Od 2070 pobačaja na zahtjev, koliko ih je lani evidentirano u Hrvatskoj, žene nisu koristile kontracepciju u 77 posto slučajeva. Taj ukupan broj pobačaja na zahtjev tri puta je niži nego prije 15-ak godina i postali smo zemlja s najnižom stopom pobačaja u odnosu na broj živorođenih u Europskoj uniji.
Godinama smo i zemlja u kojoj pada natalitet i čija demografska slika se pogoršava. Stoga stručnjaci navode tri zaključka koji proizlaze kako iz državnih i zdravstvenih statistika, tako i iz drugih istraživanja: rekordno niska stopa pobačaja, rekordno nizak natalitet i nekorištenje kontracepcije. Postavlja se pitanje - gdje su bebe ili su Hrvati izvanredni ljubavnici pa i mimo kontracepcije tek oko dvije tisuće žena godišnje neplanirano zatrudni? Na te podatke nespojive jedne s drugima upozorili su nas stručnjaci koji imaju i odgovor, ali ga, razumljivo, neće izreći javno - prijavljuju li se u nas svi pobačaji?
Bez kontracepcije, bez djece
- Prema istraživanju 46 posto žena u Hrvatskoj koje imaju redovite spolne odnose i ne planiraju trudnoću ne koriste nikakvu kontracepciju. Ako 46% žena ne koristi kontracepciju, u godini dana 80 od njih 100 će zanijeti. Samo 11% koristi učinkovite metode kontracepcije, odnosno spiralu ili pilule, što se jedino smatra učinkovitom metodom kontracepcije. I pilule i spirala idu na liječnički recept - objašnjava nam sugovornik dodajući da državne statistike ne prikazuju realnu sliku.
Kako pojašnjava, Hrvatska prijavljuje najmanji broj pobačaja u EU, 70 na tisuću živorođene djece. Iznad nas slijede Nizozemska i Belgija, ali s dvostruko više od naših 70 prijavljenih pobačaja. Uzgred, riječ je o razvijenim zemljama gdje se najviše koristi kontracepcija.
- Tako nisku stopu pobačaja imaju zemlje koje imaju visok natalitet ili stopu korištenja kontracepcije, a mi nismo ni jedno ni drugo. Mislili smo da imamo veću učestalost neplodnosti, ali nije ni u tome stvar jer je stopa 17 posto kao i u drugim zemljama. Možda imamo nižu frekvenciju spolnih odnosa, no to opovrgavaju druga istraživanja. Ne koristimo kontracepciju, djeca se ne pobacuju, ali i ne rađaju? - obrazlaže upućeni sugovornik ono o čemu će ih neslužbeno većina govoriti - koliko su točni naši podaci o broju pobačaja?
Uz sve ove ograde i upitnike, službeni podaci kažu da se u posljednjih 10, 15 godina ukupan broj pobačaja u Hrvatskoj smanjuje, pa tako i pobačaji na zahtjev. U izvještaju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za prošlu godinu stoji i da “prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, Hrvatska ima nižu stopu prijavljenih legalno induciranih pobačaja na 1000 živorođenih nego susjedne zemlje i Europska unija”.
Obavezno savjetovanje
Od 2070 pobačaja na zahtjev gotovo polovicu izvrše žene u dobi od 30 do 39 godina. Govori to, među ostalim, da se pobačaj i dalje koristi kao metoda kontracepcije, što se želi dokinuti budućim Zakonom. Povjerenstvo uspoređuje pravnu regulativu pobačaja drugih europskih zemalja i njihove učinke u praksi.
Smanjenje pobačaja koje se dogodilo u bogatijim zapadnim zemljama rezultat je tih pravila - savjetovanja o kontracepciji koje je u mnogim zemaljama obavezno pri podnošenju zahtjeva za pobačaj. Neslužbeno se može čuti da je takva ideja bliska i Povjerenstvu koje je gotovo u potpunosti sastavljeno od liječnika.
U Njemačkoj i Irskoj