Uprava Hrvatskih šuma kojom predsjeda Ivan Pavelić izradila je novu sistematizaciju poslova i radnih mjesta te utvrdila višak od oko 500 radnika, uglavnom visoke i srednje stručne spreme (inženjeri i tehničari šumarstva), kojima će otkazi ugovora o radu biti uručeni vjerojatno početkom rujna.
Dok u Upravi kažu da je riječ o nastavku procesa racionalizacije poslovanja, u Hrvatskom su sindikatu šumarstva na nogama. Predsjednik sindikata Željko Kalauz o namjeri Uprave izvijestio je premijera Zorana Milanovića, potpredsjednika Sabora Milorada Batinića, ministre Tihomira Jakovinu i Miranda Mrsića te Nadzorni odbor Šuma.
Lani 100 mil. dobiti
Kalauz tvrdi da Šume ne trebaju smanjivati broj radnika te da ih, dapače, mogu zaposliti još najmanje 800 do 900. Upozorava na to da novoj sistematizaciji nije prethodila izrada kvalitetne studije koja bi ustanovila hoće li funkcioniranje na terenu, u šumarijama, uopće biti moguće. – Sindikati ne osporavaju potrebu pozitivnih promjena. No, Šume nisu u problemima. Nije smanjen obujam poslova niti je došlo do gubitka tržišta, a troškovi poslovanja samo zbog restriktivnijega novog kolektivnog ugovora ove će godine biti 40 milijuna kuna manji nego lani. Novom sistematizacijom Uprava se zapravo obračunava s najvrednijim kapitalom tvrtke: stručnim ljudskim potencijalom – kaže Kalauz i podsjeća na to da je 2013. zaključena sa 100 milijuna kuna neto dobiti.
Navodi kako je u 2012. i 2013. broj zaposlenih smanjen za 1200 ljudi, dok je ove godine kroz dobrovoljno zbrinjavanje otišlo 330 radnika, a 31. srpnja otkaz je dobilo i 80 inženjera šumarstva s ugovorom na određeno.
– Zar je Hrvatskoj za gospodarenje najvrednijim resursom potrebno poduzeće bez radnika ili možda poduzeće koje će činiti samo Uprava – pita Kalauz premijera, ministre i NO te najavljuje da će se Sindikat svim zakonom dopuštenim sredstvima boriti za očuvanje radnih mjesta.
Model preraspodjele
U Upravi, pak, kažu kako Šume kontinuirano provode racionalizaciju i reorganizaciju poslovanja, a u fazi koja prethodi donošenju nove sistematizacije odlučeno je da se svi poslovi, gdje je to moguće, obavljaju unutarnjom preraspodjelom.
– To znači da se radnicima kojima je istekao ugovor na određeno vrijeme on neće produljiti, niti potpisivati novi, ako postoji mogućnost da poslove obavi stalno zaposleni radnik modelom preraspodjele, a sve u skladu sa Zakonom o radu, kolektivnim ugovorom i ugovorima o radu. Novom sistematizacijom točno će se utvrditi manjkovi i viškovi po svim radnim mjestima po svim podružnicama, nakon čega će radnicima koji budu višak biti ponuđena slobodna radna mjesta u njihovoj ili drugim podružnicama u skladu s kolektivnim ugovorom. Ako nakon preraspodjele ostane slobodnih radnih mjesta, ona će biti oglašena za popunjavanje izvana – odgovorili su nam iz Uprave Hrvatskih šuma.
>>DIP d.d. korak do stečaja, Hrvatske šume odredit će sudbinu tvrtke
Ja sam za otkaze u hrv sumama ali neka podjeli ljudima u direkciji a ne proizvodnom kadru. Direkcija puna nesposobnjakovica svakojake spreme i zena podobnih kadrova, prof sumarstva i tako dalje. Jos jedno unistavanje tvrtke samo neka na papiru stima