Deni Srdoč, najmlađi chef u Hrvatskoj koji se može pohvaliti Michelinovom zvjezdicom koju je dobio u 27. godini, od rujna više nije dio zvjezdane ekipe lovranskog restorana Draga di Lovrana. Tamo je ostala i prestižna zvjezdica, ali dio sjaja s mladim, ambicioznim kuharom prelazi i u Hilton Rijeka Costabella Beach Resort & Spa koji je pred otvaranjem. U međuvremenu, paralelno s opremanjem restorana i ekipiranjem tima za Nebo Restaurant & Lounge kojem će biti na čelu, dosta kuha privatno. Kako kaže, igra se i eksperimentira s namirnicama, a ovih dana, recimo, radi sireve.
– Moja jela su kreativan i suvremen prikaz mediteranske i hrvatske tradicije, s receptima i sastojcima koji potječu iz cijele Hrvatske. Predstavljanje moje interpretacije nove hrvatske gastronomije na tako jedinstvenom mjestu kao što je Nebo Restaurant & Lounge, zajedno s timom iz Hilton Rijeka Costabella Beach Resort & Spa, vrlo je uzbudljiv projekt kojem se jako veselim - riječi su chefa Denija Srdoča koji u svojoj kuhinji kombinira moderno i tradicionalno s daškom talijansko-francuskog utjecaja.
Mjesec dana bez kuhanja je stagnacija, reći će ovaj nesuđeni elektrotehničar, koji je trebao nastaviti obiteljsku tradiciju. Međutim, na drugoj godini elektrotehničkog fakulteta u Rijeci shvatio je da to nije njegov put. No nije se prepustio plandovanju. Odmah prvu ljetnu sezonu nakon toga odradio je u ujakovoj konobi na svom rodnom Krku. I to je bilo dovoljno. Zahvaljujući tom iskustvu, kuhar koji tada nije imao diplomu spoznao je što želi raditi u životu. Iako, ljeto je praktički proveo guleći krumpire, čisteći salatu, ribe, lignje... Izgubio je deset kilograma, ali bilo mu je jasno da je kuhinja njegov teren.
Vrijeme za nove izazove
Iako, ljubav prema kuhanju čučala je u njemu od ranije, još od djetinjstva. Ujakova konoba samo je pomogla da na površinu iziđe ono što je radovalo malog krčkog dječaka dok se uz baku Mariju motao po kuhinji.
– Uz njezinu sam pomoć već s osam godina ispekao svoju prvu tortu. I to u obliku medvjedića – smije se Deni, koji ni u jednom trenutku nije požalio što je zanemario obiteljsku tradiciju i napravio drastičan životni preokret.
Ubrzo po napuštanju fakulteta uslijedile su edukacije, pa praksa u ponajboljim restoranima, a nije dugo trebalo da Denijev talent osim gostiju prepoznaju i strogi Michelinovi inspektori. Kulminacija njegove dosadašnje karijere uslijedila je nakon šest godina u kulinarstvu od čega je dvije godine proveo u restoranu Draga di Lovrana, koji je jesenas napustio bez loših emocija. Jednostavno, došlo je vrijeme za nove izazove. A restoran na vrhu novog resorta pod Hiltonovim brendom to će i donijeti u svakom slučaju. U tu se pustolovinu s njim upušta i Mario Štokić, koji mu je bio sous chef i u restoranu Draga di Lovrana.
Inače, danas dvadesetosmogodišnji chef Deni Srdoč, osim Michelinovom zvjezdicom, može se pohvaliti i titulom najboljeg mladog hrvatskog kuhara 2018. i titulom mladog talenta godine koju mu je dodijelio prestižni vodič Gault & Millau. Ambicije su mu tek dijelom zadovoljene, a mladi kvarnerski kulinarski mag ne krije da one ne staju na jednoj Michelinovoj zvjezdici. Radišan, discipliniran i fokusiran na cilj, ima dovoljno natjecateljskog duha da svaki dan nastoji biti bolji nego jučer.
O životnoj filozofiji najmlađeg hrvatskog kuhara koji je dobio Michelina dosta govori i tetovaža na njegovoj desnoj ruci, koju je dao napraviti kad se prekvalificirao za kuhara. Piše ‘Whatever the mind can conceive and believe it can achieve’ (sve što um može zamisliti i vjerovati, može i ostvariti, op.a.). Pritom, kuharstvo, za razliku od elektrotehnike primjerice, pruža slobodu i mogućnost kreativnog izražavanja, što je chefu Deniju jako važno.
Iako, danas zna da je ipak presudan osjećaj koji vezuje uz hranu otkako pamti.
- U mojoj obitelji su svi izvrsni kuhari, a i dosta toga nam je vezano uz hranu. A u tome je nekako centralna figura bila baš baka Marija, kod koje smo se kad sam bio dijete nedjeljom okupljali na ručku. I ti mirisi jela koja je ona pripremala, razgovori i druženja, spadaju u moje ponajljepše obiteljske uspomene iz djetinjstva. Atmosfera na tim okupljanjima bila je lijepa, sve nas je to usrećivalo i mislim da me taj osjećaj i doveo u ovu profesiju. A najzaslužnija je za sve to upravo moja dobra i skromna baka Marija, koja je prije kuhala, a sad je to preuzela mama – priča Deni za kojeg hrana, pogotovo u ovo blagdansko vrijeme, predstavlja radost, druženje i toplinu doma.
Mama peče bolje kolače
Zbog toga je i pristao, unatoč brojnim obavezama uoči skorog otvorenja novog resorta u Rijeci, ‘kuhati’ za naše čitatelje. Odlučio se za jela koja se za božićne blagdane tradicionalno jedu u mnogim kvarnerskim obiteljima, ali, dakako, jednako prijaju u svim dijelovima naše zemlje. Bilo bi super, predlaže svima koji su u mogućnosti nabaviti te namirnice, da objed počne hladnom platom na kojoj će se naći krčkog pršuta i sira, slanih srdela, kaštradine (suhomesnati proizvod koji se dobiva soljenjem, salamurenjem, dimljenjem, sušenjem i zrenjem ovčjeg ili kozjeg mesa), te ukiseljenog motara (divlje povrće dugih mesnatih listova, koje se bere poput šparoga)
. – Plata s tim otočnim proizvodima bila bi odlična početak svečanog ručka. Nakon tog glavnog predjela, predlažem gulaš sa šurlicama, nakon toga janjeću plećku i rebra s krumpirom i varivom od graška. Za desert sugeriram presnac, poznatu krčku slasticu punjenu ovčjim sirom – kazuje Deni, koji se raduje blagdanima. Bit će to dani u obiteljskom okruženju, iako, zbog korone, u suženom sastavu, a on će biti gost i neće se primati kuhače. Bez obzira na to što je bezbroj jela spremao za najizbirljivija nepca, reći će da u njegovoj obitelji ima boljih kuhara od njega.
– Ja sam bolji s nekim jelima, ali mislim da mama i dalje bolje od mene priprema tradicionalna jela i kolače – kaže Deni, koji je našim čitateljima poželio sretne blagdane i, dakako, dobar tek!
Presnac
TIJESTO
- 250g glatkog brašna
- 50g šećera
- 50 g svinjske masti
- 1 jaje - prstohvat soli
NADJEV
- 1 kg mladog ovčjeg sira
- 250 g šećera - 50 g svinjske masti
- 100 g glatkog brašna
- 6 žumanjaka
- korica limuna
- 1 mahuna vanilije
PRIPREMA
Najprije pripremite tijesto. Sve sastojke stavite u multipraktik i izradite u jednoličnu smjesu. Zamijesite u okrugli oblik, malo spljoštite i prekrijte prozirnom folijom. Pustite da se tijesto malo odmori u hladnjaku. Razvaljajte ga na radnoj plohi u promjeru većeg dubokog tanjura ili dvaju manjih. Zatim ga stavite na tanjur i prijeđite na pripremu nadjeva.
Mladi sir dobro izradite, šećer i žumanjke kratko izmiješajte. Siru dodajte sastrugane sjemenke vanilije i naribanu limunovu koricu. Zatim polako sipajte brašno i sve lagano povezujte. Nadjev stavite na pripremljeno tijesto, poravnajte ga i tijestu na svakih 5 centimetara odignite rub. Presnac pecite 20 minuta na 180 stupnjeva. Pustite ga da odstoji najmanje 20 minuta i poslužite ga s domaćom marmeladom po izboru.
Janjeća plećka i rebra s krumpirom i varivom od graška (recept za 4 osobe)
SASTOJCI
- 2,5 kg janjeće plećke i rebara
- 1,2 kg Krumpira - 5 režnja češnjaka
- 1 velika kapula - 1 rog paprika
- mješavina sušenih začina: origano, menta, paprika, muškatni oraščić, korica limuna
- limun
- maslinovo ulje
PRIPREMA
Krumpire narezati na police, začiniti soli, paprom, maslinovim uljem, narezanom kapulom te staviti u pleh. Janjeću plećku i rebra posoliti i popapriti te obilno natrljati sušenim začinskim biljem te sokom jednog limuna. Staviti u pleh na krumpir i sve lijepo preliti maslinovim uljem. Prekriti aluminijskom folijom te peći 2 sata na 160 stupnjeva. Nakon 2 sata otkriti janjetinu i povećati temperaturu na 200 stupnjeva Celzijevih da se pojavi predivna zlatnosmeđa boja. Zatim janjetinu izvaditi iz pleha da se odmara na ovalu, a krumpir promiješati i ostaviti da se lijepo zahrskavi do kraja. Poslužiti u lijepom keramičkom ovalu, krumpir neka bude na dnu, a janjetina gore.
Šurlice i gulaš
Šurlice
SASTOJCI
-1 kg oštrog brašna
- 500 ml vode
-1 cijelo jaje
- 1 žumanjak
- 10 g soli
- 1 žlica maslinovog ulja
PRIPREMA
Zakipiti vodu i ulje te tako vruću uspiavati u posudu sa brašnom i soli. Mješati dok se ne sjedini. Pričekati da tjesto postane mlako pa unutra staviti jedno jaje i jedan žumanjak te dobro umjestiti i sjediniti. Pustiti da odmori umotano u krpu kojih sat vremena. Na pobrašnjenoj površini komade tijesta oblikujte u valjke, a potom ih izrežite na manje komadiće. Svaki komadić stanjite na dlanu, a nakon toga ih jedan po jedan omotajte oko pobrašnjenog štapića i valjajte na drvenoj dasci ili izmedu dlanova te oblikujte u šuplje rolice.Tjesto možete kuhati sviježe ili ga zalediti. Ovako pripremljene šurlice kuhajte u većoj količini vode koja je lijepo zasoljena. Šurlice su gotove kada isplivaju na površinu. Kuhane šurlice procijedite i poslužite tople
Gulaš
- 1 kg junećeg buta
- 4 glavice kapule
- 3 režnja češnjaka
- 4 mrkve
- papar
- sol - koncentrat rajčice
- 0,5 l crvenog vina
- lovorov list
- timijan
- ružmarin
- peršin
- maslinovo ulje
PRIPREMA
Kapulu, češnjak i mrkvu narezati na sitne komadiće i staviti dinstati u lonac s lovorom, timijanom i ružmarinom. Kada se to lijepo karameliziralo, izvadimo začinsko bilje i štapnim mikserom razradimo u kremu. Na kremu ubacimo na kockice narezanu soljenu junetinu i koncentrat rajčice te dinstamo kojih 20 min dok se ne počne malo karamelizirati. Uliti crveno vino i iskuhavati da ispari alkohol. Nakon toga uliti vodu te kuhati dok meso ne bude željene mekoće. Nakon toga začinimo po želji paprom, maslinovim uljem i solju te poslužimo sa šurlicama. Šurlice su gotove kada isplivaju na površinu.
Varivo od graška
SASTOJCI
- 1 kg graška
- 1 kapula
- 2 češnja češnjaka
- 50 g mente
- 100 g maslaca
- bijeli aceto balsamico
- sol - papar
- lovor
- maslinovo ulje
PRIPREMA
Narežemo na sitne listiće kapulu i češnjak te prodinstamo na maslinovu ulju sa soli i lovorom. Kada lijepo uvene, ubacimo grašak, sol, papar i mrvicu vode te pustimo da zakuha. Kada je zakuhalo, smanjimo vatru te dodamo maslac, maslinovo ulje i bijeli aceto balsamico. Kada smo zadovoljni okusom, dodamo mentu koja se izvanredno slaže s janjetinom i graškom. Uz ovo božićno jelo izvrsno ide lisnata salata poput matovilca, mladi luk ili pečene cijele mrkve iz pećnice začinjene samo soli i maslinovim uljem.