Europska komisija zaprijetila je Grčkoj izbacivanjem iz schengenske zone ako u roku od tri mjeseca ne ukloni “ozbiljne nedostatke u kontroliranju vanjskih granica”. Najnovija schengenska evaluacija za Grčku, napisana na temelju nenajavljenih inspekcija stanja na terenu u studenom 2015. i usvojena prekjučer u Bruxellesu, pokazala je da Grčka “ozbiljno zanemaruje svoje obveze” koje ima kao članica schengenske zone. Ne popravi li se išta u sljedeća tri mjeseca, Komisija u sljedećem koraku može pokrenuti primjenu postupka iz članka 26. Zakonika o schengenskim granicama, koji dopušta uvođenje graničnih kontrola posvuda unutar schengenske zone, a te kontrole mogu trajati do dvije godine.
Mnogi analitičari vjeruju da je priljev migranata u EU postao toliko velik i neprestan da postoje samo dvije mogućnosti: ili kaotični raspad schengenske zone ili kontrolirana suspenzija. Suočena s takvim izborom, EU će ići prema kontroliranoj dvogodišnjoj suspenziji, koja je moguća prema članku 26. schengenskog zakonika.
Bruxelles očekuje od Atene da u iduća tri mjeseca, do svibnja, počne ispunjavati svoje obveze identifikacije i registracije nezakonitih migranata koji ulaze u Grčku iz Turske. Europski inspektori u tajnoj evaluaciji utvrdili su da se otisci prstiju migranata ne unose redovito u sustav, da se vjerodostojnost putnih isprava ne provjerava sustavno u bazama podataka...
Iako Europska komisija uvažava činjenicu da su grčke vlasti pod golemim pritiskom, ipak nalaže grčkim vlastima da riješe sve ozbiljne nedostatke.
– Bit ćemo apsolutno spremni sljedeći mjesec – rekao je grčki premijer Alexis Tsipras nakon objave vijesti iz Komisije. Obećao je da će nova tri centra za registraciju, tzv. hotspot centra, profunkcionirati do kraja veljače na otocima Samos, Leros i Chios. Prema medijskim izvješćima, samo jedan hotspot centar funkcionira na otoku Lesbos, a Grčka je već obećavala da će sva četiri centra proraditi do kraja 2015. godine, što se nije dogodilo.
Prema pisanju grčkog lista Karhimerini, na otocima u blizini granice s Turskom grčka policija upotrebljava 68 aparata za skeniranje otisaka prstiju i svi su povezani s europskom bazom podataka Eurodac. Riječ je o bazi podataka u koju su države članice EU dužne slati podatke o otiscima prstiju registriranih migranata, a u koju Hrvatska, prema priznanju bivšeg ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića, ne šalje podatke jer to ne radi ni Grčka.
>> Od grčkog revolucionara ostala samo blijeda sjena
>> Grci krešu mirovine i dižu poreze
pa sta grcima znaci sengen, nista! okruzeni ne eu zemljama, i da nisu u sengenu isto bi im bilo!