Turistička sezone sjajno je započela i booking špice već je pri kraju, no iako turista neće manjkati postavlja se pitanje hoće li biti dovoljno radne snage u sezoni. I prema podacima koje je Večernji list dobio iz HGK na područje primjerice Zadarske županije stiže sve više stranih radnika i to ne samo iz susjedstva već i iz dalekih zemalja…
U Zadarskoj županiji, po pitanju stranih radnika u najvećem broju, njih oko dvije trećine zaposleno je u turističkim djelatnostima, pretežito ugostiteljstvu i hotelijerstvu te u građevinarstvu. Ostali popunjavaju radna mjesta u prerađivačkoj industriji i pomoćnim djelatnostima.
- Bitno je napomenuti kako su tvrtke koje spadaju u komunalne i prometne djelatnosti, a koje čine svojevrsnu potporu turizmu, također počele zapošljavati strane radnike. Zamjetno je da neki hotelijeri ustraju u zapošljavanju isključivo domicilnog stanovništva, ali većina, osobito ugostitelja, ne može izbjeći uvoznu radnu snagu. Prema navodima anketiranih poslodavaca neto plaće zaposlenih u hotelijerstvu za navedena zanimanja značanjno osciliraju, ovisno o poduzeću i statusu radnika u navedenim zanimanjima. Plaće u ugostiteljstvu kreću se od 5 do 7 eura po satu, a ukupna primanja su znatno veća (plaćeni obroci, često i stanarina, napojnice…) - istaknuo je za Večernji list predsjednik zadarake gospodarske komore Denis Ikić na temu zapostavljanja strane radne snage u Zadarakoj županiji, te istakao kako potražnja za stranim radnicima u Zadarskoj županiji raste iz godine u godinu. Tome svjedoče podaci PU zadarske prema kojim je u 2022. godini izdano 7.121 dozvola za boravak i rad, dok je u 2023. godini izdano 10.037 dozvola.
POVEZANI ČLANCI:
- Zahtjeva je bilo i više. U prvih pet mjeseci 2024. godine izdane su 5.903 dozvole, što je povećanje od 42 posto u odnosu na isto razdoblje 2023. godine. Već sad strani radnici u gospodarstvu Zadarske županije, dakle bez javnog sektora, čine preko 25 posto zaposlenih. Početak ove godine obilježio je rast turističkog prometa za oko 15 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, a pozitivne su i najave s međunarodnih turističkih sajmova. Očito će u ovoj sezoni i sezonama pred nama potražnja za uvoznom radnom snagom biti sve veća. Trenutno je najveća potražnja za zanimanjima kuhara, konobara i hotelskog osoblja.
- Ne samo da nedostaje domaćih radnika, već se polako prazni i bazen raspoložive sezonske radne snage u susjednim zemljama (BiH, Srbija, Crna Gora, Kosovo, Makedonija, Albanija). Poslodavci sve više zapošljavaju radnike iz dalekih zemalja, ponajviše iz Nepala, Filipina, Indije, Bangladeša, Egipta i Gruzije, nerijetko se suočavajući s njihovim slabim kvalifikacijama, jezičnim i kulturološkim barijerama. Sve to pokazuje koliko je ova tema ozbiljna i kako joj treba posvetiti posebnu pozornost. Upravo stoga, Hrvatska gospodarska komora na državnoj razini, a Županijska komora Zadar i na lokalnoj razini pokrenule su niz edukacija poslodavaca o zakonskoj regulativi i procedurama pri zapošljavanju stranih radnika.
POVEZANI ČLANCI:
- Jedna takva nedavno se održala u dvorani ŽK Zadar s temom: Kako zaposliti stranog radnika, procedure i izazovi. Hrvatska gospodarska komora pokrenula je i prvi integracijski program za strane radnike u Hrvatskoj „Welcome to Croatia“ koji potiče bržu integraciju stranih radnika u društvene procese, olakšava percepciju Hrvatske kao zemlje domaćina, ali i usmjerava korisnike programa prema opće prihvaćenim poslovnim normama i standardima te olakšava integraciju u procese rada domaćeg poslodavca - istaknuo je Denis Ikić.
FOTOGALERIJA Ovo je 20 najviših nebodera u Hrvatskoj
Pojačajte plaće domaćim djelatnicima pa neće biti problema.