Vjerujem da će politika nove američke administracije prema jugoistoku Europe biti dio politike prema Europi u smjeru jačanja transatlantskih odnosa te davanja potpore ulasku zemalja u EU te NATO. Kad je riječ o BiH podržavat će snage koje u toj zemlji jesu za pristupanje NATO-u, te podržavati jedinstvo zemlje dok će se protiviti separatizmu. A i koncept federalizma je prihvatljiv američkoj administraciji budući da ju je ona inaugurirala 1994. godine u Washingtonu. Prema tome i na tome treba hrvatska diplomacija raditi - kazao je u HRT-ovoj emisiji Otvoreno Davor Ivo Stier, član saborskog Odbora za vanjsku politiku (HDZ).
Stier je dodao kako Joe Biden dobro poznaje ovaj dio Europe.
- Sjećam se kad smo bili u Bijeloj kući u delegaciji koju je predvodila tadašnja premijerka Jadranka Kosor. Biden je tada pokazao kako poznaje situaciju u regiji. Interes Amerike je zadržati stabilnost na jugoistoku Europe pa time i u BiH kroz ravnopravnost konstitutivnih naroda. Jer bez toga ne može biti euroatlantskog puta dok nestabilnost otvara prostor američkim konkurentima da budu prisutni na jugoistoku Europe. Hrvatska administracija zbog toga mora u ovom trenutku zauzeti aktivnu politiku - naglasio je Stier.
Video - Mate Granić: Biden ima tri zadaće
Uz njega gostovali su i Peđa Grbin, predsjednik SDP-a, Stephen Nikola Bartulica, predsjednik Kluba zastupnika Domovinskog pokreta te Zoran Kurelić s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu.
Jasna poruka je da je čitava Europa danas dobila prijatelja. Odnos koji je Donald Trump imao bio je neprijateljski pa usudio bih se reći i podcjenjivački, rekao je Peđa Grbin, predsjednik SDP-a.
- To se osjetilo, stvorilo se nepovjerenje, odnosi su se narušili. Osjetila se nezainteresiranost Amerike. Građanska BiH ne može biti loša za nijednog građanina bez obzira na nacionalnost.
Biden je u svojem današnjem govoru istaknuo važne stvari gdje možemo povući paralele s onime što se događa u Hrvatskoj.
- Jedna od poruka koja je meni zapela za uho je da je demokracija krhka, a ovo što se danas dogodilo je bila pobjeda demokracije nad radikalizacijom i politikom koja se bazirala na sukobu, nad politikom koja je eskalirala kad je bio napada na Capitol Hill. Vidimo tu radikalizaciju i u Hrvatskoj, i mi u Hrvatskoj se moramo izboriti da očuvamo tu demokraciju.
Na pitanje o radikalizaciji, Stjepo Bartulica, predsjednik Kluba zastupnika Domovinskog pokreta, kaže da treba podsjetiti građane da na ulicama američkih gradova se zaista provodi jedno političko nasilje od strane organizacije poput Antife i Black lives matter koji su u nekim slučajevima čak okupirali zgrade, u Portlandu i zapalili zgradu gradske uprave.
- Nažalost lideri demokratske stranke nisu bili u stanju to osuditi i distancirati se od takvog djelovanja. A što se tiče teze o radikalizaciji treba svaki oblik nasilja osuđivati i izgrađivati demokratsku kulturu. Uvijek postoji opasnost da se jedan izolirani slučaj politizira i smatram da se ovo što se dogodilo na Trgu sv. Marka preuveličava i na neki način iskoristiti u političke svrhe. Svaku ovakvu pojavu moramo osuditi, što smo uostalom odmah i učinili.
Donald Trump ni sam ne zna što će, a danas je bio izrazito atipičan, rekao je Zoran Kurelić.
- Slažem se da treba čuvati demokraciju, ali s Trumpom se dogodilo nešto za što nisam siguran je li to namjerno radio. Iako je imao fantastičan instinkt da zadržava svoju popularnost i koncentraciju svog glasačkog tijela tako da drugu stranu demonizira. Druga strana je odgovorila na sličan način i stvorio se odnos politike prijatelj - neprijatelj gdje se odnos demonizira, ističe Kurelić.
O kakvoj radikalizaciji zbori drug Grbin, je li on prespavao pola godine divljanja antifašista i crnačkih supremacista (BLM)?