Ušteda energije i zaštita okoliša postaju glavni prioriteti Europske unije, a europski gradovi i kućanstva sve se više okreću proizvodima koji štede nikada skuplju struju i štite nikada ugroženiju prirodu. Unija je lani zabranila klasične žarulje s gorućim vlaknima zbog njihove prevelike potrošnje energije i lošeg utjecaja na okoliš, a na to je prvi u EU reagirao Prag koji je svoj simbol – dvorac Hradčani – potpuno osvijetlio najnaprednijim LED žaruljama.
Primjer i za Hrvatsku
Dvorac s katedralom svetoga Vida, koji je pod zaštitom UNESCO-a, ovih je dana osvijetljen rasvjetom budućnosti - sa 10.000 LED žarulja, odnosno svjetlećih dioda koje štede energiju i manje zrače.
– Instalacijom Panasonicovih LED žarulja u praškom dvorcu uštedjet će se gotovo 80 posto energije u odnosu na tradicionalne žarulje – kazao je za Večernji list Laurent Abadie, predsjednik Panasonic Europe, tvrtke koja je proizvela postavljene žarulje.
Uz izumiruću klasičnu žarulju s vlaknima na tržištu uz LED postoje i tzv. štedljive žarulje, odnosno fluorescentne svjetiljke koje sadrže veoma opasnu živu pa je stoga naknadno uvedena obveza odlaganja iskorištenih štedljivih žarulja kao rizičnog otpada. Prednosti LED-a, rasvjete treće generacije - “žarulje 3.0” su: najniža potrošnja energije, najdulji životni vijek i potpuna odsutnost otrovnih materija. Jedini nedostatak LED žarulja je njihova cijena, no iako su skuplje od običnih žarulja, one vrlo brzo vraćaju uloženo. Moderna LED svjetiljka ima životni vijek 40 puta dulji od klasičnih – mogu trajati 40.000 sati te donose znatne uštede u odnosu na tradicionalne žarulje koje traju najviše 1000 sati.
Brojne su prednosti LED rasvjete – prije svega visoka efikasnost u pretvaranju električne energije u svjetlosnu, male dimenzije žarulja, lako podešavanje jačine i boje osvjetljenja, dulji radni vijek, i to bez naglog pregorijevanja, trenutačno postizanje pune snage, otpornost na često uključivanje i isključivanje... Sa svojim karakteristikama LED žarulje idealne su za osvjetljavanje spomenika kulture jer nova LED tehnologija, za razliku od klasičnih žarulja, emitira vrlo niske razine ultraljubičastog i infracrvenog zračenog i na taj način od oštećenja štiti vrijedne povijesne spomenike, bez narušavanja ambijentalnosti. Hrvatska je bogata spomenicima kulture, pa bi i baština Dubrovnika, Trogira, Splita... uskoro mogla zasjati u znatno ekonomičnijem i ekološkijem svjetlu poput praškog dvorca, ponajprije kada se zna da u EU više nećemo smjeti koristiti tradicionalne žarulje.
Eksplozija prodaje
U Panasonicu očekuju eksploziju prodaje LED žarulja u Europi.
– Sa sadašnjih 55 milijuna Panasonic do 2015. planira prodati 150 milijuna LED žarulja. To će dovesti do uštede 83 posto, odnosno 161.805 gigavatsati struje u Europi, u odnosu na tradicionalne žarulje. Time će se spasiti 5,6 milijardi stabala i smanjiti zagađenje za 79 milijuna tona CO2 – zaključio je Laurent Abadie.
>> Odzvonilo žaruljama, EU zabranjuje i one od 25 vati