Danas je u Manđerovoj ulici u središtu Splita nastavljeno prošlog tjedna započeto rušenje četiri objekta u kojima je živjelo osam osoba.
– Uklanjamo objekte koji su na trasi buduće prometnice, a u koje su korisnici ilegalno provalili i koristili se njima za smještaj iako nisu sigurni. Objekti su kupljeni od prethodnih vlasnika kako bi se srušili radi gradnje ceste. Stanari su bili svjesni da su u njih provalili i da ih moraju napustiti. Prošli tjedan pojedinačno smo ih obišli. Kad smo jutros došli, većina korisnika bila je izvan gradilišta – kazao nam je Anto Krželj, pročelnik Službe za imovinsko-pravne poslove i izgradnju Grada Splita.
U Manđerovoj ulici 7 zatekli smo uplakanu 65-godišnju Rozinu Gashi koja već dvije godine tu živi.
– Ovdje su bili drogeraši. Ušla sam unutra i prijavila se na policiji. Dobila sam privremeni boravak. Socijalni sam slučaj, primam mjesečno 500 kuna. Stvari su mi sada na ulici. Ne znam kamo ću, nemam nikoga, nitko mi nije rekao da će zgrade rušiti – požalila nam se Rozina.
Ni 66-godišnja Hanča Sultanić, koja je godinu dana stanovala u Manđerovoj 11 i čije su stvari jutros iseljene, ne zna gdje će prenoćiti ove, ali ni sljedećih noći.
– Uredno sam plaćala režije, struju, vodu, komunalnu naknadu...Ne znam kamo ću ni što ću. Sama sam, nemam nikoga. Primam socijalnu pomoć, mjesečno 850 kuna. Nemam od čega živjeti. Stvari su mi odnijeli kao psu – rekla nam je razočarana Hanča strepeći za budućnost.
Nezadovoljan je i Ljubomir Sulić čiji je otac davne 1944. kupio kuću i dvor na području sadašnje Manđerove. Imovina im je konfiscirana 1947, a kuća srušena 1977. Gotovo punih 20 godina traži povrat imovine. Tužio je Grad, traži naknadu štete, predmet je na Upravnom sudu u Zagrebu.
Stvari iseljenih stanara, prema riječima pročelnika Ante Krželja, uredno su popisane i bit će deponirane na sigurnom mjestu. Dopremit će se vlasnicima na adresu koju kažu.
Valja podsjetiti da su bageri prošlog tjedna došli u Manđerovu, no Mirko Radan, branitelj s PTSP-om, zaprijetio je da će se ubiti plinskom bocom. Grad je za rušenje objekata u Manđerovoj ulici angažirao privatnu tvrtku "Građevno Zec".