Povjerenik Europske komisije za regionalnu politiku Johannes Hahn prisustvovao je na Dunavskoj konferenciji koja je održana u Vukovaru i koja je okupila predstavnike 14 zemalja dunavskog slijeva. Prema funkciji koju obnaša, Hahn je najpozvanija osoba da rastumači koliko je za Hrvatsku, ali i okolne zemlje, bitna Dunavska strategija, kao i što ona u budućnosti može očekivati od te asocijacije.
Kako je došlo do osnivanja asocijacije zemalja dunavskog slijeva i koji je njezin cilj?
– Inicijativa za osnivanje dunavske asocijacije pokrenule su zemlje članice EU. Danas ta asocijacija okuplja 14 zemalja od kojih su njih osam članice EU, a šest je na putu u EU. Veoma je bitno istaknuti i da te zemlje imaju 115 milijuna ljudi koje povezuje upravo rijeka Dunav. Cilj je svakako pokrenuti i realizirati niz projekata koji će u konačnici doprinijeti boljitku života svih građana.
Hrvatska je članica od osnivanja Dunavske konferencije. Koliko ste zadovoljni njenim sudjelovanjem i angažmanom.
– Još je rano govoriti jer konferencija djeluje tek godinu i pol dana, ali mogu reći da sam veoma zadovoljan angažmanom i radom Hrvatske. Poznato je da Hrvatska koordinira aktivnosti u dva, od 11 ukupno, poglavlja te da sudjeluje u svim aktivnostima. Koliko smo zadovoljni radom i djelovanjem Hrvatske, govori i podatak da je ova Dunavska konferencija prva koja se održava izvan zemalja članica EU. I samo vrijeme njena održavanja je savršeno, samo dva tjedna otkako je Dunavsku strategiju prihvatilo Vijeća Europe, ali i neposredno prije nego što će biti i službeno prihvaćena na summitu u lipnju.
Što Hrvatska može očekivati od aktivnosti i rada Dunavske konferencije?
– Šanse i za Hrvatsku i za sve druge članice su velike. To je veliko tržište koje još može rasti i koje ima goleme potencijale. Danas se koristi samo deset posto kapaciteta teretnog prijevoza rijekom Dunav. Tu su i šanse u ekologiji, ali i turizmu, gdje su mnoga područja još uvijek neistražena i nepoznata turistima. Moramo se zajedno više pozabaviti i biciklističkom rutom uz Dunav. Ne smije se zaboraviti područje sigurnosti, gdje moraju sudjelovati sve zemlje, ali i primjerice suradnja između sveučilišta kako bismo osigurali da mladi studiraju i nastave živjeti i pridonositi u svojim gradovima. Očigledna je korist za sve strane. Potrebni su nam kvalitetne ideje i projekti.
Kako vidite zemlje dunavskog slijeva za pet ili deset godina?
– To će tada vjerojatno najvećim dijelom biti dio područja EU koje će realizirati niz mogućnosti. Koliko god ono tada već bude uznapredovalo, još uvijek će imati puno mogućnosti za razvoj i napredak. U svakom slučaju, u cijeli taj projekat moraju se uključiti svi segmenti društva, počevši od državnih institucija, preko lokalnih i regionalnih vlasti pa do samih građana.
Sjećam se da nas je ta ista austrija(johannes hahn povjerenik eu-a) jednom prilikom na bečkom novogodišnjem koncertu(mesić je čak bio na njoj kao počasni gost) izostavila iz zemalja kojima protječe dunav, naime tema koncerta bio je johann strauss i na lijepom plavom dunavu. između ostalog pokazivali su zemlje kojima protječe dunav, a o hrvatskoj ni fotke!!! a sad nam dolazi objašnjavati koliko je bitna dunavska strategija i koliko će ona doprinjeti boljitku svih građana! mo\'š mislit!!!