RASVJETA BUDUĆNOSTI

Gradovi i kućanstva prelaskom na LED žarulje štede 80% struje

prag
Screenshot
14.06.2013.
u 21:00

Panasonic Europe je spomenik pod zaštitom UNESCO-a osvijetlila diodama koje traju 40 puta dulje od žarulja s gorućim vlaknima

Ušteda energije i zaštita okoliša postaju glavni prioriteti Europske unije, a europski gradovi i kućanstva sve se više okreću proizvodima koji štede nikada skuplju struju i štite nikada ugroženiju prirodu. Unija je lani zabranila klasične žarulje s gorućim vlaknima zbog njihove prevelike potrošnje energije i lošeg utjecaja na okoliš, a na to je prvi u EU reagirao Prag koji je svoj simbol – dvorac Hradčani – potpuno osvijetlio najnaprednijim LED žaruljama.

Primjer i za Hrvatsku

Dvorac s katedralom svetoga Vida, koji je pod zaštitom UNESCO-a, ovih je dana osvijetljen rasvjetom budućnosti - sa 10.000 LED žarulja, odnosno svjetlećih dioda koje štede energiju i manje zrače.

– Instalacijom Panasonicovih LED žarulja u praškom dvorcu uštedjet će se gotovo 80 posto energije u odnosu na tradicionalne žarulje – kazao je za Večernji list Laurent Abadie, predsjednik Panasonic Europe, tvrtke koja je proizvela postavljene žarulje.

Uz izumiruću klasičnu žarulju s vlaknima na tržištu uz LED postoje i tzv. štedljive žarulje, odnosno fluorescentne svjetiljke koje sadrže veoma opasnu živu pa je stoga na­kna­dno uve­de­na ob­ve­za o­dla­ga­nja ­iskorištenih šte­dlji­vih žarulja kao ri­zičnog ot­pa­da. Prednosti LED-a, ra­svje­te treće generacije - “žarulje 3.0” su: najniža potrošnja ener­gi­je, naj­du­lji ži­vo­tni vijek i potpuna odsutnost otrovnih ma­te­ri­ja. Jedini nedostatak LED žarulja je njihova cijena, no iako su skuplje od običnih žarulja, one vrlo brzo vraćaju uloženo. Moderna LED svjetiljka ima životni vijek 40 puta dulji od klasičnih – mogu trajati 40.000 sati te donose znatne uštede u odnosu na tradicionalne žarulje koje traju najviše 1000 sati.

Brojne su prednosti LED ra­svjete – prije sve­ga vi­so­ka efi­ka­snost u pretvaranju elek­trične ener­gi­je u svje­tlo­snu, ma­le di­men­zi­je žarulja, la­ko podeša­va­nje jačine i boje o­svje­tlje­nja, du­lji ra­dni vijek, i to bez na­glog pre­go­rije­va­nja, tre­nu­tačno pos­ti­za­nje pu­ne sna­ge, ot­por­nost na čes­to u­ključiva­nje i is­ključiva­nje... Sa svojim karakteristikama LED žarulje idealne su za osvjetljavanje spomenika kulture jer nova LED tehnologija, za razliku od klasičnih žarulja, emitira vrlo niske razine ultraljubičastog i infracrvenog zračenog i na taj način od oštećenja štiti vrijedne povijesne spomenike, bez narušavanja ambijentalnosti. Hrvatska je bogata spomenicima kulture, pa bi i baština Dubrovnika, Trogira, Splita... uskoro mogla zasjati u znatno ekonomičnijem i ekološkijem svjetlu poput praškog dvorca, ponajprije kada se zna da u EU više nećemo smjeti koristiti tradicionalne žarulje.

Eksplozija prodaje


U Panasonicu očekuju eksploziju prodaje LED žarulja u Europi.

– Sa sadašnjih 55 milijuna Panasonic do 2015. planira prodati 150 milijuna LED žarulja. To će dovesti do uštede 83 posto, odnosno 161.805 gigavatsati struje u Europi, u odnosu na tradicionalne žarulje. Time će se spasiti 5,6 milijardi stabala i smanjiti zagađenje za 79 milijuna tona CO2 – zaključio je Laurent Abadie.

>> Odzvonilo žaruljama, EU zabranjuje i one od 25 vati

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije