U Hrvatskoj će od raka dojke oboljeti svaka deseta žena, dok od raka jajnika u Hrvatskoj godišnje obolijeva skoro 400 žena. Pritom više od 50% oboljelih od raka jajnika zbog prikrivenih simptoma, nažalost, prekasno otkriva tu bolest te žene dolaze po pomoć tek u uznapredovalim fazama bolesti. Posebno zabrinjava je činjenica da velika većina žena, ali i građana Hrvatske općenito, još uvijek nema dovoljno saznanja o genetičkim testiranjima koja mogu smanjiti ove brojke. Potvrđuje to najnovije Ipsosovo istraživanje provedeno na nešto više od 600 ispitanika.
Čak 90% ispitanih zna vrlo malo ili ništa o važnosti i svrsi testiranja gena BRCA1 i BRCA2 kojim se utvrđuje mogućnost oboljevanja od raka dojke ili raka jajnika, ako su uopće za to i čuli. Među ispitanicima su i oni koji su bolovali ili boluju od raka dojke ili jajnika te među njima dvije trećine ne zna ništa o BRCA testiranju, a sličan je postotak i kod ispitanika čiji su članovi obitelji ili prijatelji oboljeli od ovih bolesti. Vodeće udruge koje okupljaju pacijentice oboljele od ovih odlučile su promijeniti ovu neinformiranost.
VEZANI ČLANCI:
Udruge Sve za nju, Nismo same, Europa Donna Hrvatska, Caspera iz Splita i Ja Ka iz Osijeka ujedinile su se u inicijativi pod nazivom #NeZaboraviMe i njome žele stvoriti potrebne uvjete za testiranje unutar javno-zdravstvenog sustava tako da se svaka žena koja za to ispunjava uvjete testira. Cilj je i educirati što veći broj žena te njihovih obitelji i prijatelja o važnosti BRCA genetičkog testiranja, poručuju iz Inicijative.
BRCA 1 i BRCA 2 su geni koje ima svatko od nas, a pomažu u sprečavanju raka stvarajući proteine koji čuvaju stanice od abnormalnog rasta. Međutim, ako je kod njih prisutna mutacija, odnosno pogreška, tada se povećava rizik od raka jajnika i dojke, ali i nekih drugih vrsta raka. Upravo je zato važno genetičko testiranje koje će zdrave žene s mutacijom BRCA gena usmjeriti prema učestalijim pregledima i redovitim konzultacijama s liječnikom, što je posebno važno kod raka jajnika koji se često prekasno otkrije da bi se učinkovito liječio. Za već oboljele žene testiranje, pak, osigurava ciljaniju terapiju s potencijalno boljim ishodima liječenja.
- Status mutacije BRCA gena je važan za planiranje strategije liječenja posebno kod bolesnika s rakom dojke i bolesnica s rakom jajnika jer BRCA pozitivne bolesnike tada možemo liječiti određenom skupinom ciljanih lijekova, tzv. PARP inhibitorima. Kod bolesnika s uznapredovalim rakom, posebno trostruko negativnim rakom dojke, testiranje bi trebalo obaviti odmah po dijagnozi - objašnjava prof. Natalija Dedić Plavetić, pročelnica Poliklinike u Klinici za onkologiju KBC-a Zagreb. Dodaje kako je ovo testiranje važno i za zdrave srodnike radi utvrđivanja rizika za razvoj određenog tipa raka i provođenje češćih i ranijih preventivnih pregleda te profilaktičkih mjera, koje će taj rizik smanjiti.
VEZANI ČLANCI:
Na važnost ovih statistika upozorava i prof. Ljiljana Šerman, pročelnica Katedre za medicinsku biologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
- Današnja je medicina, posebno na području genetike, značajno napredovala. Tako i testiranje na BRCA mutacije u kontekstu raka dojke i raka jajnika nije nešto apstraktno ili nevažno, već ovdje govorimo o spašavanju velikog broja života žena i to temeljem vrlo preciznih podataka - ističe prof. Šerman, koja je ujedno i vanjska suradnica Centra za psihološku pomoć Udruge SVE za NJU.
Iz te udruge ističu kako svi važni akteri u području BRCA testiranja moraju uložiti sve potrebne napore kako bi zdrave žene i pacijentice dobile priliku koju zaslužuju – bilo da je riječ o prevenciji ili ranom detektiranju bolesti, bilo da je riječ o učinkovitijem liječenju.
- Svi mi zajedno, od nas udruga preko liječnika i cijelog zdravstvenog sustava, pa i do medija, imamo važnu ulogu i zadatak osigurati ženama sve informacije vezane uz ovu temu, upoznati ih s njihovim pravom na ovu važnu pretragu unutar zdravstvenog sustava, ali i potaknuti ih da učine taj važan korak. Upravo zato su se sve relevantne hrvatske udruge, koje okupljaju pacijentice s rakom dojke i rakom jajnika, ujedinile u inicijativi #NeZaboraviMe čiji je cilj značajno povećanje broja BRCA testiranja u skladu s kriterijima iz stručnih smjernica na području cijele Hrvatske - ističe glavna tajnica Udruge Sve za nju Ljiljana Vukota.
VIDEO Veliki uspjeh zagrebačkih liječnika: "Obavili smo četiri transplantacije srca u tjedan dana, nema mnogo institucija koje se mogu time pohvaliti"