RH SE PRIDRUŽILA STAVU EU

Hrvatska osudila napad Izraela na Libanon, povlači se hrvatski vojnik na misiji

Aftermath of an Israeli air strike in Aitou
Foto: WALID SALEH/REUTERS
1/5
15.10.2024.
u 19:04

Izrael je osudio i predsjednik države Zoran Milanović, potvrđujući povlačenje hrvatskog vojnika iz UN-ove misije. Pripadnici Oružanih snaga RH u operaciji sudjeluju od srpnja 2007.

Hrvatska se pridružila izjavi EU i oštroj osudi napada na snage UN-a u Libanonu, u kojoj se izravno proziva Izrael, nakon što je više pripadnika misije UNIFIL ozlijeđeno u prošlotjednim incidentima. Hrvatska ima jednog pripadnika Oružanih snaga RH u toj misiji i danima se radilo na tome da ga se izvuče iz tog područja. EU osudu inicirao je Josep Borrell, koji je još na dužnosti visokog predstavnika EU za vanjsku politiku, prije nego što procedura za njegovu nasljednicu, Estonku Kaju Kallas, bude okončana. Nakon što je Hrvatska u nedjelju prihvatila izjavu EU, Izrael je osudio i predsjednik države Zoran Milanović, potvrđujući povlačenje hrvatskog vojnika iz UN-ove misije.

Ovaj potez označava veliki odmak od prethodnih neuspjelih pokušaja EU da zauzme jedinstveni stav o izraelskim vojnim akcijama, s obzirom na radikalne razlike između zemalja koje su upućivale kritike i onih više naklonjenih Izraelu. Još je ovog vikenda Poljska pokrenula inicijativu protiv napada na UN-ovu misiju, kojoj se pridružilo više od 40 zemalja čije vojne snage sudjeluju u UNIFIL-u, a i neke koje nemaju vojnike. Hrvatska tu inicijativu nije podržala, no ovu na razini EU jest.

Telefoni su radili danima, kako bi se države sklonije Izraelu nagovorilo da se pridruže izjavi. To su naposljetku i uspjeli – svih 27 država članica ujedinilo se u prvoj zajedničkoj izjavi od početka sukoba prije godinu dana – što ipak daje naslutiti da je i što se tiče Izraelu prijateljskih država napad na UN-ovu misiju crvena linija koju ne smiju tolerirati. Ovim i Hrvatska prvi put proziva Izrael, i to ne samo u proteklih godinu dana, već i u odnosu na prijašnje događaje, kad se uvijek držala suzdržano, pa i kad je to značilo odmak od pozicije većine članica EU.

– EU izražava veliku zabrinutost zbog nedavne eskalacije duž Plave linije (crte razgraničenja Libanona od Izraela i Golanske visoravni). EU osuđuje sve napade na misije UN-a. Izražava posebno ozbiljnu zabrinutost u vezi s napadima Izraelskih obrambenih snaga (IDF) na Privremene snage Ujedinjenih naroda u Libanonu (UNIFIL), u kojima je nekoliko pripadnika mirovnih snaga ranjeno. Takvi napadi na mirovne snage UN-a predstavljaju teško kršenje međunarodnog prava i potpuno su neprihvatljivi. Ovi napadi moraju odmah prestati – kaže se u Borrellovoj, odnosno izjavi EU.

VEZANI ČLANCI:

Navodi se i zabrinutost zbog "Hezbollahovih kontinuiranih raketiranja Izraela, koje mora prestati, i IDF-ovih udara u gusto naseljenim područjima Libanona, što uzrokuje velike žrtve među civilima i raseljavanje". – Pozivamo sve strane da poštuju međunarodno humanitarno pravo, u svim okolnostima – kaže EU i ponavlja poziv na trenutačni prekid vatre u Libanonu.

Ta je izjava puno oštrija od izjave Vijeća sigurnosti UN-a, koje je jučer samo izrazilo zabrinutost zbog napada, pozvalo na suzdržanost obje strane i na poštovanje sigurnosti osoblja i objekata mirovne misije, nigdje poimenice ne prozivajući Izrael. Od početka izraelske kopnene operacije u Libanonu 1. listopada, položaji UNIFIL-a pogođeni su 20 puta, što uključuje izravnu paljbu i nedjeljni incident u kojemu su dva izraelska tenka probila vrata baze UNIFIL-a, priopćio je UN. – Petero pripadnika mirovnih snaga ozlijeđeno je tijekom ovih incidenata, uključujući jednog koji je zadobio ranu od metka – rekao je glasnogovornik UN-a Stephane Dujarric.

Izrael je, s druge strane, govorio UN-ovim mirovnim snagama da se premjeste pet kilometara od Plave linije koju je postavio UN, da bi u nedjelju izraelski premijer Benjamin Netanyahu poručio glavnom tajniku UN-a Antoniju Guterresu: "Došlo je vrijeme da povučete UNIFIL." Šef mirovnih snaga UN-a Jean-Pierre Lacroix rekao je da se snage UN-a neće maknuti.

Hrvatski predsjednik Zoran Milanović jučer je na Facebooku osudio "višekratne napade Izraelskih obrambenih snaga (IDF) na pripadnike mirovnih snaga Ujedinjenih naroda u Libanonu (UNIFIL) kojima se krši međunarodno pravo i ugrožavaju životi pripadnika UNIFIL-a čija je misija čuvanje mira i sigurnosti na tom području". – Ne postoji opravdanje za napade na pripadnike UNIFIL-a i jedino što zaraćene strane, uključujući Izraelske obrambene snage, moraju učiniti jest odmah zaustaviti svaki oblik napada i pritiska na misiju UNIFIL-a – napisao je.

Kao što je upozorilo i Vijeće sigurnosti UN-a, pripadnici i objekti mirovnih snaga UN-a nikada ne smiju biti meta napada. Zadaća je pripadnika UNIFIL-a braniti međunarodni mir i sigurnost na tom području, odnosno osigurati punu provedbu rezolucije 1701 Vijeća sigurnosti UN-a usvojene 2006. godine s ciljem očuvanja mira između Libanona i Izraela. – U misiji UNIFIL-a nalazio se jedan pripadnik OSRH, njegovo sudjelovanje u misiji je završeno i u tijeku je organizacija njegova sigurnog povratka u Hrvatsku. O upućivanju pripadnika OSRH koji bi ga trebao zamijeniti u misiji UNIFIL-a odlučit ćemo naknadno, vodeći prije svega računa o sigurnosnoj situaciji – zaključuje.

VEZANI ČLANCI:

Operacija potpore miru u Libanonu (UNIFIL) uspostavljena je rezolucijom Vijeća sigurnosti UN-a 1978. radi verificiranja izraelskog povlačenja iz Libanona, održanja mira i sigurnosti te pružanja potpore libanonskoj vladi u uspostavi uprave na cijelom državnom teritoriju. Danas UNIFIL djeluje u okviru Rezolucije 1701 Vijeća sigurnosti, nadzire prekid neprijateljstava te osigurava pristup humanitarnoj pomoći kao i povratak raseljenih. Čini ga više od 10.000 mirovnjaka iz 50 država, a prisutnost UNIFIL-a proteže se od rijeke Litani do Plave linije. U tom području od 1060 četvornih kilometara UNIFIL ima 50 položaja, a sjedište mu je u gradu Naqoura na jugozapadu. Pripadnici Oružanih snaga RH u operaciji sudjeluju od srpnja 2007. U 2018. i 2019. u operaciji su sudjelovala 53 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, 52 pripadnika satnije za opću inženjerijsku potporu od travnja 2018. do svibnja 2019. godine u sastavu kontingenta Talijanske Republike, dok je jedan stožerni časnik bio angažiran na poziciji časnika za vezu u zapovjedništvu misije.

FOTO Vještice iz Buče ruše ruske dronove: 'Imam 51 godinu, 100 kg i ne mogu trčati. Mislila sam da će me poslati kući'

Aftermath of an Israeli air strike in Aitou
1/20
Ključne riječi

Komentara 44

OT
otrovnijezik
16:24 15.10.2024.

Kako se sada AP odjednom promijenio? Znači li to da je počeo "igrati" za Ruse.

TR
Trgovac
17:22 15.10.2024.

Tako su se i u Srebrenici razbjezali

LA
LaleLaci
15:21 15.10.2024.

Zahvaljujući EU naši predsjednik i premijer konačno imaju isti stav!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije