Civilna zaštita

Građani imaju pravo uložiti prigovor savjesti prilikom poziva u vojnu pričuvu

vojska
Foto: Kristina Stedul-Fabac/PIXSELL
28.10.2015.
u 11:02

Pravo na prigovor savjesti ne odnosi se samo na redovno služenje vojnog roka, već i na obvezu služenja u pričuvnom sastavu

Potaknuti većim brojem upita građana o ulaganju prava na prigovor savjesti u vezi s nedavnim učestalijim pozivima u vojnu pričuvu, Centar za mirovne studije (CMS) obavijestio je građane da zbog svojih vjerskih ili moralnih nazora mogu odbiti sudjelovati u obavljanju vojničkih dužnosti u Oružanim snagama Republike Hrvatske.

Naime, pravo na prigovor savjesti ne odnosi se samo na redovno služenje vojnog roka, već i na obvezu služenja u pričuvnom sastavu. Ako osoba nije uložila prigovor savjesti prilikom poziva na služenje vojnog roka, ona ima i dalje pravo da sada uloži prigovor savjesti. Takve osobe, sukladno zakonima RH, raspoređuju se u tzv. civilnu pričuvu, te su obveznici civilne zaštite i mogu sudjelovati u različitim oblicima civilne obveze, a u slučaju elementarnih nepogoda, ratnog stanja ili drugih oblika neposredne ugroženosti obavljaju poslove na koje ih rasporede nadležna tijela za civilnu zaštitu i obranu.

– Trenutačno postoji institucionalna praznina u proceduri ulaganja prava na prigovor savjesti budući da je nakon donošenja saborske Odluke o nepozivanju novaka na obvezu služenja vojnog roka 2007. prestalo s radom Povjerenstvo za civilnu službu koje odobrava zahtjeve za civilnu službu – priopćio je Centar za mirovne studije.

CMS savjetuje građane koji žele uložiti prigovor savjesti da stupe u kontakt s tijelom koje im je uputilo poziv za vojnu pričuvu i u pisanoj izjavi, pozivajući se na članke čl. 47. Ustava RH, kao i čl. 1 i čl. 6. Zakona o civilnoj službi, ulože prigovor savjesti. Razloge nije potrebno dodatno objašnjavati, već je dovoljno samo istaknuti da se ulaže prigovor savjesti bilo zbog vjerskih, bilo zbog moralnih ili zbog oba razloga.

– Ovim putem CMS poziva i  ministricu socijalne politike i mladih Milanku Opačić, da žurno, sukladno Zakonu o civilnoj službi, imenuje Povjerenstvo za civilnu službu koje će razmatrati zahtjeve za prigovor savjesti. Na buduću novu Vladu apeliramo da izmjeni zakonodavstvo tako da se prigovor savjesti ulaže bez ikakvih procjena povjerenstava, budući da se ovdje radi o duboko intimnim odlukama čovjeka koje ne može „preispitivati“ nikakvo povjerenstvo – priopćili su.

CMS je pozvao građane da prijave eventualne nepravilnosti ili probleme s ostvarivanjem svoga prava na prigovor savjesti.

>> Vraća se vojna pričuva sa 20.000 ljudi, prve u Osijeku i Dubrovniku

Komentara 65

Avatar Retardo
Retardo
11:14 28.10.2015.

Prigovor savjesti, točno zbog čega? Zbog nošenja odore? Nošenja kape? Nošenja ruksaka? Iz vjerskih razloga? Jel ja mogu imati prigovor savjesti zbog obveze da držim oči otvorene dok vozim auto?

ZG
zgblabla
11:22 28.10.2015.

kada ti muđahedin dođe u dvorište ,ti lijepo uloži prigovor savijesti

A1
Ante_1964
11:38 28.10.2015.

Tako ste govorili dok smo bili pozivani u bivšu JNA,imali ste pravo odbiti? aha,u bivšu JNA ste išli s ponosom a sada se bunite,opet ako do nečega dođe će kako veli Milanović ratovati neškolovani i sirotinja a tatini sinovi u Minken

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije