Nekoliko sam puta, nedugo nakon rata, razgovarao s američkim diplomatima s oznakama “on deep background”, a jednom prigodom čak i s jednim od tvoraca Daytonskog sporazuma Richardom Holbrookeom. Na moj naivni upit zašto ste ukinuli hrvatski entitet u BiH Herceg-Bosnu, odgovor je bio da to je odlučio predsjednik Franjo Tuđman. Čak sam se “drznuo” reći kako Tuđman nije bio predsjednik Hrvata u BiH, a odgovor je bio: – Pa i vaši su se vođe s time složili. Nisam postavio treće pitanje!
U dokumentima koje je do sada deklasificirala američka Središnja obavještajna agencija (CIA) osnivanje Herceg-Bosne (HB) u studenom 1991. godine, za koju njezini oponenti tvrde da je presuđeno s konačnom odlukom Haaškog tribunala u predmetu koji je zasjenio potez generala Slobodana Praljka, čak nije zabilježeno među najvažnijim događajima posljednjeg rata. Najprije je utemeljena Hrvatska zajednica u Bosanskoj Posavini, nakon toga slijedila je organizacija u središnjoj Bosni.
Cijeli tekst čitajte danas u Večernjem!
Neke od tema koje možete naći u današnjem Večernjem:
- Suci će se do smrti pitati - što ako smo osudili nevina čovjeka
- Kralj papira: Imam patent koji će Hrvatsku učiniti svjeskom velesilom
- Adventski ulični jelovnik
- Iranski metropolis
- Saša Lošić: Da mi je današnja pamet, nikad ne bih snimio album "Smrt fašizmu"
Nije se radilo o Tuđmanovoj izdajničkoj politici, nego o strateškoj pogrešci. S odmakom od 25 godina danas je lako reći da ne samo da su Hrvati trebali gledati isključivo svoje interese, nego da su trebali i Srbe i Bošnjake prepustiti da si same "riješe" međusobne odnose. Umjesto toga, Tuđman je procijenio da će Bošnjaci biti prirodni saveznik pa je tako nastala i Federacija BiH. Danas znamo da se jako prevario. No tko je mogao znati da će se tako stvari odvijati i da će danas Bošnjaci ugnjetavati Hrvate na svakom koraku u BiH? Da je itko drugi od tadašnjih hrvatskih političara bio na Tuđmanovom mjestu, danas ni Hrvata u BiH ne bi bilo, a sama Hrvatska bi vjerojatno bila u najboljem slučaju neka vrsta Cipra koji bi zbog neriješenog stanja i dan danas bila izvan EU-a. Uz vrlo snažnu petu kolonu i tradicionalno povodljive i slabo obrazovane Hrvate, vjerojatno bismo danas bili u nekoj novoj Jugoslaviji.