Od građanskog odgoja i obrazovanja kao posebnog predmeta od ove jeseni ipak neće biti ništa. Odabran je drugi model i u školskoj godini 2014./2015. provodit će se kao obvezan međupredmetni sadržaj, i to od prvog do osmog razreda osnovne škole te u svim razredima srednje škole.
Maratonski sastanak
Drugim riječima, učitelji i nastavnici u sklopu svojih predmeta morat će odvojiti nekoliko sati za građanski odgoj i obrazovanje.Odlučeno je tako na jučer održanom “maratonskom” sastanku u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta, na koji je ministar Vedran Mornar pozvao sve sudionike Povjerenstva za izradu i provedbu građanskog odgoja i obrazovanja. Na istom je sastanku odlučeno i da će se kao poseban predmet građanski odgoj i obrazovanje najvjerojatnije uvesti školske godine 2015./2016., i to u osme razrede osnovne škole te prve i druge razrede srednje škole. A do tada će se ispuniti niz preduvjeta koji će uvođenje novog predmeta učiniti mogućim.
– Ne odustajemo od građanskog odgoja. Upravo suprotno, a to smo ovim i pokazali. Jednostavno smo u ovom trenutku morali zbog administrativno-zakonskih razloga naći novi model kako to napraviti – kaže ministar Vedran Mornar. Naime, trenutačno ne postoje ni pravne ni kurikularne pretpostavke da se građanski odgoj uvede kao zaseban predmet. Kurikularna reforma nije provedena, strategija obrazovanja nije prihvaćena, Zakon o odgoju i obrazovanju nije izmijenjen. Da se u takvim uvjetima građanski odgoj i obrazovanje uvede kao zaseban predmet, sve potencijalne sudske tužbe bile bi izgubljene.
– A imamo informacije da su tužbe u slučaju uvođenja građanskog odgoja kao posebnog predmeta već pripremljene. To je strašno, ali činjenica je da neki ljudi koriste slabosti sustava – kaže Vedrana Spajić-Vrkaš, jedna od autorica Plana i programa građanskog odgoja i obrazovanja. Ministar Mornar odlučio je sve te slabosti do školske godine 2015./2016. godine ukloniti.Uvjeren je da će stići to sve i napraviti te kako je godinu dana dovoljno za sve te promjene. Na sastanku je također odlučeno da sve škole koje su dosad provodile građanski odgoj i obrazovanje eksperimentalno, a riječ je o 12 škola, isto mogu nastaviti i dalje ako to žele. A broj takvih škola nastojat će se i proširiti. Zainteresiranih je za to, tvrdi Spajić-Vrkaš, jako mnogo.
Istraživački projekti
– Ono što me posebno veseli, sada kada će građanski odgoj i obrazovanje biti obvezna međupredmetna nastava, jest što će se škole morati otvoriti prema lokalnoj zajednici te će učenici morati provoditi istraživačke projekte u zajednici za njezinu dobrobit. Isto tako, nastavnici će morati početi zajednički pripremati nastavu – kaže Spajić-Vrkaš. .
>> Mornar: Nema govora o odustajanju od građanskog odgoja
Zašto forsirate nešto što nije narod prihvatio , a sa vašom smjenom na vlasti taj cirkus bude ukinut ! Sve neki ateisti i komunisti prkose Katoličkom narodu ,