Da se referendum o ulasku Hrvatske u EU održi danas, građani bi odlučili da Hrvatsku žele vidjeti u društvu država EU. Prema istraživanju agencije Ipsos Puls provedenome za Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija, od ispitanih 1000 građana, 53 posto svoj bi glas dalo za pristupanje EU.
Više radnih mjesta
Protiv bi glasalo 40 posto, a šest posto ispitanika ne zna što bi zaokružilo.
Trend lagana porasta podrške ulasku u EU i dalje se tumači pozitivnim utjecajem slovenske deblokade pregovora. Naime, u trenutku blokade, podrška ulasku opala je na dotad najnižih 49 posto, a sastanak premijerke Jadranke Kosor i Boruta Pahora u Trakošćanu statistike je "lansirao" na 54 posto.
Ulazak u EU više podržavaju muškarci (46 posto) od žena (40 posto) te ispitanici stariji od 65 godina. Potpora ulasku raste s razinom obrazovanja: svaki drugi visokoobrazovani glasač na referendumskom listiću zaokružio bi "da", a isti bi odgovor odabrao tek svaki treći glasač sa završenom osnovnom školom. Regionalno, najveća je podrška ulasku u EU u Slavoniji (46%), Lici i Banovini (43%) te u Zagrebu i okolici, sjevernoj Hrvatskoj i Dalmaciji (42%).
Upitani za pozitivna očekivanja od EU, najviše ispitanika istaklo je mobilnost, posebice u školstvu, više radnih mjesta, otvoreno tržište, reformu pravosuđa i vladavinu prava, bolji standard, manje korupcije, napredak i stabilnost gospodarstva, sredstva iz fondova EU te više reda.
Iznimno visok odziv
Istodobno, boje se pada standarda, gubitka političke neovisnosti, lošeg utjecaj na poljoprivredu i gospodarstvo, rasprodaje Hrvatske, gubitka nacionalnog identiteta, većeg uvoza i konkurencije... Iznenađuje visok postotak građana koji bi izišli na referendum – dosegnuo bi čak 76 posto, najviše do sada. Usporedbe radi, u drugom krugu predsjedničkih izbora ovoga siječnja, koji je najbliži referendumu, na glasanje je izašlo tek malo više od 50 posto birača.
Pa naravno! Rezultat je to promišljanja da se ograniči haračenje Vlade po svim ekonomskim i politčkim područjima Hrvatske. Građani se nadaju da će ih zakonski propisi EU svesti na prihvatljiviju mjeru!