Glavni tajnik NATO-a

Hrvatski doprinos misiji u Afganistanu NATO iznimno cijeni

'NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen gives a joint press during the NATO ministers Defence and Foreign Affairs meeting at the NATO Headquarters in Brussels, on April 18, 2012.  AFP PHOTO/JOHN
AFP/PIXSELL
17.05.2012.
u 14:00

Summit u Chicagu neće biti summit proširenja. Kandidati za članstvo trebaju provesti još mnoge reforme koje od njih očekujemo

Ovaj vikend održat će se u Chicagu summit NATO-a, i to najveći u povijesti te organizacije. Na njemu će sudjelovati i hrvatski premijer Zoran Milanović, ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić, ministar obrane Ante Kotromanović te general Drago Lovrić. U povodu tog velikog događaja, glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen dao je intervju za Večernji list u kojem govori o budućnosti te organizacije, ali i o hrvatskoj ulozi u njoj.

Koje su najvažnije teme summita NATO-a u Chicagu?

Summit u Chicagu bit će prigoda da se obnovi savez transatlantskih veza, s tri glavna cilja. Prvo, treba definirati dugoročan odnos s Afganistanom; drugo, predstavit ćemo pristup koji zovemo pametna obrana; i treće, ojačat ćemo mrežu partnerstva širom svijeta.

Što je pametna obrana?

To je niz višenacionalnih projekata planiranih kako bismo bili sigurni da ćemo ostati najsposobniji vojno-politički savez u svijetu.

Koliko ste zadovoljni misijom NATO-a u Afganistanu?

Jako sam zadovoljan. Chicago će jasno pokazati naše opredjeljenje za dovršetak tranzicije u Afganistanu do kraja 2014. Razgovarat ćemo i kako pomoći afganistanske sigurnosne snage nakon tog datuma, što će NATO-u biti nova uloga. Usredotočit ćemo se na pomak od borbenih djelovanja i koncentrirati na obuku, savjetovanje i pružanje pomoći.

Hoćete li biti razgovora o ulozi NATO-a u budućnosti, s obzirom na brze promjene međunarodnih odnosa?

NATO jest transatlantski savez, ali se u današnjem svijetu ni jedna zemlja ili savez ne mogu sami nositi sa sigurnosnim izazovima. Summit u Chicagu bit će najveći u povijesti NATO-a, sudjelovat će oko 60 zemalja i organizacija. To će pokazati da NATO može biti globalno sigurnosno središte za 21. stoljeće.

Je li kriza utjecala na misije NATO-a?

Ne možemo li trošiti više, moramo još bolje koristiti ono što imamo, tražeći multinacionalna rješenja. To ste na djelu vidjeli tijekom našeg djelovanja u Libiji gdje su Europa i Kanada preuzele vodstvo sa svojim snagama, ali oslonjene na važne mogućnosti koje je pružio SAD, poput tajnih informacija, nadzora i izviđanja.

Hrvatski vojnici sudjeluju u misiji NATO-a u Afganistanu. Kakvo je vaše iskustvo s našim kontingentom?

Hrvatska je postojani suradnik u našim operacijama u Afganistanu te pokazuje da i male zemlje mogu u njima puno pridonijeti. Hrvatski doprinos je vrlo cijenjen.

Hoćete li u Chicagu razgovarati o ulasku novih članica u NATO?

Složni smo da je proširenje NATO-a snažno pomoglo sigurnosti saveznika, stoga i dalje zastupamo politiku otvorenih vrata. Summit NATO-a potvrdit će tu politiku, no Chicago neće biti summit proširenja. Očekujemo još više značajnih reformi u zemljama koje nam se žele pridružiti.

Kada možemo očekivati da i druge države nastale raspadom Jugoslavije, nakon Slovenije i Hrvatske, postanu članice NATO-a?

Euroatlantska je integracija najučinkovitiji način za stabilnost i prosperitet zapadnog Balkana. Ocjenjivat će se pojedinačni napredak kandidata, a odluka o proširenju ne veže se uz određeni datum. Kako je odluka o Makedoniji donesena na summitu u Bukureštu 2008., Skoplje će primiti pozivnicu čim se obostrano prihvati rješenje za pitanje imena te države. NATO je organizacija koja donosi odluke na temelju konsenzusa i otvorena bilateralna pitanja s državama članicama trebaju biti riješena prije jednoglasne odluke o proširenju. Pozdravljamo dogovor koji su postigli politički lideri u BiH o nepokretnoj vojnoj imovini u toj zemlji. To je važan korak i sada potičemo političke vođe da provedu svoju odluku. Što se tiče Crne Gore, vidimo snažnu predanost političkim i obrambenim reformama koje će biti vitalno značajne za buduće članstvo u NATO-u. Reforme su u Crnoj Gori ambiciozne i mislim da je na pravom putu, ali još uvijek ostaje i puno toga za obaviti te ohrabrujemo Crnu Goru da nastavi tim putem.

Ključne riječi

Komentara 5

JA
james49
14:23 17.05.2012.

Ovo je na žalost još jedna potvrda činjenice da su Hrvati odlične sluge ali nikakvi gospodari!

AN
Antidominium
17:34 17.05.2012.

Naivčine! Ako vas Amerikanci hvale, znajte da dobro služite njihovim interesima, a vrlo često na vlastitu štetu. Šta je to hrvatski interes služenje u Afganistanu s kojim samo Amerikanci ravnaju račune kao i s mnogima u svijetu. Umalo niste išli u Irak tražiti ,,oružje za masovno uništenje\", dok ćete uskoro možda brojati mrtve u Iranu ili još žalosnije ovdje u Hrvatskoj, kada neki očajnik kome ste uništili dom i porodicu, dođe u turizam sa eksplozivom. Gledajmo istini u oči, oni dolaze raditi zlo ovamo jer mi idemo ubijati i razarati tamo. Kako oni ne posjećuju države iz kojih ne dolazi njima zlo.

Avatar ReTuRn Of ThE AlieN
ReTuRn Of ThE AlieN
17:46 17.05.2012.

\'Hrvatski doprinos misiji u Afganistanu NATO iznimno cijeni\' .... Toliko da Hrvatskoj naređuje građenje koridora autoceste kroz Neum za njihov \'Nuklearni put\', a sve na Hrvatsku štetu, bravo za naše poltrone

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije