Pritisak dijela europarlamentaraca na Hrvatsku zbog postupanja policije prema izbjeglicama i migrantima na granici s BiH, koji je ponovno bio vidljiv u raspravi na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u srijedu navečer u Strasbourgu, počeo je izazivati i trzavice između HDZ-ovih i SDP-ovih zastupnika u EP-u. Karlo Ressler (HDZ), naime, kritizirao je SDP-ovce zbog toga što se nisu javljali za riječ u raspravi u kojoj su zastupnici iz drugih zemalja, uglavnom iz redova krajnje ljevice i zelenih, ali i iz kluba socijalista i demokrata kojemu pripada SDP, kritizirali Hrvatsku pozivajući se na izvješća nevladinih organizacija o policijskoj brutalnosti i ilegalnom protjerivanju migranata.
– Hrvatska se uz Grčku danas suočava s najvećim nezakonitim migracijskim pritiskom na svojim granicama. To nije pitanje jedne političke stranke, nego pitanje od nacionalne važnosti koje utječe i na sigurnost hrvatskih građana i na naš ulazak u Schengen. Zato je nejasno i potpuno neprihvatljivo da zastupnici SDP-a nisu željeli izreći svoje mišljenje, dok su članovi njihova kluba neutemeljeno blatili Hrvatsku i nastojali narušiti hrvatski imidž pred europskom javnošću – poručuje Ressler.
SDP-ovci su odlučili da će odšutjeti i to Resslerovo prozivanje pa nisu željeli dati nikakav komentar za Večernji list. Neslužbeno se među njima može čuti stav da bi, kad bi se i javili za riječ na tu temu, vjerojatno rekli ono što govori i saborski zastupnik SDP-a i bivši ministar Ranko Ostojić. A on je od početka kritičan prema praksi tzv. “push-backova”, protjerivanja migranata silom i zastrašivanjem, što je, podsjeća Ostojić, nezakonito i prema hrvatskim i prema međunarodnim zakonima.
HDZ-ovi europarlamentarci u više su navrata, a i u ovotjednoj raspravi u Europskom parlamentu, žestoko uzvraćali svakome tko se pozivao na izvješća nevladinih organizacija koja upozoravaju na nezakonite i brutalne metode čuvanja hrvatske granice.
– Tijekom našeg posjeta Hrvatskoj prošli tjedan ostali smo šokirani time da svi akteri potvrđuju, a hrvatska Vlada negira da se to događa – rekla je Tineke Strik iz redova zelenih.
– Te nevladine udruge na koje se pozivate pristrane su i imaju političku agendu ocrnjivanja hrvatske Vlade i sprečavanja ulaska Hrvatske u Schengen – uzvratio je Tomislav Sokol (HDZ). Još nekoliko europarlamentaraca tvrdilo je da postoji puno dokaza nehumanog postupanja hrvatske policije i tražilo je da Europski parlament pokrene inicijativu kojom bi se Hrvatsku natjeralo da pristane na oštriji neovisan nadzor. Komisija je, podsjetimo, u procesu tehničke evaluacije spremnosti Hrvatske za ulazak u Schengen financirala neovisni monitoring koji bi trebao provjeriti sve navode o ilegalnom postupanju prema migrantima, no izvješće o tom nadzoru još nije objavljeno.
Jučer je Europski sud za ljudska prava odbio kazniti Španjolsku zbog push-backa rekavši da ona ima pravo tako braniti svoju granicu. Ta bi presuda konačno trebala začepiti usta ljevičarima i zelenima koji žive pod staklenim zvonom i koji vjeruju svakoj riječi imigranata. A bar su se dva slučajeva pokazala lažnim. Prvo kad je Sirijac optužio policiju da mu je otela kćerku, a drugi kad su dva studenta iz zapadne Afrike optužila policiju da ih je izvukla iz tramvaja i poslala u BiH.