mirovinski fondovi

Grbin: Debelo je protuustavno igrati se na ovaj način s 20 milijardi eura imovine građana

Zagreb: Predsjednik SDP-a Pe?a Grbin obratio se medijima
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
1/3
27.12.2023.
u 14:05

Imovina obveznih mirovinskih fondova vrijedi 20 milijardi eura, a od Nove će godine jedna milijarda (pet posto) biti uložena u alternativne investicijske fondove s garancijom države

SDP će podnijeti zahtjev za ocjenom ustavnosti zakona koji obvezuje mirovinske fondove da ulažu pet posto neto imovine u alternativni investicijski fond jer je "protuustavno igrati se s imovinom građana vrijednom 20 milijardi eura", izjavio je u srijedu predsjednik SDP-a Peđa Grbin.

"Zakon donosi ogromne promjene u način na koji će se upravljati i voditi obveznim mirovinskim fondovima. Debelo je protuustavno igrati se na ovaj način s 20 milijardi eura imovine hrvatskih građana. Premijer Plenković se cijeli svoj mandat kune u stabilnost vlasti. Ovo je pokazatelj koliko je spreman poigravati se s onime što svi želim da bude naša budućnost, a to je sigurnost u starosti", kazao je Grbin na konferenciji za medije u središnjici stranke.

Zakon kojim se propisuje obveza ulaganja pet posto neto imovine obveznih mirovinskih fondova A i B kategorije u alternativni investicijski fond s garancijom povrata, a koji bi primarno ulagao u domaće gospodarstvo, Hrvatski je sabor izglasao 15. prosinca. Na snagu bi trebao stupiti 1. siječnja, no Grbin upozorava zakon još uvijek nije objavljen u Narodnim novinama, iako su do spomenutog datuma ostala još samo četiri dana. Imovina obveznih mirovinskih fondova vrijedi 20 milijardi eura, a od Nove će godine jedna milijarda (pet posto) biti uložena u alternativne investicijske fondove s garancijom države.  

VEZANI ČLANCI:

Alternativni fondovi smišljeni za nekog novog Škugora i Barbarića

"Alternativni investicijski fondovi su očito smišljeni s idejom da neki HDZ-ovci, možda neki novi Škugor, Barbarić i djed Dane, s njim upravljaju i da novac hrvatskih građana, budućih umirovljenika, koriste za pitaj Boga što. S druge strane, zbog ove garancije koja se mora dati iz proračuna, u riziku je novac svih građana ove države", rekao je Grbin. Predsjednik SDP-a ističe da je imovna na računima u obveznim mirovinskim fondovima nije imovina države, već imovina radnika koji svaki mjesec izdvajaju svoj novac.

"S jedne strane radi se o zaštiti prava vlasništva koja je ustavna kategorija. S druge strane radi se o zaštiti poduzetništva. Naime, mirovinski su fondovi, sukladno zakonu, slobodni odlučivati gdje će investirati novac hrvatskih građana, stoga se postavlja pitanje zbog čega im se nameće obveza da investiraju u alternativne investicijske fondove", pitao je Grbin.

Podnošenje zahtjeva za ocjenom ustavnosti podržava jedna petina saborskih zastupnika, rekao je Grbin, a od Ustavnog će suda tražiti da suspendira onaj dio zakona koji se odnosi na alternativne investicijske fondove, dok suci ne donesu presudu.

VIDEO Blagdansko druženje Peđe Grbina s građanima u Puli

Ako Ustavni sud to ne napravi, ovo je jedna od prvih stvari koje ćemo promijeniti nakon izbora. Ova pljačka u nastajanju mora biti spriječena, a mi u SDP-u znamo kako to napraviti", kazao je.

Što se tiče drugog mirovinskog stupa, Grbin kaže da je imovina koja se nalazi u njemu vlasništvo građana te im se stoga ne može oduzeti potezom pera kao što brojni zagovaraju. Umjesto toga, potrebna analiza demografskih i ekonomskih trendova te depolitizacija drugog stupa.

"Ne može drugi mirovinski stup biti s jedne strane kasica-prasica za državu, a s druge strane sredstvo putem koje će vlast ostvarivati svoje pojedinačne utjecaje na određena poduzeća. Podsjećam na incident koji smo imali s Njemačkom, kada je HDZ pokušao izvršiti pritisak da jedno mirovinsko osiguravajuće društvo odradi za njih prljav posao", rekao je predsjednik SDP-a. 

Komentara 1

AL
AlfaMike
14:21 27.12.2023.

Što znači "podnesti" , na kojem je to jeziku ?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije