Pregovori između vođe razmjernih pobjednika britanskih izbora Davida Camerona i trećih po broju osvojenih mandata, Liberalnih demokrata, koje predvodi novo lice liberala Nick Clegg, nastavljaju se. Jučer predvečer ta je politička trgovina, međutim, dobila dramatičan novi kontekst.
Razgovori i pregovori
Dosadašnji premijer Gordon Brown objavio je da odstupa s čela laburista kako bi se uklonio s puta pregovorima o sklapanju koalicijske vlade između njegove stranke i liberala.
– U razgovoru s Nickom Cleggom on mi je otvoreno rekao da i formalno želi početi pregovore s laburistima o koalicijskoj vladi – objavio je Brown informaciju o njihovu privatnom susretu u subotu. Clegg to nije dospio potvrditi niti opovrgnuti.
– U Velikoj Britaniji na izborima su pobijedile progresivne snage i vjerujem da je u državnom interesu da te dvije stranke, s većinom u parlamentu, formiraju i vladu. Kao vođa svoje stranke, koja se našla u položaju da ne može sama izabrati vladu, osjećam i vlastitu odgovornost. Zato od Laburističke stranke namjeravam zatražiti da na konferenciji što prije izabere drugo vodstvo. Ja se neću natjecati niti poduprijeti bilo kojega od kandidata – objavio je Brown.
U očima liberala, koje je novi program i mladi vođa stranke Nick Clegg s novim idejama prilično ponio uoči izbora, jedina stvarna prepreka suradnji Liberalnih demokrata s laburistima bio je Gordon Brown osobno. U izbornoj kampanji na njegov se račun čulo mnogo više oporih riječi nego na račun konzervativca Davida Camerona.
U pregovore s torijevcima Nick Clegg je krenuo s ultimativnim mandatom stranke o četiri uvjeta na koje konzervativci bezuvjetno moraju pristati žele li suradnju s liberalima. Među ta četiri uvjeta je i promjena izbornoga zakona koji je političku scenu cijepao na dvije stranke, a glasovi svih ostalih nisu bili uvažavani.
Ne koaliciji s torijevcima
Liberali žele da se odmah uvede razmjerni izborni sustav, a to je najtvrđi orah za konzervativce.
Pregovori Camerona i Clegga, koji se vode od subote, javljaju otočna glasila, sve su dalje od koalicijske vlade, nego prema ispunjavanju tih četiriju zahtjeva. Torijevci bi sastavili jednostranačku vladu, a potporu liberala za druge svoje prijedloge u parlamentu dobili bi na temelju rasprave u međustranačkom povjerenstvu o svakoj temi. Iako ne bi bili u vladi, liberali bi takvim odnosom konzervativce mogli stalno "držati u šahu".
Gordon Brown je sef laburista, a ne liberala.