Novi pritisak

Hillary Clinton šalje Beogradu ultimatum o Kosovu u osam točaka

'U.S. State Secretary Hillary Clinton listens during a news conference in Riga June 28, 2012. Clinton is on one day visit to Latvia. REUTERS/Ints Kalnins (LATVIA - Tags: POLITICS)'
Reuters/PIXSELL
29.09.2012.
u 19:34

Američka državna tajnica Hillary Clinton, čija administracija otvoreno podupire kosovsku vlast, poduprla je i plan mjera za zaokruživanje potpune neovisnosti Kosova te će Beogradu uputiti ultimatum od osam točaka.

Prema pisanju prištinskih medija koje prenose oni u Srbiji, ali i prema najavama nekih kosovskih političara, američka državna tajnica Hillary Clinton, čija administracija otvoreno podupire kosovsku vlast, poduprla je i plan mjera za zaokruživanje potpune neovisnosti Kosova te će Beogradu uputiti ultimatum od osam točaka koji je, pod nazivom Operativni plan erozije srpskog upravljanja Kosovom, pripremio doskorašnji američki veleposlanik u Prištini Christopher Dell.

Srpski mediji podsjećaju kako je \'taj diplomat sve vrijeme službovanja otvoreno radio protiv Srba, a pokušao je i domoći se nekih tvrtki i rudnog bogatstva na Kosovu\' Dellov plana traži decentralizaciju općine Kosovska Mitrovica, uvođenje carina neovisnog Kosova na prijelaze Brnjak i Jarinje, formiranje pravosudnog sustava Prištine u Kosovskoj Mitrovici koji bi poštivali Srbi i Albanci, razmještanje Eulex policije na sjeveru Kosova, potpuna integracija srpskih policijskih službi u sustav Kosovske policije, odlazak sadašnjih srpskih vlasti u općinama na sjeveru i njihova zamjena vlastima koje bi bile pod nadzprom Prištine, uhićenje i procesuiranje zločinačkih vođa sa sjevera Kosova i predaja Kosovskoj elektroenergetskoj korporaciji (KEK) kompletnog elektroenergetskog sustava na sjeveru Kosova.

Srpski mediji pojašnjavaju kako su u \"kriminalne strukture\" i \"zločinačke vođe\" Amerikanci i Nijemci svrstali \"sve viđenije Srbe na sjeveru Kosova koji se suprotstavljaju instaliranju neovisnog Kosova i protive se uspostavljaju granice sa Srbijom i u ovu skupinu svrstani su i legalno izabrani predsjednici općina koje bi, prema Dellovom planu, također trebalo uhititi\". (mf VLM)

 

Ključne riječi

Komentara 9

NE
nepenthe
07:50 30.09.2012.

Sam teritorij Kosova i Metohije (puno više Kosova) je neizmjerno bogat rudama. Kosovo je čak peta zemlja u svijetu prema najvećim dokazanim nalazištima lignita, a tu su i ostala rudna nalazišta olova,silicija,cinka,nikla,srebra,boksita,magnezita i kromita. Zemlja je bogata čak i građevinskim mineralnim sirovinama kao što su andezit, bazalt,granit itd. Iako neizmjerno bogato rudama, eksploatacija rudnih bogatstva u Kosovu ne prelazi 10% od mogućnosti, a tih 10% se pretežno odnosi na eksploataciju lignita koji koriste u termo-elektranama za dobivanje električne energije.

NE
nepenthe
07:50 30.09.2012.

E sad, ako uzmemo u obzir činjenicu da prema srpskom zakonu stranac ne može posjedovati zemlju u Srbiji niti može eksploatirati nikakva mineralna i ina rudna bogatstva iz nje, jedini način da se to dogodi je odcjepljenje Kosova. SAD kao najveći pobornik i "saveznik" Kosova u odcjepljenju od Srbije ne djeluje iz koristi drugih nego čisto i striktno iz vlastitog koristoljublja. (Isti primjer je sa Irakom). Naime, kad Kosovo konačno postane međunarodno priznata država u nju će nemilice nahrupiti američke multinacionalne kompanije koje će kupiti ranije spomenutu zemlju bogatu rudama i rude eksploatirati za sebe. Živi bili pa vidjeli!

Avatar cros
cros
07:18 30.09.2012.

Logična stvar, kada predsjednik srbije iziđe za govornicu u UN i kaže kako oni nikad neće priznati suverenitet Kosova i kako su spremni pregovarati, ali se nema o čemu pregovarati onda to nije ništa drugo nego pljuvanje u lice SAD! Tamo se nalaze i američki vojnici na Kosovou, bili su i u BiH zbog srbije, onda što očekiva srbija!? Neće SAD povući svoju odluku o suverenitetu Kosova, nakon rata i tisuća američkih vojnika koji se tamo nalaze! Niti pada na pamet bilo komu na Kosovu da se odrekne suverenosti koja je s puno krvi plaćena.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije