Novi način financiranja jedinica lokalne i područne samouprave koji je jučer predstavnicima županija, gradova i općina predstavio ministar financija Zdravko Marić vratit će ono što su jedinice lokalne samouprave izgubile zadnjom poreznom reformom. Promjene u sustavu oporezivanja dohotka, glavnog prihoda jedinaca lokalne samouprave, a koje su bile dio te reforme imale su negativan utjecaj na prihode od poreza na dohodak u visini od 1,4 milijarde kuna na razini konsolidirane lokalne države.
Marić je već tada najavio donošenje kompenzacijskih mjera kojima će se gradovima, općinama i županijama nadoknaditi prihodi koje su izgubili po toj osnovi. Prema jučer predstavljenim mjerama, tri četvrtine od ukupno 2,2 milijarde kuna financiranja decentraliziranih funkcija - osnovno i srednje školstvo, zdravstvo, socijalna skrb - preuzet će na sebe država, a cjelokupni prihod od poreza na dohodak pripast će jedinicama lokalne samouprave. Bitno rasterećenje proračuna gradova, općina i županija bit će i to da se pomoć za projekte sufinancirane iz fondova EU više ne financira iz poreza na dohodak nego iz državnog proračuna s obzirom na to da se u Hrvatskoj iz godine u godinu sve uspješnije povlače sredstva EU, pogotovo na lokalnim razinama.
Za predloženi novi model financiranja jedinica lokalne samouprave stručnjaci kažu da se radi o dobroj ideji. Samo manji dio gradova i općina, i to onih bogatijih, trebao bi biti na gubitku, ali i to bi se trebalo ispraviti, kako je najavio ministar Marić, kompenzacijskim mjerama. Glavni cilj ovog modela je smanjenje regionalnih razlika odnosno razlika između siromašnih i bogatih gradova, općina i županija. No građani ne bi zbog tog novog modela financiranja jedinica lokalne samouprave trebali očekivati smanjenje prireza pa time i veće plaće jer su gradovi, općine i županije dobili više novca. Model je, naime, skrojen tako da prirezi u biti ostaju isti, a to onda znači da ne bi trebalo doći ni do njihova povećanja.