U vrhu HNS-a nisu sretni brzinom kojom premijer Andrej Plenković donosi odluke, ali ni načinom na koji se upravlja državom.
Sve je dodatno usporeno, žale se u vodstvu te stranke, odlukom premijera, nakon slučaja Murganić i skandala s Obiteljskim zakonom, da svi nacrti zakona prije nego ih ministri puste u javnu raspravu dođu u njegov kabinet na kontrolu.
Čekaju termin od premijera
Tako se dva tjedna, tvrde u vrhu HNS-a, u premijerovu uredu čitao i zakon iz resora ministrice obrazovanja Blaženke Divjak. Osim toga, HNS-ovce zanima što je s Inom (na lanjski Badnjak premijer je najavio da Vlada RH ide u otkup Ine od MOL-a i poslije toga ništa), što se zbiva s Agrokorom, zašto već mjesecima premijer Plenković ne može odlučiti o četiri HDZ-ova člana uprave HEP-a, ali i koja je hrvatska vanjska politika. Nakon što je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović bila u službenom posjetu ruskom predsjedniku Putinu, Ministarstvo vanjskih poslova zatražilo je od EU jaču zaštitu od ruske propagande i hibridnog ratovanja. HNS-ovce zanima i koje će to biti investicije velikih javnih poduzeća. Zbog svih tih pitanja i nezadovoljstva, vodstvo HNS-a zatražilo je sastanak s premijerom Plenkovićem, a prema posljednjim informacijama, još čeka točan termin. Premda HNS-u nikako nije cilj pad Vlade niti ima snage ucjenjivati HDZ, ipak ne želi glumiti fikus u Vladi nego od premijera Plenkovića traži veću brzinu i angažman.
Tko čita zakone u HDZ-u
– Uopće nam nije jasno tko, primjerice, čita te zakone u Uredu premijera, on osobno ili netko treći. U HNS-u je to riješeno tako da se zakoni prolaze s glavnim tajnikom, odnosno s vodstvom stranke – rekao nam je sugovornik iz vrha HNS-a. Njemu smeta i to što se premijer bavi sitnim dnevnim političkim čarkama, umjesto ključnim odlukama. Sve političke dogovore HNS-a i HDZ-a vodi pak Ivan Vrdoljak, iako je potpredsjednik Vlade Predrag Štromar, a Vrdoljak je najizvjesniji novi-stari predsjednik HNS-a. Izbori u HNS-u održavaju se pak sredinom prosinca. Dojam je da HDZ trenutačno pretjerano ne doživljava HNS, kojeg kao v.d. vodi Štromar.
Možda se Vrdoljak uspije više nametnuti. No baš uoči njegova povratka na čelo HNS-a, Vladimir Šeks (HDZ) u intervjuu za Večernji list potanko je opisao akciju sljubljivanja HDZ-a i HNS-a, ali i kako je Vrdoljak popustio pod pritiskom te podnio ostavku na mjesto šefa HNS-a iako je uvjeravao vrh HDZ-a da će “sve biti u redu”... Potom je počela akcija “ohrabrivanja” da Vrdoljak ipak ustraje na koalicji.
Koalicija HDZ-a i HNS-a pred novim je izazovom jer je SDP najavio opoziv premijera Plenkovića. Premda oporba, kako sada stvari stoje, nema dovoljno ruku da bi srušila premijera, a time i Vladu, to će ipak biti situacija u kojoj će HDZ-ovi partneri i podržavatelji parlamentarne većine moći trgovati za svoje ruke u Saboru. Plenković, naime, ima tijesnu većinu od 78 zastupnika i svaka turbulencija prilika je da se za stabilnost većine nešto utrži. Presudni su zastupnici Milorada Pupovca koji bi mogao svoju odanost uvjetovati nekim drugim pitanjima, poput budućeg zakona o simbolima totalitarnih režima. Teško da će to činiti na sva zvona...
Vlada u odnosu na Milanovićevu razvaljuje. Smiješno. Treba ubrzati pljačke tipa predstečajne nagodbe ili uvaljivanje razdjelnika i sl.