Predstavnici novinara i sindikalnih organizacija koje djeluju unutar HRT-a uputili su pritužbe Ministarstvu kulture zbog predloženih odredbi novog Pravilnika o unutarnjem ustroju HRT-a kojim se unutar Informativnog programa ukidaju redakcije za kulturu, redakcija za školstvo te redakcija za nacionalne manjine, iseljeništvo i civilno društvo. Ministarstvo kulture i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta ustvrdili su da za takve izmjene HRT nema opravdanja.
– Uzimajući u obzir programske i druge obveze HRT-a utvrđene Zakonom o HRT-u, za takve izmjene nemaju opravdanja. Time bi se, naime, bitno smanjio prostor za proizvodnju i emitiranje emisija koje su u funkciji javne televizije, odnosno onemogućilo bi se informiranje javnosti o spomenutim sadržajima na dnevnoj razini – ističe se u priopćenju koje su potpisali ministrica kulture Andrea Zlatar Violić i ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović.
– Vjerujemo da nije potrebno isticati da je člankom 9. Zakona o HRT-u, koji predstavlja temeljnu odrednicu misije javne televizije, određeno da javne usluge HRT-a u smislu toga Zakona sadrže programske obveze HRT-a koje ispunjavanju demokratske, socijalne, ekološke, kulturne potrebe hrvatskoga društva, jamče pluralizam, uključujući kulturnu i jezičnu raznolikost – ističu.
U priopćenju dodaju da su posebno iznenađeni da se kulturna redakcija, kao i niz drugih redakcija, marginalizira unatoč činjenici što je kulturna i obrazovna funkcija javne televizije u samim osnovama njezinog postojanja.
– Smatramo da svrsishodnost najavljenih promjena treba naknadno promisliti, kako ne bi došlo u pitanje ostvarivanje programskih zadaća koje su propisane Zakonom o HRT-u – zaključili su u priopćenju.
preko 300 zaposlenika veče plače od ministara, a o honorarima da ne pričamo. Od proizvodnje programa najjača izabrao Đelo Hađiselimović. Završit će kao i Radio 101 u milionskim dugovima a urednica i jedna od vlasnika Vrabec imala mjesečno preko 50.000 kn. Na kraju će to sve narod sanirati