pomoć siromašnima

Hrvatska je puno pomogla Afganistanu, evo kako!

Afganistanci i Hrvati (1)
Foto: Reuters/PIXSELL
1/3
31.03.2013.
u 18:57

Mali projekt koji se kapilarno širio dao je posao, obrazovanje, a time i neku budućnost, toj zaboravljenoj zajednici. A financirala ga je Hrvatska

Pomoć siromašnima u ratom razorenoj zemlji kao što je Afganistan ne mora se mjeriti tonama hrane, medicinskog pribora... Može se i drugačije. Lokalni obrtnik iz nepristupačnog planinskog okruga Balkh na sjeveru države dobio je narudžbu za 250 školskih klupa. Zaposlio je šegrte i naučio ih poslu. Klupama su opremljene dvije škole te su djeca napokon mogla krenuti na nastavu.

Mali projekt koji se kapilarno širio dao je posao, obrazovanje, a time i neku budućnost, toj zaboravljenoj zajednici. A financirala ga je Hrvatska - odnosno građani - u sklopu programa razvojne pomoći, a glavni nositelj projekta je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova.

Hrvatska je od primateljice pomoći postala donator – jednim dijelom riječ je o moralnoj obvezi, a s druge strane, preko takvih projekata ostvaruju se i politički ciljevi. U ratom poharanom Afganistanu dosad je – uz vojnu nazočnost i sudjelovanje hrvatskih vojnika u projektima – provela 42 projekta vrijednih 3,5 milijuna eura.

Polazna točka je “naučiti ljude da pecaju”, u suradnji s lokalnim vlastima i lokalnim potrebama, s naglaskom na edukaciju djevojčica, koja je u velikom broju zemalja pitanje od sekundarnog interesa, te osposobljavanje žena za rad. Upravo traje projekt proizvodnje ručno pletenih tepiha, najvažnijeg afganistanskog autohtonog proizvoda, a njime se uglavnom bave žene.

Zaposleno je 16 žena etničke manjinske skupine Hazar. Tijekom ove godine u Mazar-e-Sharifu se planira dovršiti i Centar za obuku primalja, zanimanja koje je deficitarno, ali i koje podržava zdravlje žena. Osnaživanje žena važna je karika u socijalnoj politici. Kako je istaknula ministrica Vesna Pusić, istraživanja pokazuju da žene 90 posto zarade vraćaju u obitelj, dok muškarci samo 40 posto.

Edukacija je provedena kroz naizgled male projekte – tople obroke jer roditelji više šalju djecu u školu ako mališani tamo imaju osiguranu hranu, podizanje zida oko škole za djevojčice u Sayef‑e‑Shahidu, knjižnicu, škole u Camp Sakhiju i Homaro Faroqu, koju polaze oko tisuću djece, ali i doma zdravlja u Layobi, gradu kojemu gravitiraju 23 tisuća ljudi...

 >>Osmero djece i policajac žrtve bombaša samoubojice

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije