– Nikakva vrsta posebnog monitoringa za Hrvatsku nakon ulaska u punopravno članstvo EU ne spominje se u prijedlogu posljednjeg izvješća o pretpristupnom monitoringu koji objavljujemo 26. ožujka – otkrio je za Večernji list u Bruxellesu visoki izvor iz EU. Njegova izjava još više umanjuje mogućnost, o kojoj je njemačkim medijima govorio član Bundestaga Günther Krichbaum, da Hrvatska i nakon ulaska u EU bude pod monitoringom sličnom onome kakav imaju Bugarska i Rumunjska.
Kako doznajemo, visoki dužnosnici Europske komisije razgovarali su s Berlinom nakon Krichbaumove izjave i dobili uvjeravanja da ta izjava nije stajalište njemačke vlade niti stajalište Bundestaga. Posljednje izvješće o pretpristupnom monitoringu bit će objavljeno 26. ožujka, a u petak je dovršen nacrt toga izvješća nakon što je dokument prošao proceduru konzultacija među svim nadležnim upravama i odjelima Europske komisije.
– Ništa slično onome o čemu je govorio Krichbaum ne spominje se u tom dokumentu. Europska komisija je protiv ideje posebnih nadzornih mehanizama za Hrvatsku nakon ulaska u punopravno članstvo 1. srpnja – rekao nam je izvor upoznat sa sadržajem nacrta izvješća.
Hrvatska će biti pod nadzornim mehanizmima koji vrijede za sve države članice Europske unije, kaže naš sugovornik i navodi primjer ideje o nadzoru borbe protiv korupcije u svih 28 članica. Europska povjerenica za unutarnje poslove Cecilia Malström, naime, predlaže ideju objavljivanja ljestvice svih zemalja EU na kojoj će se mjeriti rezultati borbe protiv korupcije i jačanja vladavine prava. Ideja je da taj novi sustav nadzora bude u funkciji za otprilike godinu dana.
– Nitko nema ništa protiv toga da se na Hrvatsku nakon ulaska u članstvo primjenjuju mehanizmi nadzora, sve dok su to mehanizmi koji se primjenjuju za sve zemlje članice. Ali postoji snažno protivljenje tome da Hrvatskoj bude uveden nekakav poseban nadzorni mehanizam – rekao nam je izvor iz Bruxellesa. Europska komisija ne želi da Hrvatska ima monitoring kakav i nakon ulaska u EU imaju Rumunjska i Bugarska jer je Komisijina opća uprava za proširenje koncipirala pregovarački proces s Hrvatskom tako da monitoring nakon članstva ne bude potreban. I pretpristupni monitoring, koji završava objavom posljednjeg izvješća 26. ožujka, smišljen je kako bi se izbjegao postpristupni monitoring.
>>Monitoring nakon ulaska je ideja, ali ratifikacija počinje
Koji ce ** Hrvatskoj nadzor!? Saka jada u vlasnistvu stranih banaka i 100 bogatih obitelji?!