Usvajanjem Rezolucije o jačanju provedbe Konvencije Ujedinjenih naroda za borbu protiv transnacionalnog organiziranog kriminala (UNTOC) dopunjene s tri protokola završila je u petak u noći u sjedištu Ujedinjenih naroda u Beču 7. Konferencija država stranaka ovog međunarodnog pravno obvezujućeg instrumenta.
S hrvatske strane zasjedanju je bila nazočna opunomoćena ministrica u Stalnoj misiji RH pri UN-u, OESS-u i drugim međunarodnim organizacijama u Beču Mirta Mandić (na slici).
"Cilj prihvaćene Rezolucije je, između ostalog, potaknuti pregovore država stranaka, među kojima je i Hrvatska, oko iznalaženja univerzalnog, transparentnog i učinkovitog mehanizma praćenja provedbe Konvencije i pripadajućih protokola, te o tome, za dvije godine na 8. Konferenciji izvijestiti o postignutom“, rekla je za Večernji list hrvatska predstavnica. Napomenula je kako je Hrvatska na zasjedanju sudjelovala u dvostrukoj ulozi: kao država stranka Konvencije i kao članica EU-a, koja je također jedna od stranaka Konvencije.
Rad na implementaciji mukotrpan i složen
"Konvencija o borbi protiv transnacionalnog organiziranog kriminaliteta, jedna je od najvažnijih konvencija u UN-ovom sustavu“, ustvrdila je Mandić, istaknuvši kako je rad na implementaciji Konvencije i pripadajućih protokola "mukotrpan i složen“, obzirom da je široko prihvaćena i da su niz njenih stranaka članice UN-a s različitim sustavima i načinima djelovanja.
"Stoga je važno da pronađeni mehanizam uključuje sve čimbenike društva, a ne samo nadležna državna tijela“, dodala je napomenuvši kako Konvencija i protokoli uživaju široku političku podršku preko 170 država stranaka.
"Sve je više država koje su uz Konvenciju ratificirale i sva tri protokola, a među njima je i Hrvatska“, rekla je Mirta Mandić pojasnivši kako je riječ o Protokolu o prevenciji, suzbijanju i kažnjavanju trgovanja ljudima, posebno žena i djece, Protokolu protiv krijumčarenja migranata kopnom, morem i zrakom te Protokola protiv nezakonite proizvodnje i trgovanja vatrenim oružjem, njegovim dijelovima i komponentama.
Napomenula je kako je cilj ovom temeljnom međunarodno pravnom okviru olakšati međunarodnu suradnju zemalja na razini pravosuđa i policije u sprečavanju, progonu i kažnjavanju nezakonitih radnji kriminalnih skupina.
Okupilo se preko 800 sudionika
"Hrvatska pridaje veliku važnost borbi protiv transnacionalnog organiziranog kriminala i posljedicama koje ostavlja i važan je i aktivan čimbenik u međunarodnoj suradnji, pri pružanju pravne pomoći i razmjeni informacija, što je glavna intencija ove Konvencije“, istakla je hrvatska opunomoćena ministrica.
Konferencija, kojom je UN-ov bečki Ured za borbu protiv droga i organiziranog kriminala na čelu s Yuryjem Fedotovim pokazao koliku važnost UN pridaje borbi protiv organiziranog kriminala diljem svijeta, okupila je u bečkom sjedištu Ujedinjenih naroda preko 800 sudionika, među njima i visoke vladine dužnosnike država članica Konvencije, veleposlanike, predstavnike civilnog društva i nevladinih organizacija te medija.
Konferencija UNDOC-a održava se svake dvije godine, a ove je godine trajala od 6. do 10. listopada.
>> Josipović u UN-u: 2015. godina bi mogla definirati našu budućnost
>> 'Ruska agresija podsjeća na doba kada su velike nacije gazile manje'
A kad ce te vi nama reci o zlu Agendi 21. Samo da kazem da ce se agenda 21 rado pobrinuti da vas istjera iz vasih kuca. Milanovic vam je to i rekao za vrijeme poplava "ne mogu se kuce graditi svukuda". Dobro proucite kakav plan agenda 21 za sada jos vase kuce...Prostudirajte dobro orginalni dokument ...ne manipulativna tumacenja..