Hrvati se godišnje u prosjeku otisnu na pet putovanja, najčešće unutar Hrvatske (2,6 puta), a u 64 posto slučajeva radi se o odmoru. Našim su građanima putovanja, potvrdilo je Mastercardovo istraživanje među tisuću ispitanika tijekom prošlog mjeseca, visoko na listi prioriteta, a ove su godine putovali otprilike koliko i lani, s tim da su troškovi inozemnih putovanja dosegnuli rekordnih 1.443 eura. Prosječni izdaci po putovanju u inozemstvu prema lani su, pri tom, porasli za 243 eura, a u odnosu na predpandemijsku 2019. više su se nego udvostručili. Posljednje predpandemijske godine ta je potrošnja, naime, po osobi iznosila 684 eura.
- Istraživanje je pokazalo da 94 posto ispitanika prilikom putovanja u inozemstvo nosi svoje platne kartice, pri čemu kartično plaćanje čini 62 posto svih transakcija. Primjerice, 2019. se karticom plaćalo tek 41 posto svih transakcija - otkriva Gea Kariž, direktorica Mastercarda u Hrvatskoj i dodaje kako ovi rezultati potvrđuju snažan pomak prema beskontaktnim plaćanjima, posebno u putovanjima, gdje su sigurnost i praktičnost ključne.
Većina Hrvata, očekivano, tradicionalno putuje ljeti, ali i tijekom zimske sezone turistički će putovati u inozemstvo 45 posto građana, najviše Istrana i Zagrepčana, a ukupne su brojke slične prošlogodišnjima. U ovo doba Hrvati se tradicionalno spremaju za skijanje, ali glavni motiv zimskih putovanja ipak je advent radi kojeg u inozemstvo planira 54 posto ispitanih. Na skijanje ih se, pak, sprema 23 posto, otprilike onoliko koliko planira u inozemstvo i na doček. Novu godinu na europskim destinacijama namjerava dočekati 17 posto anketiranih, a izvan Europe njih pet posto, s tim da većina smanjuje dužinu novogodšnju putovanja s lanjskih 11 na sedam.
Zašto, pak, u ovo doba godine više naših građana ne putuje u inozemstvo odgovor leži u tome da im zima nije omiljeno razdoblje za putovanja (54 posto), manjku novca (43 posto), poslovnim obavezama (17 posto), te nesigurnosti zbog geopolitičkih zbivanja (sedam posto).
No, zato 55 posto naših građana, koji ostaju vjerni Hrvatskoj, takvih briga nemaju, a najčešće se odlučuju za neku destinaciju u Središnjoj Hrvatskoj (35 posto) i Gorskom kotaru te Lici (32 posto). Slijede Istra i Kvarner, zatim Slavonija i Baranja, a na kraju i Dalmacija. Turistička putovanja unutar Hrvatske češće planiraju žene nego muškarci, građani viših prihoda te ispitanici iz Istre, Primorja i Gorskog kotara. Kad su općenito putovanja u pitanju većini naših građana (73 posto) ne žali niti jednog novčića potrošenog na putovanja, smatra to vrijednim ulaganjem u iskustvo, a 40 posto i da su im putovanja donijela najljepše životne uspomene.
>> FOTO U iseljeništvu je oko 3,2 milijuna Hrvata, znate li u kojim zemljama ih ima najviše?