BEČ – Ministarska konferencija o Bolonjskom procesu, na kojoj su sudjelovali ministri znanosti i obrazovanja 47 zemalja potpisnica Bolonjske deklaracije, među kojima prvi put i iz Kazahstana, započeta 11. ožujka u Budimpešti, završila je jučer u Beču.
Zajedničkom deklaracijom posebno se ističu dosadašnja postignuća u provedbi Bolonjskog procesa te prioriteti za sljedeće razdoblje. Posebno je istaknuto da deset godina nakon pokretanja, Bolonjski proces i dalje traži nastavak modernizacije visokog obrazovanja, podizanje njegove kvalitete, razvoj sustava mobilnosti studenata i nastavnika, kao i jačanje dostupnosti visokog obrazovanja širem sloju građana.
Visokoobrazovni sustav integriran u EU
Hrvatsko izaslanstvo Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, Hrvatskoga studentskog zbora, Rektorskog zbora i Nezavisnih sindikata znanosti i visokog obrazovanja na konferenciji predvodio je ministar Radovan Fuchs.
- Hrvatska je Bolonjski proces u potpunosti implementirala te je naš visokoobrazovni sustav u punom smislu te riječi integriran u Europsku uniju - rekao je ministar Fuchs za Večernji list.
Dodao je kako je mnogo toga već napravljeno, ali da mnogo toga treba još učiniti na osiguranju i poboljšanju infrastrukturnih i ostalih uvjeta pojedinih hrvatskih sveučilišta. Hrvatski ministar istaknuo je da je Hrvatska samo posljednjih šest godina u sveučilišnu infrastrukturu uložila 3,5 milijarde kuna.
Cilj konferencije, koja je održana u povodu obilježavanja prvog desetljeća Bolonjskog procesa, bio je procijeniti ostvarena dostignuća u stvaranju zajedničkog Europskog prostora visokog obrazovanja.
Otvorenost prema državama izvan Europe
Uz to, ministri i ostali sudionici konferencije, među njima i austrijska ministrica znanosti i istraživanja Beatrix Karl i njezin mađarski kolega Istvan Hiller te europska povjerenica za obrazovanje, kulturu, multijezičnost i mladež Androulla Vassiliou raspravljali su i o potrebi za otvorenošću Bolonjskog procesa prema državama izvan Europe, daljnjem radu na provedbi zajedničkih ciljeva na nacionalnoj i međunarodnoj razini te potrebi za ravnopravnim sudjelovanjem svih sudionika Bolonjskog procesa, kao i o visokom obrazovanju usmjerenom na studente.
Inače, ministarske konferencije o Bolonjskom procesu održavaju se svake dvije godine. Prva je održana 1999. godine u Bologni
U brojnim zemljama studenti su proteklih godina masovno prosvjedovali protiv reformi koje su prije deset godina dogovorili ministri obrazovanja i znanosti jer nisu donijele očekivane rezultate. Osobito žestoki prosvjedi bili su u Njemačkoj, Hrvatskoj i Austriji.
Više tisuća studenata u četvrtak navečer prosvjedovala je na ulicama Beča u povodu održavanja samita o Bolonjskoj deklaraciji na 10-godišnjicu primjene ovog dokumenta.
tako to biva kad je ministar ŠKOLSTVA (znanosti, obrazovanja i sporta) po struci VETERINAR!!!!!! studenti su biće konji, učitelji i profesori magarci, ili već tamo neke beštije......... toga samo u hrvatskoj ima........ ne biraju se ministri po struci nego po stranačkoj pripradnosti........ UŽAS! sve brže postajemo zemlja NEZNANJA! (korupcije, lopova, lažljivaca, nepotizma...........)