- Nesposobnošću i nebrigom aktualne Vlade, Gorski kotar doveden je u poziciju borbe za opstanak. Samo destruktivna, slijepa i gluha politika može dovesti resursima jedan od bogatijih krajeva Lijepe Naše u situaciju posvemašnjeg osiromašenja. Zbog gubitka statusa iz „Zakona o brdsko-planinskom području“ goranske općine i gradovi izgubit će oko 25 milijuna kuna što je svega 0.02 posto državnog proračuna. Za državu – kap u moru, ali za Gorski kotar – more, jer je taj poticaj imao približno 20-30 postotni udio u gradskim i općinskim proračunima, rekao je danas u Vrbovskom predsjednik HDZ-a Ravna Gora Ivica Janeš.
Županijska vijećnica HDZ-a Majda Burić upozorila je kako goranske jedinice lokalne samouprave neće biti u mogućnosti koristiti poticaje temeljem „Zakona o regionalnom razvoju“ jer su prema indeksu razvijenosti u kategoriji visoke razvijenosti poput Bakra, Makarske i Dubrovnika. Pozivaju ministra Grčića, ali i premijera Milanovića da dođu živjeti u Gorski kotar, i to najbolje zimi u čabarski ili vrbovski kraj. Život u Gorskom kotaru demantirati će sve njihove statistike, izračune i "politiku regionalnog razvoja", poručila im je Burić napominjući kako bi prava politika ravnomjernog razvoja prepoznala i uvažila problematiku Gorskog kotara i uvidjela da je taj kraj "u startu daleko iza starta, a ne visoko razvijen kao što nam se podmeće".
- Solidarna politika bi uvidjela i uvažila da Gorski kotar demografski izumire, da je prosječna plaća 3.300 kuna, prosječna mirovina 2.200 kuna, a s druge strane, 12 metara ogrjevnog drva, koje je u Gorskom kotaru skuplje nego igdje u Hrvatskoj, košta 4 tisuće kuna, zimske gume 2 tisuće. Tri godine unatrag – tri elementarne nepogode – kazala je Burić.
Predsjednik HDZ-a Vrbovsko Marijan Tkalčević osvrnuo se na „Zakon o porezu na dohodak“ koji će, kazao je, dodatno osiromašiti ne samo goranske, već sve općinske, gradske i županijske proračune za sveukupno 1 milijardu i 800 milijuna kuna.
- To znači da na razini općina i gradova gubimo dodatnih 10-15 posto budžeta, što je još jedan udarac za Gorski kotar, a posebice za područja od posebne državne skrbi, koja bi mogla izgubiti i do 50 posto proračuna jer odluka Vlade utječe na smanjivanje prihoda u "Fondu za izravnavanje" iz kojeg te općine primaju pomoć. Dakle, na razini osobnog dohotka imat ćemo stotinjak kuna više, a s druge strane - manje sredstava za decentralizirane funkcije i realno moguća poskupljenja vrtića, povećanje prireza i slično. Sve to znači - jedan korak naprijed, ali pri tome tri unatrag. To je politika vječitih minusa i padova, krize i depresije. To je politika raseljavanja i uništavanja Gorskog kotara. Zato pozivamo Gorane i hrvatske državljane koji razumiju težinu naših problema da nam se 19. studenog pridruže na mirnom prosvjedu na Markovom trgu u Zagrebu – kazao je Tkalčević.
Predsjednik Gradskog vijeća Grada Vrbovskog Šein Brinjak osvrnuo se na izjavu premijera Milanovića koji je rekao da je slijep na ucjene koje dolaze iz Gorskog kotara. Žali što premijer, umjesto da čuje apel Gorana za pomoć, vidi ucjenu.
- Pravdajući se „vrlo objektivnim europskim kriterijem“ izračuna razvijenosti, premijer kaže da Gorski kotar nije siromašan. Pa kad već spominje Europu, onda predlažemo premijeru da se ugleda na europsku regionalnu politiku. Neka pogleda kako Austrijanci i Talijani koriste fondove EU za razvoj ruralnih krajeva. Možda tada prepozna projekt skijališta „Bijela kosa“ u Vrbovskom ili „Čelimbaša“ u Mrkoplju. Možda tada prepozna probleme Gorskog kotara čije nerješavanje znači „nokaut“ za Gorski kotar – komentirao je Brinjak. HDZ rješenje goranske problematike vidi u donošenju održivih i razvojnih zakona, primjerice „Zakona o Gorskom kotaru“.
gorani su domicilno stanovništvo i očito je plan 21 raseljavanje istog pa stoga ljudi opet glasajte za njih!