrečena velika kazna. Prema fotografijama objavljenim u Facebook grupi izrečena je kazna od 1990,84 eura pravnoj osobi i 1327,23 eura odgovornoj osobi, a sve zbog povećanja cijena.
U frizerskom je salonu bojanje i frizura kratke kose do 50 ml naplaćivano 150 kuna, odnosno 19,91 eura, a nakon nove godine taj je iznos bio 150,69 kuna, odnosno 20 eura. Povećanje je to od 0,45%. Žensko šišanje prije Nove godine je iznosilo 50 kuna, odnosno 6,64 eura, a 1.1.2023. godine taj je iznos bio 52,74 kune odnosno 7 eura. Utvrđeno je povećanje od 5,42 posto, stoji u prekšajnom nalogu.
U rješenju se navodi kako je frizerka navela da su cijene nekih usluga znatno snižene. Tako je anvela da je 'frizura kratke kose 1 bila 50 kuna, a sada je naplaćuje 4 eura, a to je znatno manje u odnosu na prošlu godinu'.
- Izjavljuje da su cijene koje je povećala zbilja minimalno otišle gore te ističe farbanje gdje je znatna stavka cijena same farbe - stoji u rješenju.
U 25% slučajeva neopravdano povećanje cijena
Tržišna i turistička inspekcija Državnog inspektorata (DIRH) do jučer je obavila 1145 nadzora. U čak 25,2 posto slučajeva bilo je neopravdanog povećanja cijena nakon 31. prosinca, tvrde iz DIRH-a, a za još 163 nadzora se utvrđuju činjenice. Inspektori su, podsjetimo, u nadzore krenuli 5. siječnja, kada je Vlada RH donijela zaključak o provedbi načela zabrane neopravdanog povećanja cijena, provode pojačane inspekcijske nadzore koji imaju za cilj utvrditi je li došlo do porasta cijena roba i usluga neposredno prije uvođenja eura kao službene valute u RH.
Od ukupnog broja nadzora tržišna inspekcija obavila je 659 inspekcijska nadzora (od čega: 282 inspekcijska nadzora nad pružateljima usluge, 280 nadzora u trgovini na malo te 97 inspekcijski nadzor u trgovini na malo pekarskim proizvodima). U nadzorima tržišne inspekcije utvrđeno je u 87 slučajeva nepoštena poslovna praksa neopravdanog povećanja cijena od čega u 53 slučaja u uslužnim djelatnostima, 19 u djelatnosti trgovine na malo pekarskim proizvodima te 15 u ostaloj trgovini na malo.
- Prosječno neopravdano povećanje cijena usluga je 20%, a u pojedinim slučajevima povećanja doseže i 126%. Tako je primjerice inspekcijskim nadzorom utvrđeno povećanje fotografskih usluga od 57%, pojedinih frizerskih usluga od 126%, usluge privatnog parkiranja od 25%, usluga samoposlužnih autopraonica od 50 % i slično - objašnjavaju.
Hoće li kazne i teleoperaterima jer cijene bonova nemaju veze s onima prije koji su bili u kunama?