Laura Kovesi

Glavna europska tužiteljica: O nadležnosti EPPO-a ne odlučuju političari, nego pravosuđe

Zagreb: Europska javna tužiteljica Laura Codruta Kovesi održala konferenciju za medije
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
1/3
10.03.2024.
u 12:53

Po njezinu mišljenju, pravo pitanje vezano uz slučaj Geodetskog fakulteta glasi - je li počinjena prevara ili ne? EPPO nastoji istražiti slučaj i utvrditi je li doista tako

Glavna europska tužiteljica Laura Kovesi izjavila je u nedjelju da o nadležnosti Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) ne odlučuju vlada, parlament, političari ni poslovni ljudi već pravosuđe. U razgovoru za N1 Kovesi je komentirajući tvrdnju premijera Andreja Plenkovića da istraga o eventualnim zlouporabama na Geodetskom fakultetu nije u nadležnosti EPPO-a ustvrdila kako "vrlo dobro procjenjuju svoju nadležnost, pridržavaju se Uredbe i pravila kada je riječ o nadležnosti EPPO-a".

Ako netko gaji sumnje o tumačenju Uredbe, u Luksemburgu se nalazi Sud Europske unije i svi koji imaju sumnje trebaju se obratiti sudu i pitati kako bismo trebali tumačiti Uredbu. O nadležnosti EPPO-a ne odlučuju vlada, parlament, političari ni poslovni ljudi, to pripada pravosuđu, rekla je Kovesi. Po njezinu mišljenju, pravo pitanje vezano uz slučaj Geodetskog fakulteta glasi - je li počinjena prevara ili ne? EPPO nastoji istražiti slučaj i utvrditi je li doista tako. 

"Mislim da bi hrvatski građani željeli znati je li počinjena prijevara, je li netko ukrao novac ili nije, to je pravo pitanje", kaže Kovesi. 

Na pitanje smatra li to oblikom pritiska odgovorila je kako se radi o "stvaranju dimne zavjese", po principu: “Dragi građani, nije važno je li došlo do prijevare, pitanje je tko je nadležan. Je li nadležan EPPO i obavlja li dobar posao s predmetima”. Ustvrdila je kako imaju vrlo dobar tim u uredu EPPO-a u Hrvatskoj, vrlo dobre tužitelje koji obavljaju vrlo dobar posao

VEZANI ČLANCI:

Laptoš ne vidi razloge za tzv. Lex AP

"Ne govorimo vladi kako voditi državu, ne govorimo parlamentima kako donositi zakone, pa nitko ne bi trebao govoriti policijskim službenicima, tužiteljima i sucima kako bi trebali istraživati predmete i donositi odluke u pravosuđu", poručila je.

I europska tužiteljica u Hrvatskoj Tamara Laptoš ustvrdila je kako je EPPO apsolutno nadležan za postupanje u tom predmetu.

Uredba europskog javnog tužitelja je jasna – kada postoji kazneno djelo koje utječe na financijske interese EU-a, bilo da je šteta nastupila ili je mogla nastupiti, EPPO je nadležan. Isto je nadležan za neodvojivo povezana kaznena djela u slučaju, rekla je Laptoš za N1. Također se osvrnula na izmjene kaznenog zakona, tzv. Lex AP, ocijenivši da izmjene ni na koji način ne štite bolje postupak tijekom istrage.

“Što se tiče samog postupanja tijekom istrage, ništa se neće promijeniti. Kada je uvedena tužiteljska istraga, sukladno tadašnjem zakonu, imali smo tajnost istrage. Nakon određenog vremena smo ju napustili, a sada ju ponovno uvodimo. Osobno ne vidim razloge za takve izmjene kaznenog zakona”, kazala je.

GALERIJA Građani se okupili na prosvjedu 'Dosta je! Odmah na izbore'

Zagreb: Europska javna tužiteljica Laura Codruta Kovesi održala konferenciju za medije
1/64

Komentara 16

DU
Deleted user
18:55 10.03.2024.

U pravu je, pravosuđe odlučuje o nadležnosti EPPO-a. Točno tako... hrvatsko pravosuđe o nadležnostima u Hrvatskoj. A tu se nešto pita i Ministarstvo pravosuđa, dakle i predsjednika Vlade.

GR
Greben
18:15 10.03.2024.

L K ( iliti C del P) krivo interpretira jer nikada nije nitko rekao da ” nije bitno tko je kriv” ve je receno da ”ako je netko ukrao da ce za to i idgovarati!”. S druge strane, za RH je bitno tko je nadlezan ako se ne radi o EU-novcu!

KA
kalafat123
15:41 10.03.2024.

"Mislim da bi hrvatski građani željeli znati je li počinjena prijevara, je li netko ukrao novac ili nije, to je pravo pitanje", kaže Kovesi. Protupitanje - Da li se EPPO bavi ( zato što to "hrvatski građani žele znati") utajama poreza kojima je oštećen proračun RH? Ne ! Zašto ne ako to "hrvatski građani žele znati"? Zato jer nije u nadležnosti EPPO-a da se time bavi? Zašto ne? Zato jer Uredba o osnivanju EPPO-a određuje da EPPO nije nadležan za utaje vezane za proračun i porezni sustav država članica koje su prepustile EPPO u svoj pravni sustav. Ista Uredba određuje da države članice određuju institute unutar svojeg pravnom sustava koji presuđuju u slučaju sukoba nadležnosti odnosno pred kojima se vodi postupak po tužbi EPPo-a. U RH to su, respektivno, glavni državni odvjetnik i Županijski sud u Zagrebu. Dakle, nikakav Evropski sud. To dokazuje da EPPO nije nadnacionalan. Gospođa se zaigrala, dajući sebi ulogu "saveznog šerifa" koji ima pravo prelaziti granice po svome ćefu. To je već politika, a ne pravo. Uostalom rečeno izrekama potvrđuju dva kapitalna huškača na političkoj sceni RH Benčić i El-Comandante. Dotična bi odlučivanje o nadležnosti samo prebacila sa glavnog državnog odvjetnika na Vrhovni sud, a dotični je komentirao "he he sada neka vidi (Plenković) kako je to" misleći na Turudića i nadležnosti njemačkih sudova u slučaju Perković/Mustač.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije