POLITIČKO-PRAVOSUDNI CIRKUS

Glavaš ostao u pritvoru, državljanstvo na provjeri

Autori: Zlatko Tulić, Ivanka Toma
13.05.2009.
u 09:40

Po nalogu glavnog tužitelja Tužiteljstva BiH, Milodraga Barašina, osuđenik za ratni zločin Branimir Glavaš do ponedjeljka rano ujutro ostaje u ekstradicijskom pritvoru u Sarajevu.

Na temelju međunarodne tjeralice koju je Hrvatska raspisala, bosanska je policija Glavaša uhitila danas ujutro u Kupresu i sprovela ga u Tužiteljstvo u Sarajevu.

Do Sarajeva je putovao u policijskoj “marici” i s lisičinama na rukama. Tako sputan ušao je u zgradu suda, a uz kratak osmijeh novinarima je samo dobacio kako je “stigao u svoju drugu domovinu”. U ekstradicijskom postupku Glavaša zastupa poznati sarajevski odvjetnik Nikica Gržić.

Mesić: I BiH je u interesu ne biti utočište bjeguncima

Glavaš pobjegao u Hercegovinu

Glavaš: Neću vam reći zbogom nego doviđenja

Obrana: Nema razloga
Odvjetnik je rekao da u Glavaševu slučaju nije postojao ni jedan razlog za 24-satno zadržavanje jer je predočio dokaze o državljanstvu BiH, uvjerenje o državljanstvu, izvod iz matične knjige rođenih, rješenje o upisu u državljanstvo.

Odvjetnik navodi da je Glavaša trebalo odmah pustiti na slobodu jer je dokazao kako je državljanin BiH, što je pak zapreka da ga se izruči Hrvatskoj čiji ga je sud zbog ratnog zločina nad osječkim Srbima 1991. godine osudio na deset godina zatvora. Odvjetnik je, međutim, naveo da prema zakonima BiH glavni tužitelj Glavaša može zadržati u pritvoru i do tri mjeseca.

Sigurniji od dr. Šimića
Tužitelj Barašin za sada je ipak odredio kraće zadržavanje kako bi se ispitala valjanost dodjeljivanja BiH državljanstva Glavašu.

Komentirajući njegov slučaj i inače korištenje dvojnim, hrvatskim i državljanstvom BiH, radi izbjegavanja sudskih presuda, predsjednik Stjepan Mesić izjavio je da se zauzima za sklapanje međudržavnog sporazuma između Hrvatske i BiH kojim bi se spriječili ovakvi slučajevi bježanja od pravde preko granice.

Ministar pravosuđa Ivan Šimonović, koji uskoro treba potpisati sporazum s BiH o izvršenju pravomoćnih presuda izrečenih u drugoj zemlji, navodi pak da se taj sporazum odnosi na djela korupcije i organizirana kriminala, ali ne isključuje mogućnost preuzimanja izvršenja kazne i za ratni zločin.

Drugim riječima, riječkog kirurga Ognjena Šimića, poslije potpisivanja sporazuma, u BiH bi morali poslati u zatvor kada mu presuda za mito postane pravomoćna, a Glavaša bi mogli, ali ne bi morali.

Predsjednik Mesić najavio je i mogućnost da se Glavašu zbog osude za zločin oduzmu vojni činovi, ali i da je još rano o tome govoriti.


Glavašev sin na obavijesnom razgovoru

Filip Glavaš, sin Branimira Glavaša, na konferenciji za medije rekao je da je zamolio sve članove HDSSB-a koji su pozvani da se ne odazovu na informativni razgovor u policiju, zato što je on u nedjelju na predizbornom skupu HDSSB-a u Belišću zapalio zastavu HDZ-a.
- Tu sam zastavu zapalio ja. Zapalio sam je jer su Ivo Sanader i HDZ mojemu ocu nanijeli najveću nepravdu, jer su ga progonili četiri godine, lažno optužili i presudili u političkom procesu na deset godina zatvora - kazao je Filip Glavaš i objasnio kako je to bila zastava njegova oca, jednog od osnivača HDZ-a i koju je čuvao punih 10 godina. Rekao je i da je time htio svima dati na znanje da iza nepravde koju je doživio njegov otac i cijela njihova obitelj stoji Ivo Sanader. Naglasio je kako je sve koji su dobili policijski poziv zamolio da se ne odazovu, jer kako je istaknuo, ako je netko odgovoran i ako netko treba odgovarati, onda je to on. – Policija treba pozvati mene. Iza svoga postupka stojim i bez obzira na posljedice koje ću snositi, ja bih ga ponovio. Neki će reći da je to nasilnički ili huliganski čin, ali ja u ovom trenutku nemam drugoga načina boriti se protiv sramne nepravde koju je Ivo Sanader nanio mojemu ocu – rekao je Filip Glavaš i pozvao, kako je kazao, “vlastodržce”, da pošalju policiju po njega, privedu ga i ako treba, sude mu. (Ivana Divković)

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije