Prema pisanju prištinskih medija koje prenose oni u Srbiji, ali i prema najavama nekih kosovskih političara, američka državna tajnica Hillary Clinton, čija administracija otvoreno podupire kosovsku vlast, poduprla je i plan mjera za zaokruživanje potpune neovisnosti Kosova te će Beogradu uputiti ultimatum od osam točaka koji je, pod nazivom Operativni plan erozije srpskog upravljanja Kosovom, pripremio doskorašnji američki veleposlanik u Prištini Christopher Dell.
Srpski mediji podsjećaju kako je \'taj diplomat sve vrijeme službovanja otvoreno radio protiv Srba, a pokušao je i domoći se nekih tvrtki i rudnog bogatstva na Kosovu\' Dellov plana traži decentralizaciju općine Kosovska Mitrovica, uvođenje carina neovisnog Kosova na prijelaze Brnjak i Jarinje, formiranje pravosudnog sustava Prištine u Kosovskoj Mitrovici koji bi poštivali Srbi i Albanci, razmještanje Eulex policije na sjeveru Kosova, potpuna integracija srpskih policijskih službi u sustav Kosovske policije, odlazak sadašnjih srpskih vlasti u općinama na sjeveru i njihova zamjena vlastima koje bi bile pod nadzprom Prištine, uhićenje i procesuiranje zločinačkih vođa sa sjevera Kosova i predaja Kosovskoj elektroenergetskoj korporaciji (KEK) kompletnog elektroenergetskog sustava na sjeveru Kosova.
Srpski mediji pojašnjavaju kako su u \"kriminalne strukture\" i \"zločinačke vođe\" Amerikanci i Nijemci svrstali \"sve viđenije Srbe na sjeveru Kosova koji se suprotstavljaju instaliranju neovisnog Kosova i protive se uspostavljaju granice sa Srbijom i u ovu skupinu svrstani su i legalno izabrani predsjednici općina koje bi, prema Dellovom planu, također trebalo uhititi\". (mf VLM)
Sam teritorij Kosova i Metohije (puno više Kosova) je neizmjerno bogat rudama. Kosovo je čak peta zemlja u svijetu prema najvećim dokazanim nalazištima lignita, a tu su i ostala rudna nalazišta olova,silicija,cinka,nikla,srebra,boksita,magnezita i kromita. Zemlja je bogata čak i građevinskim mineralnim sirovinama kao što su andezit, bazalt,granit itd. Iako neizmjerno bogato rudama, eksploatacija rudnih bogatstva u Kosovu ne prelazi 10% od mogućnosti, a tih 10% se pretežno odnosi na eksploataciju lignita koji koriste u termo-elektranama za dobivanje električne energije.