Naš se turizam odvija kao neka prirodna pojava, prvo se svakog proljeća vrate ptice selice, onda se pojave građevinski radnici, a potom stižu i prve turističke laste, kritički progovara Vjeran Piršić iz udruge Eko Kvarner. Naš sugovornik smatra da se hrvatski turizam ne promišlja, a njegova budućnost ne razmatra. Barem ne u dovoljnoj mjeri.
– Hrvatska ima više organizirani smještaj nego zaokruženu turističku priču. Događanja i atrakcije koje mi nudimo bili su aktualni devedesetih. Moderni turizam podrazumijeva integraciju turista u život lokalne zajednice. Upravo tu mogućnost nudi naš privatni smještaj, koji čini 50 posto turističkih kapaciteta. Ljudi prevaljuju i tisuće kilometara da bi na odredištu upoznali autentičnu, lokalnu svakodnevicu te će im sve manje biti privlačni isti ili slični skupi hoteli kakve mogu naći i kod nas i u Španjolskoj – kaže Piršić, koji je svoju snažnu zelenu orijentaciju povezao s turizmom. Ističe da je masovni turizam prijetnja zbog pritiska na okoliš, ali i na život lokalne zajednice. Puno je ekološkije, smatra, da gosti dolaze cijele godine, u berbu šparoga i na slične aktivnosti, nego masovno, zbog kupanja u dva ljetna mjeseca.
– I, dakako, jedu naša jela i piju naša vina. Nedopustivo je, čemu sam i sam svjedočio, da su u večeri sa 72 komponente, koja im se servira u hotelu na Krku, samo tikvice domaće. Ili da u Božavi, primjerice, uz večeru piju, istina izvrsno, ali makedonsko vino. To je nedopustivo u ozbiljnoj turističkoj zemlji – zaključuje Piršić.
>>Vjeran Piršić na fejsu osnovao grupu podrške za Mirelu Holy
>>Debeljuh: Ulazite u rizičan projekt, ne odustajemo od borbe za svoja prava!
U Istri se takav turizam vec dogada, Primorje mozda slijedi, a Dalmatinci mrze i ta 2 mjeseca sezone jer moraju nesto raditi.