Stanje u Hrvatskoj nije \'tako ružičasto\' kao što ga Europi predstavlja hrvatska Vlada, upozorio je austrijski list Kurier. \'Hrvatska se ispostavila kao problematično dijete EU\', naslov je članka u Kurieru, u kojemu se taj list posebno osvrće na zastarjele podatke Državnog zavoda za statistiku Hrvatske o deficitu u proračunu i javnom dugu. Naime, DZS je u povodu ulaska Hrvatske u EU izdao brošuru na 196 stranica u kojoj gotovo nijedno pitanje ne ostaje otvoreno, počevši od ribarenja pa do odvoza i zbrinjavanja smeća.
- Taj statistički portret Hrvatske u EU ima mali kozmetički nedostatak: brojke o proračunskom deficitu i kvoti državnog duga su iz 2009.(!), upozorava Kurier.
Rok je 1. listopada
Nove članice EU, naime, tek su ulaskom u Europsku uniju obvezne europskoj statističkoj agenciji Eurostatu dostaviti aktualne statistike, a Hrvatska će najsvježije podatke morati obznaniti do 1. listopada 2013. Čim se govori o manipulaciji s podacima o državnim financijama, prva asocijacija je Grčka. Hrvatsku se doduše ne može usporediti s Grčkom, koja je pri ulasku u EU znatno \'uljepšala\' svoje statistike kako bi ispunila uvjete za učlanjenje, piše Kurier.
- Ali i u slučaju Hrvatske ipak ima razloga za brigu. Već četiri godine smanjuje se gospodarska snaga. Dugovi se penju veoma brzo u smjeru gornje granice od 60 posto BDP-a. A proračunski deficit trebao bi jasno prijeći granicu od tri i vjerojatno iznositi oko četiri posto, upozorava Kurier. Austrijanci podsjećaju da je hrvatski kreditni rejting \'potonuo u smeće\', ali da socijaldemokratska vlada situaciju i dalje promatra previše \'ružičasto\'.
- U travnju je najavila da očekuje gospodarski rast od 0,7 posto ove godine, a za 2014. čak 2,4 posto. Međunarodni stručnjaci složni su u procjeni da će 2013. gospodarski rast biti u minusu, a 2014. samo u minimalnom plusu, piše Kurier. Podsjećajući da je Austrija najveći investitor u Hrvatskoj, Kurier piše da je i investicija u Hrvatskoj znatno manje. Od rekordnih 4,2 milijarde eura 2008., visina ulaganja odjednom se 2010. smanjila na 318 milijuna eura, što je minus od čak 92 posto. Kurier je donio i razgovor sa stručnjakom iz konzultantske tvrtke Roland-Berger Vladimirom Prevedenom. Po njemu, jedan od glavnih problema u Hrvatskoj je \'premala konkurentnost\'.
Gašenje poduzeća
- Poduzeća moraju postati više međunarodna, pronaći jake partnere, a nerentabilne tvrtke moraju se zatvoriti, kazao je Preveden. Kurier donosi i komentar pod naslovom \'Prekovremeni rad za hrvatske statističare\', s jasnom aluzijom da moramo biti transparentniji ako ne želimo da nas uspoređuju s Grčkom.
>>Hrvatska - \'problematično dijete\' Europske unije
>> Dolaze teži dani: Nezaposlenost će rasti, a plaće padati