Šest godina nakon što je oštro vezala radni vijek prema očekivanoj dobi te se ove godine u starosnu mirovinu odlazi sa 67 godina, Italija je povukla kočnicu i ljudima koji su odradili 38 godina omogućila da se umirove sa 62 godine. Uveli su pravilo 100, po kojemu Talijani mogu u mirovinu kad zbroj godina života i rada dosegne brojku 100, ali ne prije 62 godine. Nova talijanska vlada otrpjela je silne kritike zbog popuštanja koje će, ustvrdio je talijanski mirovinski zavod u vrijeme donošenja zakona, državu stajati stotinu milijardi eura idućih godina.
Italija je oštro podignula radni vijek u jeku dužničke krize 2011. godine te se nalazi među sedam članica EU koje odlazak u mirovinu vežu uz očekivani životni vijek. Talijansko pravilo slično je hrvatskom modelu za dugogodišnje osiguranike po kojemu radnici s 41 godinom staža mogu u mirovinu kad navrše 60 godina, samo što je kod nas ta magična brojka 101. Među razvijenim zapadnoeuropskim članicama EU Talijani su prvi olabavili stroži režim umirovljenja, dok su to na istoku Europe prije njih učinili Poljaci i Česi, koji su rekli da ne planiraju raditi iznad 65 godina.
Slovaci također imaju automatsko povećanje radnog vijeka prema očekivanom životu, ali su nakon slične sindikalne akcije kao u Hrvatskoj odlučili zastati na 64 godine, kada dođu do te godine. Europljani u prosjeku odlaze u mirovinu sa 63,4 godine muškarci i 62,6 godina žene. U Hrvatskoj je prosječna dob izlaska iz svijeta rada 62,4 godine za muškarce i 60,7 za žene. Najdulje rade Šveđani – 66 godina muškarci i 64,7 žene, a najkraće u bogatom Luksemburgu – 60 godina.
Cijelu priču pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od petka ili u našem e-izdanju.
Od ostalih tema izdvajamo:
>>Plenković očekuje da i Fitch digne rejting
>>Večernjakova inspekcija: Centru trebaju kamere i pothodnici, Šalati uspornici
>>Sportsko državljanstvo: koliko država plaćavrhnske sportaše
>>Ako doista postoje prijetnje, kako tvrde u Dinamo, treba ih shvatiti ozbiljno
Vidjet ćemo hoće li naša vlada shvatiti mig u vidu 700.000 potpisa i 4 EU mandata. Idući mig bi mogao biti i ponešto bolniji.